Jetrena pašteta: posebna delikatesa
Paštete su fino začinjena jela od različitih vrsta mesa, kao što su obično meso, divljač, perad, riba te iznutrice i jetra. One se začinjavaju posebnom mješavinom začina, ali i vinom, konjakom i svježim začinskim biljem.
Jetrena pašteta ima ova posebna svojstva
Jetrena pašteta proizvodi se od jetre svinjetine, govedine, teletine, peradi ili jetre bakalara. Ona u prosjeku ima udio jetre od oko 25 posto. Dostupna je u ovitku od tijesta, u ovitku od slanine, s ovojem od bobičastog voća ili bez ičega. Djelomično se tijekom proizvodnje upotrebljavaju vrhnje i jaja . Jetrena pašteta ima intenzivno-pikantan okus, a usto je i zdrava jer jetra sadrži brojne korisne vitamine i mineralne tvari.
Odakle izvorno potječe jetrena pašteta?
Podrijetlo guščje jetrene paštete seže unatrag do oko 1762. godine u Strasbourg. Ondje ju je izumio kuhar maršala de Contadesa, koji se zatim skrasio kao proizvođač paštete. Kasnije je Strasbourg postao omiljenim i uspješnim središtem proizvođača pašteta. Umjesto guščje jetre, za proizvodnju jetrene paštete upotrebljava se i jetra svinje, goveda, teleta ili bakalara.
Kada je sezona jetrene paštete?
Jetrena pašteta dostupna je tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati jetrena pašteta i kako se treba čuvati?
Jetrena pašteta zbilja je posebna delikatesa te je prikladna kao namaz na bagetu, kruhu ili žemljici. Ukusan je prilog žele od brusnica. Svježa jetrena pašteta može se čuvati u hladnjaku pri temperaturi od dva do četiri Celzijeva stupnja, no mora se potrošiti u što kraćem roku. Također, najhladnije mjesto za čuvanje jetrene paštete nalazi se neposredno iznad pretinca za povrće. Već otvoreni proizvod mora se potrošiti unutar nekoliko dana. Jetrena pašteta može se i zamrznuti pri temperaturi od minus 18 Celzijevih stupnjeva na razdoblje od četiri mjeseca. Pri tome je potrebno obratiti pozornost na to da pakiranje bude zatvoreno.
Ovo se nalazi u jetrenoj pašteti
Jetrena pašteta vrijedan je izvor željeza, a u njoj su također sadržani važni vitamini B12 i B6 te mineralne tvari kalcij i magnezij. Vitamini B12 i B6 imaju važnu ulogu u metabolizmu homocisteina, dok sadržane mineralne tvari kalcij i magnezij jačaju srce, kosti i mišiće, posebno tijekom stresnih razdoblja i tjelesnih opterećenja. Tijekom trudnoće ne bi se smjela jesti hrana koja sadrži jetru jer ona sadrži velike količine vitamina A.
kcal: 313 kcal
Ugljikohidrati: 0,67 g
Bjelančevine: 14,2 g
Masti: 28,6 g
Vitamin A: 9,65 µg
Vitamin B1: 0,03 mg
Vitamin B2: 0,6 mg
Vitamin B6: 0,45 mg
Vitamin C: 9,5 mg
Vitamin E: 0,36 mg
Kalcij: 10 mg
Željezo: 7 mg
Kalij: 173 mg
Magnezij: 15 mg
Natrij: 738 mg