Mekinje od pira: za zdravlje
Mekinje od pira hranjiv su proizvod od žitarica koji se dobiva iz vanjskih slojeva zrna pira. Bogate su vlaknima, vitaminima i mineralima te nude brojne zdravstvene prednosti. Mekinje od pira mogu pomoći u poticanju probave, reguliranju razine šećera u krvi i smanjenju rizika od srčanih bolesti. Također se mogu upotrebljavati na mnogo načina u kuhinji, primjerice kao sastojak pečenja, žitnih pahuljica ili smoothieja.
Mekinje od pira imaju ova posebna svojstva
Mekinje od pira namirnica su bogata hranjivim tvarima dobivena iz vanjskih slojeva zrna pira. Karakterizira ih visok udio vlakana, posebice topivih poput beta-glukana. Također sadrže niz vitamina i minerala, uključujući vitamine B skupine, željezo, magnezij i cink. Zbog udjela vlakana, mekinje od pira mogu potaknuti osjećaj sitosti i omogućiti kontrolu razine šećera u krvi. Svestrane su i mogu se upotrebljavati u raznim receptima kao što su peciva, žitne pahuljice, smoothieji i juhe.
Odakle izvorno dolaze mekinje od pira?
Mekinje od pira dobivaju se iz ljuski zrna pira. Drevna žitarica pir (Triticum spelta) pripada istoj vrsti kao i današnja pšenica. Pir se uzgaja diljem svijeta već tisućama godina, a poznat je i kao „krupnik“. Područja uzgoja pira protežu se uglavnom diljem Europe i dijelova Azije, s povijesnim područjima uzgoja na Bliskom istoku, Europi i središnjoj Aziji. Danas se pir uzgaja u mnogim zemljama diljem svijeta uključujući Njemačku, Švicarsku, Austriju, Kanadu i Sjedinjene Američke Države.
Kad je sezona mekinja od pira?
Mekinje od pira dostupne su tijekom cijele godine u većini prodavaonica namirnica i tržnica, tako da nemaju određeno godišnje doba. Mekinje od pira proizvod su dobiven od ljuski zrna pira i često se upotrebljavaju u neprerađenoj hrani i pekarskim proizvodima. Žetva pira je u ljetnim mjesecima od srpnja do kolovoza. Budući da se mekinje od pira obično prodaju u dobro zatvorenim posudama ili pakiranjima, mogu se dugo čuvati bez gubitka kvalitete. To ih čini praktičnom hranom koja je dostupna bez obzira na godišnje doba.
Za što se mogu upotrebljavati mekinje od pira i kako se trebaju čuvati?
Mekinje od pira su svestrane. Mogu se upotrebljavati u raznim namirnicama i receptima te povećavaju apsorpciju vlakana i hranjivih tvari. To također uključuje upotrebu u pekarskim proizvodima kao što su kruh, peciva, keksi i palačinke. Također se može dodati žitnim pahuljicama i zobenim pahuljicama te upotrebljavati u juhama, varivima, salatama, burgerima, jelima od mljevenog mesa i pohanjima.
Kako bi se osigurao rok trajanja i kvaliteta mekinja od pira treba ih čuvati na hladnom i suhom mjestu te zaštićene od vlage i izravne sunčeve svjetlosti. „Najbolje upotrijebiti do“ vrijedi kada se čuvaju u hermetički zatvorenoj posudi ili vrećici koja se može zatvoriti. U posebno vlažnim klimatskim uvjetima ili za dugotrajno čuvanje preporučuje se čuvanje u hladnjaku u zatvorenoj posudi.
Ovo se nalazi u mekinjama od pira
Mekinje od pira mogu imati niz pozitivnih učinaka na zdravlje. Na primjer, poticanjem zdrave crijevne flore i osiguravanjem važnih hranjivih tvari poput vitamina B, željeza, magnezija i cinka, mogu pospješiti zdravlje probavnog sustava. Također pomažu u kontroli težine, održavaju stabilnu razinu šećera u krvi nakon jela i snižavaju razinu kolesterola.
kcal: 268 kcal
Ugljikohidrati: 18 g
Bjelančevine: 16 g
Masti: 4,7 g
Vitamin A: 15 µg
Vitamin B1: 0,64 mg
Vitamin B2: 0,17 mg
Vitamin B6: 0,59 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 1,3 mg
Kalcij: 0 mg
Željezo: 11 mg
Kalij: 0,32 mg
Magnezij: 485 mg
Natrij: 4 mg