Cikorija: prehrana s malo ugljikohidrata
Cikorija se ubraja u lisnato povrće te se, u najširem smislu, može uvrstiti u botaničku obitelj glavočika. Pri uzgoju cikorije posebno je važno da se korijen može razgranati bez ikakva prodiranja svjetla. Samo će tim načinom cikorija moći rasti i razviti svoju tipičnu aromu.
Cikorija ima ova posebna svojstva
Glavna je sezona cikorije (Cichorium intybus var. Foliosum) tijekom hladnoga godišnjeg doba. Ovo gorko povrće bogato vitaminima izvrstan je dodatak zimskim jelima. Osim toga, danas postoje i nešto blaže, crvene cikorije, koje su dostupne u ponudi prvenstveno tijekom proljeća.
Bijela cikorija ima donekle intenzivan, ugodno gorko-slatkast okus. Jednako je blaga i crvena cikorija. Iako je po okusu blaža, jednako je aromatična i pikantna. Kod obiju sorti većina je gorkih tvari odavno nestala uzgojem, no unatoč tome potrebno je odrezati peteljku kao dio s najviše gorkih tvari.
Odakle izvorno potječe cikorija?
Divlja cikorija smatra se podrijetlom – ona raste posvuda u Europi, na Bliskom istoku te na sjeveru Afrike. Belgija, Nizozemska i Francuska smatraju se vodećim zemljama uzgoja. Belgijanci su također bili ti koji su slučajno otkrili cikoriju: poljodjelci su 1870. godine pustili korijenje cikorije da prezimi u zemlji njihovih staklenika i zatim su, unatoč očekivanjima, mogli ubrati blijede, nježne pupoljke.
Kada je sezona cikorije?
U teoriji se cikorija može ubirati tijekom cijele godine. Međutim, tradicionalno je tražena tijekom hladnoga godišnjeg doba.
Za što se može upotrebljavati cikorija i kako se treba čuvati?
Svježa cikorija najbolje se priprema kao salata s voćem kao što je naranča, grejpfrut, dinja ili jabuka. Može se i napuniti te peći, kuhati na pari, lagano pržiti i skuhati te jesti kao povrće. Iz korijena biljke cikorije, točnije, iz Magdeburger cikorije velikog korijena, može se dobiti i kava od cikorije.
Ovo treba imati na umu kada pohranjujete cikoriju
Cikorija se uvijek mora držati na tamnom mjestu. Svjetlo uzrokuje promjenu boje i ubrzava truljenje. Kada se zamota u vlažnu kuhinjsku krpu, dulje će vrijeme ostati svježa. U optimalnim se uvjetima cikorija može čuvati oko tjedan dana.
Što možeš pripremiti od cikorije?
Ovo se nalazi u cikoriji
Uz brojne vitamine i mineralne tvari, malo ugljikohidrata i kalorija te bez ikakve masti, cikorija je savršena za niskokaloričnu prehranu. Ona, između ostalog, sadrži folnu kiselinu, kalij, karotenoide i gorke tvari, koji u cijelosti sprječavaju nastanak tegoba krvožilnog sustava, stabiliziraju imunološki sustav, potiču probavu te mogu podržati kognitivne sposobnosti.
kcal: 16 kcal
Ugljikohidrati: 2,4 g
Bjelančevine: 1,3 g
Masti: 0,2 g
Vitamin A: 572 µg
Vitamin B1: 0,05 mg
Vitamin B2: 0,03 mg
Vitamin B6: 0,05 mg
Vitamin C: 10 mg
Vitamin E: 0,1 mg
Kalcij: 26 mg
Željezo: 0,7 mg
Kalij: 192 mg
Magnezij: 13 mg
Natrij: 4 mg