Podzemna koraba: variva i juhe
Podzemna koraba korijensko je povrće i ubraja se u obitelj krstašica. Ona je podvrsta repice. Njezin botanički naziv glasi „Brassica napus subspecies rapifera”. Također, uobičajeni su nazivi obična koraba ili pak zemljana koraba. Podzemna koraba vizualno podsjeća na mješavinu korabice i repe.
Što je podzemna koraba?
Podzemna koraba ima brojne nazive: koraba iz tla, slatka koraba ili švedska repa, da nabrojimo samo neke. Podzemna koraba spasila je njemačko stanovništvo već tijekom dviju kriza, prvi put tijekom Prvog svjetskog rata, a drugi put tijekom oštre zime kada su zalihe drugih namirnica bile opasno male. Danas je podzemna koraba ponovno sve popularnija te se čak može pronaći u vrhunskoj gastronomiji. Ustvari, niti ne čudi: klimatski je prihvatljiva, regionalna i svestrano upotrebljiva.
Botanika i podrijetlo podzemne korabe
Ne postoji samo jedna teorija kada je riječ o podrijetlu i povijesti ove korabe, no svejedno smo okupili nekoliko činjenica za tebe.
Botanika podzemne korabe
Brassica napus subspecies rapifera – prilično dugačak naziv za ovako jednostavnu biljku, zar ne? Podzemna koraba ubraja se u obitelj krstašica te je podvrsta uljane repice. Ovisno o sorti, jedna koraba može težiti do jedan i pol kilograma, a njezin vrh može biti okrugao ili šiljast. Kora je bjelkasto-žute ili smeđe-crvene boje, debela je i hrapava. Ovisno o sorti može se razlikovati i boja mesa: krmna je koraba bijele, a jestiva koraba žute boje.
Odakle izvorno potječe podzemna koraba?
Pretpostavlja se da je podzemna koraba podrijetlom iz Skandinavije. Zbog svojih jednostavnih uvjeta uzgoja danas se uzgaja gotovo posvuda u umjerenim ili pak hladno-umjerenim klimatskim zonama. Jedna od glavnih država uzgoja jest Njemačka.
Razlike: podzeman koraba, obična koraba i keleraba
Budući da nije svaka koraba jednaka, ovdje donosimo kratak pregled.
Koja je razlika između podzemne korabe i obične korabe?
To je pitanje na koje se može vrlo brzo odgovoriti: u pogledu njih zbilja ne postoji nikakva razlika. Obična koraba sinonim je za podzemnu korabu.
Koja je razlika između obične korabe i kelerabe?
S kelerabom (Brassica oleracea var. gongylodes) podzemna koraba nema toliko toga zajedničkog koliko bi se moglo naslutiti zbog sličnosti naziva. Keleraba je često manja i ima svijetlozelenu koru koja nije toliko hrapava te više nalikuje kori kelja, a usto joj je voćno meso bjelkasto.
Kada je sezona podzemne korabe?
Glavna sezona podzemne korabe seže od listopada i gotovo do samog kraja siječnja, zbog čega se podzemna koraba smatra klasičnim zimskim povrćem. Stoga je u maloprodaji u svježem obliku dostupna prvenstveno tijekom jesenskih i zimskih mjeseci. Međutim, u prerađenu obliku, na primjer, ukiseljena ili prerađena u druga jela, dostupna je tijekom cijele godine.
Ovo se nalazi u korabama
Podzemnoj korabi pripisuju se prvenstveno antioksidacijska svojstva, zbog čega njezina konzumacija navodno suzbija starenje kože. Osim toga, u njoj se kriju brojne vitalne i mineralni tvari koje jačaju imunološki sustav i mogu podržati metabolizam.
kcal: 36 kcal
Ugljikohidrati: 5,71 g
Bjelančevine: 1,16 g
Masti: 0,16 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,05 mg
Vitamin B2: 0,06 mg
Vitamin B6: 0,2 mg
Vitamin C: 33 mg
Vitamin E: 0,2 mg
Kalcij: 48 mg
Željezo: 0,45 mg
Kalij: 227 mg
Magnezij: 11 mg
Natrij: 10 mg
Je li podzemna koraba zdrava?
Iako ovaj regionalni gomolj izgleda prilično neugledno, u njemu se kriju brojne vrhunske hranjive tvari i vitamini!
Podzemne korabe bogate su mineralnim tvarima
Sadržani beta karoten osigurava zdravlje srca, ima protuupalni učinak te sprječava oksidativni stres. Kalcij osigurava zdrave kosti i zube, a vitamin C podržava imunološki sustav, zbog čega je podzemna koraba posebice zimi vrijedna namirnica.
Glukozinolati u podzemnim korabama: zaštita od prehlade i zaraza
Glukozinolati, koji se pojavljuju i u hrenu ili dragušcu, sekundarne su biljne tvari koje podržavaju imunološki sustav te imaju antibiotičko i antioksidativno djelovanje. Ovo biljno čudotvorno sredstvo navodno snižava rizik pojave određenih oblika raka. Dakle, glukozinolati čine podzemnu korabu pravom domaćom superhranom.
Nadutost uslijed podzemne korabe
Kao i brojne sorte povrća, i podzemna koraba može izazvati nadutost, pogotovo kada se jede sirova.
Kupnja i čuvanje podzemne korabe: savjeti
S polja u kuhinju: pri rukovanju podzemnim korabama potrebno je uvažiti sljedeće aspekte.
Kupnja podzemne korabe: na što trebaš paziti?
Podzemne korabe s domaćih polja možeš tijekom zimskih mjeseci pronaći, na primjer, u Kauflandu. Pri kupnji pazi na sljedeće:
- Gomolj bi po mogućnosti trebao biti čvrst, a kora glatka. Suha, smežurana vanjština i smeđe mrlje naznaka su za to da biljka više i nije toliko svježa.
- Temeljito pregledaj gomolj na rupe koje su izgrizli crvi.
Pravilno čuvanje podzemnih koraba: ovako će imati dugačak rok trajanja
U hladnjaku će gomolji ostati svježi oko tri tjedna, a u hladnom i suhom podrumu često i znatno dulje. Savjet: Čuvaj podzemne korabe u kutiji s pijeskom! Također, peri ih i čisti uvijek neposredno prije konzumacije.
Priprema i konzumacija podzemne korabe: evo kako
Ako ti to probava dopušta, možeš pripremiti i sirovu podzemnu korabu, no ustvari postoje brojne mogućnosti za njezinu upotrebu u toplim jelima, čime će biti i lakše probavljiva.
Kakav je okus podzemne korabe?
Sirova podzemna koraba ima blago oštar okus, dok je okus nakon kuhanja slatkast i blago podsjeća na orahe.
Priprema podzemne korabe: korak po korak
Najprije oguli podzemnu korabu te ukloni drvena mjesta nožem. Koru možeš zamrznuti te u kasnijem trenutku, uz dodatak ostalih ostataka od povrća, skuhati u obliku ukusne juhe. Zatim nastavi prerađivati voćno meso u skladu s receptom.
Dinstanje podzemne korabe
U kombinaciji s drugim dinstanim povrćem, kao što su krumpir i mrkve, voćno meso podzemne korabe narezano na kockice omiljen je i zdrav prilog juhama.
- Oguli podzemnu korabu i nareži je na kocke prikladne za jelo.
- Zaprži luk i slaninu te dodaj podzemnu korabu i, po želji, druge kocke povrća.
- Kratko ih zaprži, a zatim prelij malom količinom temeljca.
- Dinstaj dok se ne dosegne željena konzistencija.
Kuhanje podzemne korabe
Kuhana podzemna koraba idealno se može pretvoriti u pire uz dodatak muškatnog oraščića, mlijeka i maslaca:
- Oguli podzemnu korabu i nareži je na kocke prikladne za jelo.
- Obilno posoli vodu u loncu i ostavi je da zavrije.
- Kocke će nakon oko 30 minuta biti idealne za konzumaciju.
Prženje podzemne korabe
Podzemna koraba može se odlično i zapržiti, a uz dodatak vrhnja za kuhanje i zrna gorušice ili slanine te luka može se pretvoriti u krepki prilog.
- Oguli podzemne korabe i nareži ih na ploške (poput krumpira za pečenje).
- Zagrij repičino ulje u tavi.
- Prži ploške dok ne budu svijetlosmeđe boje.