Rigatoni: tjestenina s jezgrom
Zajedno s tjestenino Tortiglioni, rigatoni se ubrajaju među najstarije sorte tjestenine u Italiji. Rigatoni cjevasta oblika u svojoj se domovini Italiji ubrajaju u elegantne vrste tjestenine. Dostupni su u različitim duljinama i s različitim promjerima. U usporedbi s tjesteninom Penne, veći su i nisu odrezani pod kutom, već ravno.
Rigatoni imaju ova posebna svojstva
Njihov naziv potječe od talijanske riječi „rigato” (u prijevodu „prugast”), koja se odnosi na utore po kojima je ova tjestenina i dobila naziv. U kombinaciji s velikim promjerom cijevi osiguravaju da umak i sir bolje prianjaju nego na glatkoj tjestenini. Ova tjestenina u obliku cijevi nije popularna samo u svojoj domovini Italiji. Rigatoni su naizgled vrlo slični napuljskoj tjestenini Tortiglioni. Znalci ih razlikuju na temelju sljedećih karakteristika: kod rigatona utori protječu paralelno s cijevi, a kod tjestenine Tortiglioni dijagonalno. Ako ti takve pojedinosti izgleda nisu suviše važne, umjesto rigatona slobodno možeš upotrebljavati i tjesteninu Tortiglioni.
Odakle izvorno potječu rigatoni?
Rigatoni izvorno potječu iz Rima, no također su preferirani oblik tjestenina na jugu Italije i na Siciliji.
Kada je sezona rigatona?
Rigatoni se poglavito nude sušeni i stoga su tijekom cijele godine dostupni u uvijek jednakoj kvaliteti.
Za što se mogu upotrebljavati rigatoni i kako se trebaju čuvati?
Zahvaljujući velikom promjeru, šupljini u sredini i utorima, rigatoni su pravi „magneti za umak”. Tako ova debela tjestenina savršeno pristaje uz umake na bazi rajčice ili vrhnja. Na primjer, uz krepki ragu, umak od vrhnja s gljivama ili pak gusti umak i, dakako, uz vegetarijanske ili veganske varijante s povrćem.
Međutim, rigatoni su prvi izbor i kada je riječ o nabujcima i gratinu „al forno”. Kratke, debele cijevi idealno su prikladne za slaganje u slojeve u obliku nabujka te prepečenje dodatkom pikantnog sira, kao što je, na primjer, pekorino. Kada pripremaš rigatone, obrati pozornost na to da se tjestenina mora kuhati u dovoljnoj količini slane vode. Nakon vremena kuhanja od oko jedanaest minuta bit će „al dente”, odnosno: čvrsta na zagriz.
Ovako se trebaju čuvati rigatoni
Kao i većina suhe tjestenine, i rigatoni imaju gotovo neograničen rok trajanja. Pri tome je vrlo važno da se već otvorena pakiranja od plastične folije ponovno pažljivo zatvore. Rigatone kupljene u kartonskim pakiranjima najbolje je nakon otvaranja pakiranja čuvati u staklenim posudama koje ne propuštaju zrak ni vlagu. Tako se sprječava mogućnost upijanja vode tjestenine i nastanka plijesni.
Ovo se nalazi u rigatonima
Kao i sve druge tjestenine, rigatoni sadrže brojne ugljikohidrate, nešto bjelančevina, šećer i dijetalna vlakna.
kcal: 349 kcal
Ugljikohidrati: 74,5 g
Bjelančevine: 8,9 g
Masti: 1,7 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0 mg
Vitamin B2: 0 mg
Vitamin B6: 0 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 0 mg
Kalcij: 0 mg
Željezo: 0 mg
Kalij: 0 mg
Magnezij: 0 mg
Natrij: 0 mg