Janjeći kotlet: roštilj i pećnica
Janjeći kotleti dobivaju se iz leđa janjeta. Iz prednjeg dijela vade se štapni kotleti sa završecima rebara, a iz stražnjeg dijela slabinski kotleti, najčešće uključujući mast.
Janjeći kotlet ima ova posebna svojstva
Od janjeta se dobivaju štapni kotleti i slabinski kotleti. Obje vrste idealne su za kratko pečenje i roštiljanje. Meso obaju kotleta mekano je i sočno. Meso odvojeno od kosti naziva se i janjeći komadići („Lamb Chops”) . Štapni kotleti nude se pojedinačno. Slabinski kotleti pojedinačno su najčešće vrlo mali, zbog čega se prodaju u dva komada, kao kotleti u obliku leptira.
Janje, ovan ili ovca?
Janjetom se naziva mlado ovce u dobi do godinu dana. Janjetina se često preferira pred mesom odraslih životinja jer je vrlo mekana i ima blaži okus. Ako je ovca u trenutku klanja starija od dvije godine, riječ je o ovčetini. Ovnovo meso posrijedi je kada je životinja koja se kolje mlađa od dvije godine. Kod janjetine se još razlikuje između mliječne janjadi i tovljene janjadi. Mliječna janjad stara je najmanje osam tjedana, no nije starija od šest mjeseci. Nije hranjena zelenilom te stoga ima vrlo svijetlo meso. Kod tovljene je janjadi meso tamnoružičaste boje i donekle prožeto mašću. Oni u trenutku klanja imaju do godinu dana.
Odakle izvorno potječe janjeći kotlet?
Janjeći kotlet, svježe hlađen ili zamrznut, često dolazi s Novog Zelanda. Međutim, izvozi se i iz sljedećih država:
- Velika Britanija
- Francuska
- Luksemburg
- Irska
- Australija
Kada je sezona janjećeg kotleta?
Janjeći kotlet dostupan je tijekom cijele godine. Najveća potražnja vlada tijekom Uskrsa i ljeti, tijekom sezone roštiljanja.
Za što se može upotrebljavati janjeći kotlet i kako se treba čuvati?
Janjeći filet posebno je ukusan kada se peče na roštilju i začini češnjakom . Alternativno su prikladne i marinade od octa, mlaćenice i bijelog ili crnog vina. Tako se aroma začinskog bilja i začina posebno dobro razvija. Kada se meso peče na roštilju, potrebno je paziti na to da se ne izloži prevelikoj vrućini kako bi zadržalo mekoću i blago ružičastu boju. Vrijeme pečenja iznosi otprilike između četiri i šest minuta. Temperatura u središtu za ružičasto meso iznosi oko 60 Celzijevih stupnjeva, a za reš pečeno meso 70 Celzijevih stupnjeva.
Ovako će janjeći kotlet očuvati svježinu
Svježi janjeći kotlet mora se nakon kupnje hladiti pri temperaturi od četiri Celzijeva stupnja. Tako se može čuvati tri dana. Pazi na to da bude sasvim prekrivena u hladnjaku. Zamrzavanje je druga mogućnost za čuvanje.
Ovo se nalazi u janjećem kotletu
Janjeći kotlet sadrži brojne hranjive tvari, kao što su vitamini, bjelančevine, željezo, cink i vitamini B. Vitamin B12, koji je sadržan u velikim količinama, sudjeluje i u procesu proizvodnje krvi. Za razliku od janjećeg fileta, janjeći kotlet sadrži nešto više masti.
kcal: 348 kcal
Ugljikohidrati: 0 g
Bjelančevine: 14,9 g
Masti: 32 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,13 mg
Vitamin B2: 0,18 mg
Vitamin B6: 0,33 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 0,6 mg
Kalcij: 9 mg
Željezo: 2,2 mg
Kalij: 345 mg
Magnezij: 14 mg
Natrij: 90 mg