Bijela kobasica: omiljena bavarska delikatesa
Bavarski specijalitet od nekonzervirane teletine i svinjetine, slanine i začina ubraja se, uz svinjsku koljenicu i perece, među najpoznatije kulinarske specijalitete Slobodne savezne pokrajine Bavarske.
Što je bijela kobasica?
Tradicionalna bijela kobasica dolazi iz Münchena i ondje je zbilja popularan specijalitet. Po okusu je više blaga, no svejedno pikantna. Proizvodi se od fine teletine, danas i svinjetine, uz dodatak slanine i začina. Osim toga, ima svijetlu boju jer se isključivo upotrebljava kuhinjska sol, a ne nitritna sol za konzerviranje. Bijela kobasica nalikuje južnonjemačkoj kobasici „Wollwurst” i bavarskoj kobasici „Stockwurst”.
Povijest: tko je izumio bijelu kobasicu
Svatko zna da bijela kobasica dolazi iz Bavarske. No poznaješ li i ime njezina izumitelja? I znaš li da postoje različite vrste bijelih kobasica?
Odakle izvorno potječe bijela kobasica?
Prema ovoj legendi, minhenska bijela kobasica ima zbilja konkretan datum nastanka: tijekom pokladne nedjelje 1857. godine navodno je minhenski mesar Moser izmislio barene kobasice u svinjskom crijevu jer mu je ponestalo ovčjih crijeva. Radije je odabrao postupak barenja, a ne prženja, kako kobasice ne bi prsnule. Moserovi gosti u gostionici „Zum Ewigen Licht” bili su oduševljeni, čime je nastala minhenska bijela kobasica.
Rasprostranjenost i značaj bijele kobasice u Bavarskoj
Bijela kobasica vjerojatno je najpoznatija delikatesa iz Bavarske, a ova njemačka savezna pokrajina ima kako ambasadora tako i kraljicu bijelih kobasica. U bijeloj kobasici krije se pregršt ponosa, tradicije i povijesti. Iako se središte bijele kobasice nalazi u Münchenu, rasprostranjena je diljem Bavarske te se rado jede i u Švapskoj.
Šlezijska bijela kobasica: božićna bijela kobasica
Iako je šlezijska kobasica za prženje ili šlezijska bijela kobasica slična bavarskom primjerku, nešto je tanja i dulja te se prži, a ne kuha. U nekadašnjoj Šleziji (koja je danas većim dijelom u Poljskoj) tradicionalno se poslužuje tijekom božićnog razdoblja.
Tradicionalna proizvodnja bijele kobasice
Nakon što je iz potrebe nastala vrlina te je kobasica u svinjskom crijevu bila tako dobro prihvaćena, započela je proizvodnja velikih količina bijele kobasice.
Koji se sastojci nalaze u bijeloj kobasici?
Naravno, okus ovih kobasica razlikuje se ovisno o proizvođaču, no sljedeći su sastojci sadržani u svakoj tradicionalnoj bijeloj kobasici.
- Teletina
- Govedina
- Svinjetina
- Svinjsko crijevo
- Peršin
- Luk
- Sol
- Korica limuna
Ovako se proizvodi bijela kobasica
Smjesa za kobasicu puni se u svinjska crijeva te se mota u kobasice debljine oko dvanaest centimetara koje teže 80 grama. Zatim se kuhaju još u mesnici.
Zašto je bijela kobasica bijela?
Razlog zašto su ostale vrste kobasica crvene jest taj što sadrže nitritnu sol za konzerviranje i, eventualno, začine kao što je paprika. U bijeloj kobasici ne upotrebljava se ništa od toga, već samo bijela sol.
Ovo se nalazi u bijeloj kobasici: kalorije i ostale hranjive tvari
Bijela kobasica vrijedan je izvor željeza, a u njoj su također sadržani važni vitamini B1 i B3 te životno potrebni minerali kalcij i magnezij. Vitamini B1 i B3 imaju važnu ulogu za metabolizam, dok kalcij i magnezij jačaju srce, kosti i mišiće, posebno tijekom stresnih razdoblja i tjelesnih opterećenja.
kcal: 297 kcal
Ugljikohidrati: 2,11 g
Bjelančevine: 11,7 g
Masti: 27,23 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,24 mg
Vitamin B2: 0,04 mg
Vitamin B6: 0,13 mg
Vitamin C: 0,43 mg
Vitamin E: 0,26 mg
Kalcij: 17 mg
Željezo: 0,72 mg
Kalij: 132 mg
Magnezij: 8 mg
Natrij: 574 mg
Priprema bijele kobasice: evo kako
Ako se ne želiš osramotiti u društvu pravih Bavaraca, pri pripremi njihove omiljene delikatese svakako u obzir uzmi nekoliko aspekata.
Koliko se dugo bijela kobasica mora kuhati?
Zbilja vrlo kratko! Budući da su kobasice već unaprijed kuhane, ustvari ih je samo važno ponovno zagrijati. Najbolje je zagrijavati vodu u loncu dok ne zakipi i nakon toga u kipuću vodu dodati kobasice – te neposredno zatim ukloniti lonac sa štednjaka.
Koliko se dugo bijela kobasica mora upijati u vodi?
Lonac se nakon kratkog kuhanja prekriva poklopcem, a kobasice se upijaju u vrućoj vodi još oko sedam minuta.
Zašto bijela kobasica neće prsnuti?
Prsnuti ovoj kobasice smatra se fijaskom koji je potrebno izbjegavati. To će ti uspjeti tako da kobasice izvadiš iz hladnjaka netom prije nego što ćeš ih dodati u vodu. Naime, hladne kobasice neće prsnuti.
Kupnja i čuvanje bijele kobasice: u nastavku donosimo na što trebaš obratiti pozornost
U vezi s ovom kobasicom potrebno je u obzir uzeti nekoliko stvari već i unaprijed, a ne tek tijekom pripreme kod kuće.
Gdje mogu kupiti bijelu kobasicu?
Bijelu kobasicu pronaći ćeš, na primjer, na odjelu svježih proizvoda ili među kobasičarskim proizvodima u svojoj trgovini Kauflanda.
Ovako bijela kobasica ostaje dugo svježa
Bijela kobasica jednostavno je najukusnija kada je svježa. Nezavarena, unaprijed barena bijela kobasica može se jedan dan čuvati u hladnjaku. Vakuumirana bijela kobasica može se, kao i sve barene kobasice, u hladnjaku čuvati od dva do četiri dana pri temperaturi od nula do četiri Celzijeva stupnja. Također, najhladnije mjesto za čuvanje kobasica nalazi se neposredno iznad pretinca za povrće. Već otvoreni proizvod mora se pripremiti u što kraćem roku. Bijela kobasica može se i zamrznuti pri temperaturi od minus 18 Celzijevih stupnjeva. Pri tome je potrebno obratiti pozornost na to da pakiranje bude zatvoreno.
Može li se bijela kobasica zamrznuti?
Ako nije bila prethodno zagrijana, kobasica se može bez poteškoća zamrznuti. Tako se može čuvati otprilike tri mjeseca. Ako je želiš odmrznuti, najbolje ju je u ambalaži dodati u zdjelu s hladnom vodom i ostaviti dva sata, nakon čega je možeš pripremiti.
Kako se pravilno jede bijela kobasica?
Usput: u pogledu drugog pitanja lome se čak i bavarska koplja!
Kada se bijela kobasica tradicionalno jede?
Pravilo glasi da bijela kobasica ne smije čuti kada sat odzvanja 12 sati. Iako ovo pravilo potječe još iz razdoblja kada se bijela kobasica rano ujutro svježe pripremala i sirova prodavala, održalo se sve do današnjice. Na Oktoberfestu se bijele kobasice poslužuju između 10:00 i 12:00 sati, no doručak s bijelom kobasicom omiljena je tradicija i vikendom. Uravnotežena bavarska prehrana sadrži najmanje jedno jelo s bijelom kobasicom tjedno.
Sisanje ili rezanje bijele kobasice?
Kao što je već rečeno, ovo je ustvari pitanje uvjerenja. Stoga učini onako kako ti je ukusnije! Kobasica se tijekom sisanja obujmljuje prstima i pritišće. Kobasica se oprezno grize te se kožica prazni sisanjem kroz otvore. Ako si ne želiš zaprljati prste, možeš kobasicu uzdužno razrezati nožem te je zatim nožem i vilicom otpustiti iz kožice te pojesti.
Što se može poslužiti uz bijelu kobasicu?
Tradicionalno se bijela kobasica jede sa slatkim senfom i (svježe ispečenim) perecom – to je nepobjediv trojac.
Koje je pivo idealno uz bijelu kobasicu?
I ovaj je odgovor jednoznačan: uz bijelu kobasicu pije se pšenično pivo. Najbolje je pšenično pivo poslužiti u odgovarajućoj čaši ili glinenoj krigli.
Kako se jede šlezijska bijela kobasica?
Za razliku od bavarske bijele kobasice, kožica šlezijske varijante jestiva je. Poslužuje se s kiselim kupusom, krumpirom ili kruhom, prži ili peče – postoje zbilja brojni recepti.