Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja trgovina

Prethodno odabrane poslovnice

Lješnjak: tvrda ljuska, ukusna jezgra

Kod lješnjaka je riječ o „pravom” orašastom plodu jer se iz botaničkog aspekta samo one mahunarke ubrajaju u orašaste plodove čije su sjemenke zatvorene u odrvenjenom perikarpu. 

Korisno je znati

Lješnjak ima ova posebna svojstva

Lješnjaci u detaljnom prikazu

Lješnjak raste na grmu, a glavno su područje uzgoja mediteranske zemlje zbog njihove vlažne i tople klime. Kao i brojni orašasti plodovi, lješnjak je vrlo bogat mastima; ako pojedeš oko 100 grama lješnjaka, tvoja konzumacija sadrži 650 kilokalorija, jednako kao i puni obrok. Jezgra ploda lješnjaka obavijena je vrlo tvrdom ljuskom, koja se mora slomiti kako bi se lješnjak mogao jesti.

Tvrda ljuska, ljekovita jezgra

Unatoč činjenici što je vrlo bogat mastima, lješnjak se smatra zdravim. Naime, kod oko 60 posto sadržanih masti riječ je o dobrim nezasićenim masnim kiselinama. Dodatni su sastojci vitamin A, razni vitamini B i mineralne tvari kao što su željezo, kalij, kalcij, magnezij i fosfor, nijacin i vitamin C. U tijelo se konzumacijom lješnjaka unose i dijetalna vlakna te sekundarne biljne tvari kao što su fitosterini (važne biokemijske prirodne tvari), koji pospješuju kvalitetu probave.


Botanika i podrijetlo

Botanika i podrijetlo lješnjaka

Lješnjaci nisu samo omiljena grickalica, već i važan sastojak u brojnim receptima. Ovdje ćeš saznati više informacija o botanici i podrijetlu lješnjaka.

Grm lješnjaka: botanika i svojstva

Grm lješnjaka (Corylus avellana) ubraja se u obitelj brezovki te je rasprostranjen Europom, Azijom i Sjevernom Amerikom. Može doseći visinu do šest metara te u kasnu zimu cvjeta muškim i ženskim cvjetovima. Stvarni plod lješnjaka orašasti je plod koji je obavijen zaštitnim ovojnim listom. Grmovi lješnjaka omiljeni su i kao ukrasne biljke te se cijene zbog svoje karakteristične crvenkasto-smeđe kore i listova u obliku srca.

Odakle izvorno potječe lješnjak?

Podrijetlo lješnjaka nalazi se u regijama Europe i Azije s umjerenom klimom. Lješnjaci su već tijekom antike bili poznati kao namirnice te su se upotrebljavali i u medicinske svrhe. Tijekom stoljeća razvile su se mnogobrojne sorte. U međuvremenu se lješnjak proširio diljem svijeta. Danas se većina lješnjaka uzgaja u Turskoj, Italiji i SAD-u. Velik dio uvezenih lješnjaka potječe od takozvane lombardijske lijeske, koja se, zbog svoje osjetljivosti na hladnoću, pretežito uzgaja u Turskoj. Manji dio uvoza lješnjaka potječe iz Španjolske, Italije ili Grčke.    


Uzgoj i sezona

Uzgoj i sezona lješnjaka

Lješnjaci nisu dostupni samo u maloprodaji, već se mogu uzgajati i u vlastitu vrtu. Ovdje ćeš saznati kako možeš uzgajati lješnjake te kada počinje sezona njihove berbe.

Uzgoj lješnjaka u vrtu: evo kako

Lješnjaci se u vrtu mogu uzgajati u obliku grma ili stabla. Najbolji je trenutak za sadnju kasna jesen ili rano proljeće. Biljci je potrebna sunčana ili polusjenovita lokacija te rahlo tlo bogato hranjivim tvarima. Dubina sadnje morala bi biti otprilike ista kao i nakupina korijenja. Lješnjak se mora obilno zalijevati nakon sadnje.

Grmovi lješnjaka moraju se redovito obrezivati radi poticanja zdrava rasta. Također, preporučuje se redovito gnojenje. U pravilu će proteći od tri do četiri godine dok grm lješnjaka prvi put ne urodi plodovima.

Kada se ubiru lješnjaci?

Vrijeme berbe za lješnjake počinje, ovisno o sorti i lokaciji, u kasno ljeto ili jesen. Orašasti se plodovi smiju ubirati tek nakon što u cijelosti dozriju te se lako mogu otkinuti sa stabla. Berba se može provoditi ručno ili upotrebom strojeva za berbu. Ti se orašasti plodovi nakon berbe moraju čuvati na suhom mjestu kako bi njihov rok trajanja bio dobar i dugačak.

Kada je sezona lješnjaka?

Berba lješnjaka provodi se u razdoblju između rujna i listopada.


Hranjive vrijednosti

Ovo se nalazi u lješnjaku: hranjive vrijednosti, vitamini i mineralne tvari

Lješnjak se ne upotrebljava samo u kuhinji, već i u kozmetičkim proizvodima. Od listova grma lješnjaka mogu se, slično kao i upotrebom listova vještičje lijeske, upotrebljavati kozmetički i iscjeljujući proizvodi. Ovaj u pravilu adstringirajući (skupljajući) supstrat zatim se, na primjer, upotrebljava pri upalama vena i tegoba s proširenim venama. Sastojci ulja k tomu jačaju krvožilni sustav te mogu pomoći pri anemiji. Lješnjak navodno pomaže i pri oboljenjima urinarnog trakta, proljeva, nadutosti i grčeva u mišićima. 

Hranjiva vrijednost
 

kcal: 644 kcal

Ugljikohidrati: 10,5 g

Bjelančevine: 12 g

Masti: 61,6 g

Vitamini

 

Vitamin A: 5 µg

Vitamin B1: 0,4 mg

Vitamin B2: 0,2 mg

Vitamin B6: 0,31 mg

Vitamin C: 3 mg

Vitamin E: 26,6 mg

 

Mineralne tvari

 

Kalcij: 225 mg

Željezo: 3,8 mg

Kalij: 630 mg

Magnezij: 150 mg

Natrij: 2 mg

Koliko kalorija sadrži lješnjak?

Lješnjaci su bogati kalorijama te sadrže oko 600 – 700 kalorija na 100 grama. Međutim, jedan plod lješnjaka teži svega jedan ili dva grama te stoga u prosjeku sadrži od šest do 14 kalorija. Unatoč tome što su visokokalorični, imaju visoku gustoću hranjivih tvari. Više o tome saznat ćeš u nastavku.


Zdravstveni aspekt

Jesu li lješnjaci zdravi?

Lješnjaci su ne samo ukusni, već i iznimno zdravi. Bogati su vitaminima, mineralnim tvarima i nezasićenim masnim kiselinama. Ovdje ćeš saznati sve važne informacije o ovom malom i moćnom orašastom plodu.

Lješnjaci su bogati vitaminima i mineralnim tvarima

Lješnjaci sadrže brojne vitamine i mineralne tvari, kao što su vitamin E, vitamin B6, folna kiselina, kalij, kalcij, magnezij i željezo. Vitamin E važan je antioksidans koji štiti od slobodnih radikala. Vitamin B6 i folna kiselina važni su kao podrška imunološkom sustavu te za proizvodnju crvenih krvnih tjelešaca. Kalij regulira krvni tlak i sprječava nastanak bolesti srca, dok su kalcij i magnezij važni za očuvanje zdravlja kostiju. Željezo je neizostavno za proizvodnju krvi.

Visok udio masti u lješnjacima

Lješnjaci imaju visok udio masnoća, no on se u pravilu sastoji od nezasićenih masnih kiselina. One mogu sniziti razinu kolesterola u krvi te tako smanjiti rizik bolesti srca. Međutim, važno je umjereno uživati u lješnjacima jer ipak sadrže velik broj kalorija. Jedna šaka dnevno dobra je količina za profitiranje od njegovih zdravstvenih prednosti.

Kako prepoznati alergiju na lješnjak?

Alergija na lješnjak učestali je oblik alergije na orašaste plodove te može biti opasna po život. Ako sumnjaš na to da imaš alergiju na lješnjake, obvezno potraži liječničku pomoć. Liječnička dijagnoza može se postaviti ispitivanjem kože ili krvi. Važno je da se alergija na lješnjake shvati ozbiljno te da se dosljedno izbjegava konzumacija tih orašastih plodova radi sprječavanja teških alergijskih reakcija. Tipični su simptomi alergije na lješnjake:

  • reakcije kože poput svrbeži, crvenila, otekline ili osip
  • želučano-crijevne tegobe poput mučnine, boli u trbuhu, povraćanja ili proljevi
  • otežano disanje poput nosa koji curi, kašljanja ili nemogućnosti disanja
  • problemi s krvotokom poput snižavanja krvnog tlaka ili nesvjestice

Kupnja i čuvanje

Kupnja i pravilno čuvanje lješnjaka

Lješnjaci su omiljena grickalica te su usto savršeni za pečenje ili kuhanje. Međutim, potrebno je paziti na štošta pri kupnji i čuvanju kako bi se očuvali kvaliteta i okus lješnjaka. Ovdje ćeš saznati na što tijekom kupnje lješnjaka trebaš obratiti pozornost i kako ćeš ih najbolje čuvati.

Kupnja lješnjaka: cijeli, sjeckani ili mljeveni

Pri kupnji lješnjaka najčešće možeš birati između cijelih, sjeckanih ili mljevenih lješnjaka. Ovisno o svrsi upotrebe i osobnim preferencijama, izbor je velik i raznolik. Cijeli lješnjaci idealno su prikladni kao grickalica ili ukras na kolačima i tortama. Za razliku od toga, sjeckani lješnjaci praktični su za pečenje ili kao nadjev na žitnim pahuljicama ili jogurtu. Mljeveni lješnjaci posebno su dobro prikladni kao sastojak u kolačima i pecivima. Naravno, sve varijacije možeš pronaći i u svojoj trgovini Kauflanda.

Ovako se trebaju čuvati lješnjaci

Kada se čuvaju na tamnom i suhom mjestu, lješnjaci se mogu čuvati pola godine, a zamrznuti i godinu dana. Neoguljene lješnjake najbolje je čuvati na suhom mjestu i u perforiranoj vreći, u kojoj zrak može neometano kružiti. Čim se može nakupljati vlaga, time se potiče stvaranje plijesni.

Savjeti za čuvanje: zamrzavanje lješnjaka

Lješnjaci se mogu bez poteškoća zamrznuti kako bi se produljio njihov vijek trajanja. Pokazat ćemo ti kako to funkcionira:

  1. Najprije dodaj lješnjake u vrećicu za zamrzavanje koja se može zatvoriti ili zrakonepropusnu posudu.
  2. Zatim ih možeš odložiti izravno u zamrzivač. Ovi će orašasti plodovi imati još dulji vijek trajanja ako ih zapržiš prije zamrzavanja.
  3. Prije konzumacije možeš polagano odmrzavati zamrznute lješnjake tako što ćeš ih tijekom noći ostaviti u hladnjaku ili na sobnoj temperaturi.

Priprema

Kako se lješnjaci mogu upotrebljavati u kuhinji?

U kuhinji se lješnjak rado upotrebljava za pečenje keksa i kolača. Međutim, oguljeni i nasjeckani lješnjaci idealno su prikladni i kao dodatak za preljeve za salate ili dodatnu aromatičnu notu ribljih jela. Postoje i brojne sorte sladoleda ili namaza za kruhu kojima su sadržani lješnjaci.

Tijekom božićnog je razdoblja lješnjak sastavni dio kolačića, medenjaka, keksa od đumbira i brojnih drugih slastica. I u čistom je obliku omiljena grickalica, pri čemu će pržen i posoljen imati jednako dobar okus kao i u čistom obliku u mješavinama orašastih plodova.

Mogu li se jesti svježi lješnjaci?

Da, lješnjaci se mogu jesti sirovi. Međutim, pri tome je potrebno paziti na to da ljuska bude zatvorena te da orašasti plod ne bude isušen ni pljesniv. Preporučuje se otvoriti orašaste plodove neposredno prije konzumacije radi provjere svježine.

Guljenje lješnjaka: ovako je jednostavno

Lješnjaci se mogu guliti na razne načine. Jednostavan je način dodati lješnjake u plastičnu vrećicu koja se može zatvoriti te ih pažljivo izudarati valjkom za tijesto ili čekićem. Time se ljuska slama te se može jednostavno ukloniti. Dodatna je mogućnost dodati lješnjake u kipuću vodu te ih blanširati oko deset ili 15 minuta. Zatim prebaci lješnjake u kuhinjsku krpu te ih snažno trljaj radi otpuštanja ljuske.

Prženje lješnjaka u tavi

Lješnjaci su posebno ukusni i aromatični kada ih pržiš u tavi. Evo kako:

  1. Zagrijavaj suhu tavu na srednjoj vatri dok ne postane vruća.
  2. Dodaj lješnjake u vruću tavu. Ako upotrebljavaš cijele lješnjake, najprije ih možeš grubo nasjeckati ili ih ostaviti cijele.
  3. Prži lješnjake uz neprestano rotiranje oko pet ili deset minuta dok ne poprime smećkastu boju te se ne počne širiti ugodna aroma. Pazi na to da ne zagore jer bi u tomu slučaju mogli biti gorki.
  4. Nakon što su lješnjaci isprženi, ukloni tavu s izvora topline i ostavi ih da se ohlade.
  5. Ako su isprženi cijeli lješnjaci, sada ih možeš oguliti tako što ćeš skinuti smeđu ljusku. Ako su prženi već oguljeni lješnjaci, možeš preskočiti taj korak.
  6. Upotrebljavaj pržene lješnjake, na primjer, kao grickalicu, za pečenje ili za salate.

Upotreba lješnjaka za pečenje

Lješnjaci su iznimno svestrani te se idealno mogu upotrebljavati za pečenje. Na primjer, sjeckani, mljeveni ili cijeli. Imamo nekoliko savjeta za optimalnu upotrebu lješnjaka.

  1. Sjeckani ili mljeveni lješnjaci mogu se upotrebljavati kao alternativa brašnu kako bi kolačima ili keksima podarili orašastu aromu.
  2. Cijeli lješnjaci mogu se upotrebljavati kao nadjev za kolače u receptima za kekse ili brownieje.
  3. Prženi lješnjaci mogu se upotrebljavati kao punjenje u pecivima ili kao sastojak u receptima za čokoladu i deserte.
  4. Važno je da se lješnjaci isprže prije upotrebe u pećnici ili tavi kako bi njihova aroma bila intenzivnija.
  5. Kako bi se spriječilo da lješnjaci zagore tijekom pečenja, potrebno ih je sitno nasjeckati ili samljeti.
  6. Ako su za recept potrebni cijeli lješnjaci, prethodno se moraju isjeckati kako bi se osiguralo da se ravnomjerno raspodijele u tijestu.
  7. Lješnjaci se mogu dodati i u mješavinu brašna za bezglutenska peciva kako bi im podarili teksturu i okus.

Proizvodnja likera od lješnjaka

Za to ti je potrebno:

  • 250 g lješnjaka
  • 500 ml votke
  • 250 ml vode
  • 200 g šećera
  • mahuna vanilije
  • štapić cimeta

Evo kako:

  1. Prži lješnjake na tavi bez ulja na srednjoj vatri dok ne poprime zlatno-smeđu boju. Zatim ih pusti da se ohlade i grubo ih nasjeckaj.
  2. Dodaj lješnjake u staklenku ili bocu koja se može zatvoriti te ih prelij votkom. Zatvori staklenku ili bocu i drži je dva tjedna na tamnom i hladnom mjestu.
  3. Zagrij vodu, šećer, razrezanu mahunu vanilije i štapić cimeta u loncu te pusti da se zakuhaju uz neprestano miješanje. Smanji vatru te ih pusti da se krčkaju pet minuta dok se šećer ne rastopi. Zatim ostavi da se mješavina ohladi.
  4. Prolij mješavinu lješnjaka i votke kroz sito te napuni liker u čistu bocu. Dodaj ohlađenu mješavinu šećera i sve dobro protresi.
  5. Ostavi liker od lješnjaka da najmanje dva tjedna počiva na hladnom i tamnom mjestu. Dobro protresi prije posluživanja i posluži uz kocke leda.

Savjet: Za još intenzivniji okus lješnjaka možeš pržene lješnjake prije 2. koraka omekšati u votki te ih tek nakon dva tjedna filtrirati kroz sito.

Što se može učiniti s nezrelim lješnjacima?

Ako imaš nezrele lješnjake, možeš ih ostaviti da naknadno dozriju, i to tako što ćeš ih pravilno čuvati. Pokazat ćemo ti kako to funkcionira:

  1. Skupi nezrele lješnjake: Ako skupljaš lješnjake izravno sa stabla, odaberi one koji su već počeli gubiti zelenu boju te su poprimili izraženiju smeđu boju. Ako ih kupuješ u trgovini, potraži one lješnjake koji su još zeleni i tvrdi.
  2. Osuši lješnjake: Položi lješnjake u jednom sloju na ravnoj površini, na primjer, pladnju, te ih ostavi da se suše na suhom i toplom mjestu tijekom dva ili tri tjedna. Povremeno ih protresi te tako osiguraj da se ravnomjerno suše.
  3. Pohrani lješnjake: Nakon što se lješnjaci osuše, položi ih u kartonsku kutiju ili papirnatu vrećicu te ih čuvaj na hladnom i suhom mjestu. Redovito ih provjeravaj te tako osiguraj da ne pljesne niti trunu.
  4. Provjeri lješnjake: Lješnjaci bi nakon otprilike mjesec dana morali biti zreli i imati sladak okus. Redovito ih provjeravaj tako što ćeš otvoriti nasumični lješnjak te provjeriti je li njegova jezgra slatka.

Čim lješnjaci naknadno dozriju, možeš ih upotrebljavati kao zrele lješnjake. Na primjer, možeš ih jesti kao grickalicu, upotrebljavati u pecivima i desertima ili poslužiti kao prilog krepkim jelima.


Recepti

Što možeš pripremiti od lješnjaka



Ostali zanimljivi članci