Pržena haringa: pikantna riblja poslastica
Pržena haringa jednostavno je, ali ukusno i, prvenstveno, zdravo jelo njemačke kuhinje. Meso pržene haringe mora biti svijetlo te se odlikovati ravnomjerno smeđom i okolnom prženom koricom. Struktura ribljeg mesa mora biti čvrsta, sočna i nipošto suha.
Pržena haringa ima ova posebna svojstva
Općenito gledano, pržena haringa, baš kao i komadići pržene haringe, zalogaji pržene haringe, filet pržene haringe, prženi rolmop i pržena haringa u želeu ubrajaju se u kategoriju prženih ribljih proizvoda od haringe. Kako okus, tako je i miris besprijekorne pržene haringe aromatičan i ugodno pikantan.
Ovako nastaje pržena haringa
Za pripremu se svježim, zelenim haringama najveće duljine od 30 centimetara (one potječu iz Baltičkog i Sjevernog mora te iz sjeveroistočnog Atlantskog oceana) uklanjaju ljuskice i iznutrice, nakon čega se peru i kuhinjskim papirom u cijelosti suše, a zatim im se uklanjaju glava i peraje. Nakon te pripreme riba se prži u ulju te zatim marinira, uz dodatak začina i luka , u octu, umacima ili ulju.
Odakle izvorno potječe pržena haringa?
Priprema pržene haringe nekoć je bila tradicionalna duž njemačke i nizozemske obale. Odatle je njezina popularnost postajala sve veća. Svježe, zelene haringe potječu iz Baltičkog i Sjevernog mora te iz sjeveroistočnog Atlantskog oceana.
Kada je sezona pržene haringe?
Glavna sezona haringe proteže se od lipnja do kolovoza.
Za što se može upotrebljavati pržena haringa i kako se treba čuvati?
Hladne se pržene haringe najčešće jedu s kruhom, pireom od krumpira, prženim krumpirom ili kuhanim krumpirom. Kada je zatvorena u konzervi, pržena haringa može se čuvati nekoliko mjeseci. Nakon što se otvori, morala bi se čuvati u hladnjaku, idealno u zatvorenoj posudi, te potrošiti unutar nekoliko dana. Ako je konzerva oštećena ili ima neobičnu izbočinu, više se ne smije konzumirati i mora se zbrinuti u otpad.
Ovo se nalazi u prženoj haringi
Pržena haringa zdrav je, visokokvalitetan i istovremeno povoljan sastavni dio prehrane. Zbog činjenice što se hrane planktonom, haringe nam isporučuju brojne zdrave omega-3 masne kiseline. Time se pozitivno utječe na brzinu protoka krvi te zdravlje krvožilnog sustava. Također, time se normaliziraju krvni tlak i vrijednosti kolesterola. Pržena haringa sadrži vrijedne bjelančevine, vitamin D za zdravlje kostiju i jod za očuvanje zdravlja štitnjače.
kcal: 204 kcal
Ugljikohidrati: 0 g
Bjelančevine: 16,8 g
Masti: 15,2 g
Vitamin A: 20 µg
Vitamin B1: 0,01 mg
Vitamin B2: 0,13 mg
Vitamin B6: 0,18 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 1,2 mg
Kalcij: 36 mg
Željezo: 1,1 mg
Kalij: 182 mg
Magnezij: 23 mg
Natrij: 569 mg