Makadamija orah: kralj oraha
Makadamija orah poznat je i kao „kralj oraha”, a porijeklom je iz Australije. Ubraja se u rod dvoličnjakovki te spada u zatvorene plodove jer sloj stijenke ploda odrvenjava te zatvara samo jednu sjemenku.
Makadamija orah ima ova posebna svojstva
Makadamija orah spada među najskuplje orašaste plodove na svijetu jer je njegov uzgoj složen. U pogledu ljuske, makadamija orah nalikuje našim kestenima. Međutim, njegova je ljuska iznimno tvrda, zbog čega se strojno otvara. Ima blag i orašast okus. Svojim vrijednim sastojcima jača srce i živce te opskrbljuje tijelo važnim vitaminima B. Osim toga, iznimno je hranjiv: uz 75 % udjela masnoće, ovaj „kralj oraha” ubraja se među predvodnike orašastih plodova.
Botanika i podrijetlo makadamija oraha
Podrijetlo makadamija oraha seže sve do Oceanije. Ovdje ćeš saznati najvažnija svojstva ovoga egzotičnog oraha te kako je pronašao svoj put do Europe.
Botanika makadamija oraha
Stablo makadamije, koje ima više stabljika, ubraja se u obitelj biljki dvoličnjakovki (Protoceae) te može doseći visinu od 18 metara. Listovi potpuno izrasla stabla raspoređeni su u nakupinama uz do pet listova te mogu doseći duljinu od 25 centimetara i širinu od sedam centimetara. Rubovi listova su, ovisno o vrsti ili starosti, glatki ili bodljikavi, a cvjetovi su bež ili ružičaste boje. Na stablima makadamije izrastaju koštuničavi plodovi veličine od dva do četiri centimetra. Kuglaste voćke isprva su svijetlozelene, a zatim tamnosmeđe boje. Imaju glatku i kožnatu površinu s rogovima na gornjem kraju. Koštuničava jezgra (sjemenka) velika je otprilike jedan ili tri centimetra te se naziva i makadamija orah. Također, ona posjeduje ljusku debljine od dva do pet milimetara, a iza nje krije se jestiva jezgra – makadamija.
Odakle izvorno potječe makadamija orah?
Australija je domovina makadamija oraha. Ondje je rastao na divljim prašumskim stablima. Već su domoroci (aboridžini) taj orah cijenili kao vrijedan izvor hrane te se stoga smatraju i onima koji su ga otkrili. Otprilike 1857. Europljanin je opazio prvu vrstu makadamije u šumi uz rijeku Pine River u zaljevu Moreton Bay. Svoj naziv duguje njemačko-australskom botaničaru Ferdinandu von Muelleru, koji ju je nazvao po Johnu Macadamu, svojem prijatelju i suradniku. Njegov izvoz započeo je tek 1965. godine. Danas makadamija orah dolazi iz ovih regija:
- Australija
- Havaji
- Bolivija
- Brazil
- Gvatemala
- Izrael
- Kalifornija
- Kenija
- Malavi
- Novi Zeland
- Južnoafrička Republika
- Paragvaj
Uzgoj i branje makadamija oraha
Makadamija orasi smatraju se vrlo ukusnima i bogatima hranjivim tvarima. Također, zbog teškog načina uzgoja, komplicirane prerade i sve veće potražnje ubrajaju se među najskuplje orašaste plodove na svijetu.
Gdje se uzgaja makadamija orah?
Istočna obala Australije izvorno je mjesto uzgoja makadamija oraha. Biljka je sve, samo ne jednostavna za održavanje te joj je potrebna suptropska klima, zbog čega su prašume u saveznoj državi Queensland optimalna lokacija. Unatoč visokim zahtjevima ove biljke koja baš i ne voli rasti, danas se uz Australiju mjestima uzgoja smatraju i Havaji, Bolivija, Novi Zeland, Gvatemala, Brazil, Kalifornija, Malavi, Kenija, Izrael, Paragvaj i Južnoafrička Republika.
Kada se provodi berba makadamija oraha?
Konkretni trenutak berbe makadamija oraha varira ovisno o području uzgoja. Tako se, ugrubo rečeno, vrijeme berbe proteže između ožujka i prosinca, kada se plodovi otpuštaju s grana i padaju na tlo.
Kada je sezona makadamija oraha?
Makadamija orah dostupan je tijekom cijele godine. Međutim, ubire se u razdoblju od travnja do rujna u Australiji te od studenog do travnja i na Havajima. Zatim se orah konzervira. Guli se, peče i vakuumski pakira.
Složena prerada makadamija oraha
U daljnju preradu nakon berbe prvenstveno se ubraja postupak sušenja ovih oraha. Zahvaljujući dugačkom postupku sušenja vlaga u orasima smanjuje se na svega nekoliko posto, čime imaju dulji vijek trajanja te bolju konzistenciju. Lomljenje ljuske debele tri milimetra te prženje plodova također se provode uz iznimnu pažljivost i oprez. Prženjem dobivaju intenzivniju aromu te se mogu još dulje čuvati. Ovisno o upotrebi, makadamija orasi dodatno se sole, zaslađuju ili aromatiziraju na drugi način.
Ovo se nalazi u makadamija orahu: kalorije, vitamini i mineralne tvari
U makadamija orasima sadržani su vrijedni sastojci, kao što su nezasićene masne kiseline, magnezij, kalcij i vitamini B. Ovaj orah navodno pozitivno utječe na krvožilni sustav. Razna istraživanja potvrđuju da se svakodnevnom konzumacijom oko deset makadamija oraha već nakon četiri tjedna razina kolesterola u krvi može sniziti za dvanaest posto. Međutim, u tu bi se svrhu ovi orasi morali jesti neprerađeni i u sirovu stanju. Ovo su hranjive vrijednosti na 100 grama makadamija oraha:
kcal: 703 kcal
Ugljikohidrati: 4 g
Bjelančevine: 7,5 g
Masti: 73 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,28 mg
Vitamin B2: 0,12 mg
Vitamin B6: 0,28 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 1,5 mg
Kalcij: 51 mg
Željezo: 0,2 mg
Kalij: 265 mg
Magnezij: 108 mg
Natrij: 5 mg
Koliko kalorija sadrži makadamija orah?
Jedan makadamija orah u prosjeku teži tri grama, što znači da svaki orah otprilike sadrži 21 kaloriju.
Je li makadamija orah zdrav?
„Kralj oraha” je, osim svojeg jedinstvenog okusa, poznat i po vrijednim hranjivim tvarima koje sadrži. Ovdje ćemo ti otkriti što ovo „supervoće” sve može.
Makadamija orasi bogati su vitaminima i mineralnim tvarima
Orasi nisu samo bogati masnim kiselinama, već i velikim količinama vitamina, kao što je vitamin B, te hranjivim tvarima poput željeza, kalija, kalcija, magnezija i fosfora. Vitamini B smatraju se važnim regulatorima metaboličkog sustava i imaju antioksidativna svojstva. Magnezij, kalcij i fosfor pozitivno utječu, između ostalog, na strukturu kostiju, dok je željezo važno za prijenos kisika i stoga neizostavno za ljudsko tijelo. Općenito se makadamija orasi smatraju zdravima kada ih se konzumira u umjerenim količinama. Ovi su orasi dobri za srce i krvožilni sustav, razinu kolesterola u krvi te dovoljno prokrvljivanje mišićnih tkiva.
Podrška zdravlju srca
Orašasti su plodovi općenito bogati omega-3 masnim kiselinama te drugim nezasićenim masnim kiselinama, što se odnosi i na makadamija orah. Održavaju elastičnost žila, uslijed čega krv može bolje protjecati, mogu sniziti razinu kolesterola u krvi te tako štititi srce i krvožilni sustav.
Visok udio masnoća u makadamija orasima
Makadamija orasi imaju vrlo visok udio masnoća – 73 grama masti na 100 grama oraha. Sadrže više od 80 % nezasićenih masnih kiselina, među njima i omega-3 masne kiseline, te oko 20 % zasićenih masnih kiselina. Te masne kiseline iznimno pozitivno utječu na naše tijelo. Pružaju nam energiju, mogu jačati naš imunološki sustav i potaknuti metabolizam. Stoga se makadamija orasi također ubrajaju među najzdravije orašaste plodove na svijetu, ali i najskuplje, zbog čega se ovaj orah često naziva „kralj oraha”.
Kupnja i čuvanje makadamija oraha
Otkrit ćemo ti na što trebaš paziti pri kupnji i čuvanju ovoga plemenitog oraha.
Kupnja makadamija oraha: u nastavku donosimo na što trebaš obratiti pozornost
Vrlo je teško razbiti ljusku makadamija oraha, zbog čega ti preporučujemo da kupiš već oguljene orahe. Također, ovi orasi prolaze brojne međupostaje, zbog čega su dugo na putu i dugo se skladište.
Kako se trebaju čuvati makadamija orasi?
Ovi plemeniti orasi najdulje će ostati svježi kada su vakuumski zapakirani. Kada su zrakonepropusno zapakirani, u hladnjaku se mogu čuvati do četiri tjedna, a u zamrzivaču do dvanaest mjeseci. Otvorena pakiranja uvijek bi se morala čvrsto zatvoriti te redovito provjeravati jer su makadamija orasi skloni plijesni uslijed visokog udjela masnoće. Međutim, to se jasno može prepoznati po trulom mirisu.
Kako se makadamija orasi mogu upotrebljavati u kuhinji?
Sâm je makadamija orah omiljena grickalica. Međutim, ovaj mekani orah može se upotrebljavati i u žitnim pahuljicama, desertima, pecivima, kao namaz na kruhu te dodatak brojnim jelima. Posebno su ukusni umaci začinjeni makadamija orahom. Makadamija orah morao bi se čuvati na hladnom i suhom mjestu zaštićenom od svjetla. Kada je vakuumski zapakiran, zaštićen je i trajat će neko vrijeme.
Prženje makadamija oraha: evo kako
Makadamija orahe možeš pržiti u pećnici ili na tavi. Premda je druga opcija brža, tijekom nje teže je upravljati ravnomjernim prženjem, a time i postizanjem smeđe boje. Ni za koju od te dvije opcije ne moraš dodavati ulje, osim ako orasi nisu prethodno začinjeni.
Oprez: Orasi vrlo brzo poprimaju smeđu boju, a „dobro pržene” i „zagorjele” orahe često dijeli svega nekoliko sekundi.
Prženje makadamija oraha u pećnici – upute:
- Položi makadamija orahe s dovoljno međusobnog razmaka na lim za pečenje.
- Gurni orahe u pećnicu te je postavi na 150 °C gornje i donje vrućine.
- Nadziri orahe dok su u pećnici i protresi lim čim prvi makadamija orasi posmeđe kako bi se okrenuli.
- Ovisno o pećnici, orasi su gotovi nakon otprilike od deset do 15 minuta.
Prženje makadamija oraha na tavi – upute:
- Stavi presvučenu tavu na štednjak i zagrijavaj je na srednjoj vatri.
- Čim tava bude vruća, dodaj orahe i protresi tavu otprilike svake dvije ili tri minute kako bi orasi ravnomjerno poprimili smeđu boju te ne bi zagorjeli.
- Prženje u tavi trebalo bi trajati oko deset minuta.
Kako se može lomiti ljuska makadamija oraha?
Makadamija orasi imaju ljusku koju je najteže na svijetu otvoriti. Kod nje neće pomoći obično pomagalo za razbijanje ljuske, već samo poseban alat za lomljenje ljuske makadamija oraha.
Naš savjet: Tijekom lomljenja ljuske preporučujemo nošenje zaštitnih naočala ili ronilačke maske jer je staklo na ronilačkim maskama temperirano te može izdržati čak i snažan tlak ispod morske površine. Ovako ćeš pravilno lomiti ljusku oraha:
- Dodaj nekoliko kapljica jestiva ulja na navoj alata za lomljenje ljuske makadamija oraha.
- Položi orah s prorezom okrenutim prema gore u alat.
- Zatim još samo moraš okrenuti navoj prema dolje, čime ćeš slomiti ljusku.
Ovako možeš peći uz upotrebu makadamija oraha
Makadamija orasi idealno se mogu upotrebljavati za pečenje – bilo za kekse, kolače ili čak kruh. Najčešći su i vjerojatno najpoznatiji keksi od makadamija oraha s komadićima čokolade. U tu svrhu jednostavno dodaj pržene makadamija orahe u biskvit za kekse. Recept za pripremu ovih vrlo ukusnih keksa kod kuće pronaći ćeš ovdje. Također, oni predstavljaju izvrsnu nadopunu kolaču od mrkve.
Može li se kuhati s makadamija orasima?
Da, makadamija orasi prikladni su kako za pečenje tako i za kuhanje. Upotpunit će svako slatko, ali i krepko jelo. Što kažeš, na primjer, na ukusnu mesnu štrucu sa salatom od krumpira, cikorijom i makadamija orasima? Recept za to pronaći ćeš na kraju ove stranice.
Koje su namirnice idealno prikladne kao kombinacija s makadamija orasima?
Makadamija orasi pristaju uza svako jelo te se mogu kombinirati s brojnim namirnicama. Slobodno radi stvari po svojem ukusu te pusti svojoj mašti na volju. U nastavku donosimo nekoliko primjera:
- Žitne pahuljice
- Riba
- Meso
- Mrkva
- Bobičasto voće (na primjer, malina ili borovnica)
- Citrusno voće (na primjer, naranča, patuljasta naranča ili grejp)
- Kivi
- Cimet
- Med
- Mliječni proizvodi (na primjer, skuta ili jogurt)
- Mango
- Marakuja
- Čokolada
- Riža
- Tikvice