Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja trgovina

Prethodno odabrane poslovnice

Svježe vrhnje: upotpunjava brojna jela

Svježe vrhnje potječe iz Francuske, a francuski naziv „crème fraîche” doslovno znači „svježe vrhnje”. Budući da se u pravilu primjenjuje za upotpunjavanje jela, njegov visok udio masti ima donekle podređenu ulogu. Uostalom, udio masti odlučujući je čimbenik za osiguravanje pravog okusa.

Definicija

Što je svježe vrhnje?

Svježe kiselo vrhnje u detaljnom prikazu

Svježe vrhnje probavljiv je proizvod od kiselog mlijeka i dobiva se posebnim kulturama bakterija mliječne kiseline i drugih mikroorganizama iz vrhnja. Jogurt, kefir, mlaćenica i punomasno mlijeko također se ubrajaju među proizvode od kiselog mlijeka. Svježe vrhnje ne sadrži konzervanse ni druge dodatke, već je sadržan samo dodatak saharoze. Svježe vrhnje dobro je probavljivo i ima ograničen rok trajanja u hladnjaku. Kod ukiseljenog vrhnja i vrhnja za kuhanjeriječ je o sličnim proizvodima.

Svestranost uz svježe vrhnje

Svježe vrhnje slastan je dodatak brojnim jelima te se, na primjer, primjenjuje u jelima koja se poslužuju u vrijeme ručka, za upotpunjavanje umaka ili pak za salate sa začinskim biljem. Ono je klasičan dodatak hrskavom ljetnom povrću, a poboljšat će i okus zimskog povrća. Svježe vrhnje dipovima podaruje blag i kremast okus. Svježe vrhnje u maloprodaji se nudi u kombinaciji s raznim začinskim biljem i začinima, no najpopularnija je prirodna varijanta. 


Proizvodnja 

Kako se proizvodi svježe vrhnje?

Svježe vrhnje proizvod je od ukiseljenog vrhnja uz upotrebu pasterizirana mlijeka ili vrhnja. Tekućini se u spremnicima dodaju bakterije mliječne kiseline, a one pri temperaturama od 20 do 40 °C pretvaraju mliječni šećer u mliječnu kiselinu. Nakon jednog ili dva dana svježe vrhnje tim će procesom dobiti svoj tipičan okus i gustu konzistenciju.

Samostalna priprema svježeg vrhnja: evo kako se to radi

Ovu ukusnu francusku kremu možeš samostalno pripremiti s pomoću jednostavnog recepta, čime ćeš izbjeći stvaranje ambalažnog otpada, zabaviti se te spremiti nešto zbilja ukusno. U tu svrhu jednostavno upotrebljavamo bakterije mliječne kiseline mlaćenice.

  1. Dodaj 200 g vrhnja i 2 jušne žlice mlaćenice u čistu posudu koja se može zatvoriti.
  2. Dobro protresi zdjelu.
  3. Ostavi sve da fermentira 12 – 24 sata pri temperaturi od 25 °C.
  4. Ako je konzistencija i dalje donekle rijetka, ne brini se: krema će se još zgusnuti u hladnjaku.
  5. Gotovo! Kada se čuva zatvoreno u hladnjaku, samostalno pripremljeno svježe vrhnje može se čuvati do tjedan dana.

Podrijetlo 

Odakle izvorno potječe svježe vrhnje?

Svježe vrhnje tj. „crème fraîche”, kao što već naziv daje naslutiti, izvorno potječe iz Francuske. Doslovan prijevod toga pojma upravo je „svježe vrhnje”. Međutim, budući da je taj proizvod iznimno popularan i u Njemačkoj, i brojni njemački proizvođači danas proizvode svježe vrhnje. 


Razgraničenje

Razlika: svježe vrhnje, vrhnje za kuhanje i ukiseljeno vrhnje

Sva tri proizvoda od ukiseljenog vrhnja prilično su slična jedni drugima, no razlikuju se u pogledu udjela masti i okusa.

Koja je razlika između svježeg vrhnja i vrhnja za kuhanje?

Svježe vrhnje često se uspoređuje s vrhnjem za kuhanje – no osim kremaste konzistencije, ovi su proizvodi prilično različiti. Vrhnje za kuhanje znatno je blaže i manje kiselkasto, a svježe vrhnje sadrži puno više tvari zahvaljujući udjelu šećera od 15 % te udjelu masnoće od 30 %. Vrhnje za kuhanje sadrži 20 % masnoće.

Koja je razlika između svježeg vrhnja i ukiseljenog vrhnja?

Ukiseljeno vrhnje, koje se naziva i kiselo vrhnje, uz udio masnoće od 10 % ima najniži sadržaj masnoće od ovih triju proizvoda te najviše odgovara zdravoj prehrani. Rjeđe je od ostalih dvaju, a njegov je okus ugodno kiselkast. 


Alternativa

Zamjena za svježe vrhnje: postoje ove alternative

Želiš smanjiti unos kalorija, nemaš svježe vrhnje u hladnjaku ili nemaš vremena izraditi novo? Nema problema, ovisno o receptu, ovo se vrhnje može jednostavno zamijeniti drugim mliječnim proizvodima. U nastavku donosimo najbolje savjete.  

Može li se svježe vrhnje zamijeniti vrhnjem za kuhanje?

Vrhnje za kuhanje jednako je prikladno kao svježe vrhnje za pečenje, kao nadjev za juhe ili za premazivanje flambiranog kolača. Ako želiš kuhati uz upotrebu vrhnja za kuhanje, prethodno u njega trebaš umiješati malu količinu škroba – čime sprječavaš razrjeđivanje u vrućim jelima. 

Može li se svježe vrhnje zamijeniti jogurtom?

Iako je okus jogurta zbilja nalik onom svježeg vrhnja, on sadrži znatno manje masti i puno je rjeđi. Zgusnut će se ako ga procijediš kroz čistu krpu. Nažalost, nije prikladan za kuhanje jer će se razrijediti u vrućim jelima, a za pečenje je prikladan samo uvjetno, i to ovisno o receptu. No kao nadjev za variva, „chilli con carne” i sl. možeš ga bez poteškoća upotrebljavati kao niskokaloričnu alternativu svježem vrhnju. 

Može li se svježe vrhnje zamijeniti svježim sirom?

Svježi sir prikladan je za brojne recepte. Svojim će visokim udjelom masnoće varivima podariti krepku, intenzivnu aromu, baš kao i svježe vrhnje. No kada ga razrijediš malom količinom mlijeka, svježi sir idealno možeš upotrebljavati i za preljeve za salate (od tjestenine). 

Može li se svježe vrhnje zamijeniti kiselim vrhnjem?

I kiselo vrhnje ima znatno manje kalorija od svježeg vrhnja, zbog čega je omiljena alternativa zdravim receptima. Međutim, lako se može razrijediti u vrućim jelima, zbog čega bi se smjelo upotrebljavati samo za pripremu hladnih obroka, na primjer, za preljeve za salate ili hladne umake. 


Zdravstveni aspekt

Je li svježe vrhnje zdravo?

Uz 30 % masnoće i 15 % šećera nije ni čudo da 100 grama svježeg vrhnja sadrži gotovo 300 kalorija. Također, prava je kolesterolska bomba. Međutim, svejedno sadrži i 75 miligrama kalcija te gotovo 60 miligrama fosfora na 100 grama, što je dobra kombinacija za zdrave kosti i zube. Međutim, ako se želiš hraniti kalorijski osviješteno, radije posegni za lakšim alternativama – nasreću, postoje brojne. 


Kupnja i čuvanje

Kupnja i čuvanje svježeg vrhnja: u nastavku donosimo na što trebaš obratiti pozornost

U nastavku donosimo najbolje savjete u vezi s kupnjom i čuvanjem svježeg vrhnja te svih njegovih varijanti. Nakon čitanja bit ćeš stručnjak na tomu području!

Koje sorte svježeg vrhnja postoje?

Vegansko svježe vrhnje: Veganska varijanta nalazi se u rashladnoj vitrini pokraj običnog svježeg vrhnja. Prirodna alternativa, dakako, ne sadrži laktozu, temelji se na kokosovu ulju i sojinim bjelančevinama te se može preraditi jednako kao i životinjska varijanta. 

Svježe vrhnje bez laktoze: U rashladnoj vitrini može se pronaći i vrhnje bez laktoze. Ono se tijekom kuhanja ponaša jednako kao original. 

Klasičan proizvod: Svježe vrhnje onako kako je prvi put izrađeno u Francuskoj. Kremasto, kiselkasto, ukusno i visokokalorično.

Vrhnje varijante „light” ili „légère” također je svježe vrhnje, no ono sadrži samo 15 % masnoće. Odlična alternativa za kalorijski osviještenu i zdravu prehranu.

Svježe vrhnje sa začinskim biljem: Za krepka jela kao što su juhe, salate i nabujci ova je varijanta pravi odabir jer ima ugodan i pikantan okus.

Pravilno čuvanje svježeg vrhnja

Svježe vrhnje mora se čuvati u hladnjaku. Neotvoreno se može čuvati oko mjesec dana, a često je dobrog okusa i nakon isteka roka trajanja, iako ga je u slučaju sumnje najbolje kušati. Nakon što se otvori, moralo bi se potrošiti unutar dva ili tri dana. 


Upotreba

Što se može pripremiti od svježeg vrhnja?

Svježe kiselo vrhnje u detaljnom prikazu

Svježe vrhnje najčešće se upotrebljava za upotpunjavanje umaka. Osim toga, prikladno je i za salate, juhe, dipove, jela s tjesteninom i nabujke.  


Recepti

Što možeš pripremiti od svježeg vrhnja



I ovo bi te moglo zanimati