Grejpfrut: Vitamin C da, kalorije ne
Grejpfruti su agrumi i rastu na stablima visokim od pet do deset metara. Nastali su tek krajem 18. stoljeća od križanja grejpa i naranče, zbog čega se ponekad još nazivaju grejp.
Grejpfrut ima ova različita svojstva
Plod stabla grejpfruta, koji potječe iz suptropskih krajeva, poznat je i pod njemačkim nazivom rajska jabuka a često se označava i kao grejp . Idealni uvjeti za sazrijevanje grejpfruta, koji je nastao križanjem stabla naranče i biljke grejpa, nalaze se u suptropskim zemljama. Danas se grejpfrut uzgaja i bere u svim mediteranskim zemljama, SAD-u, Južnoj Americi, Južnoj Africi i Izraelu.
Ovako raste grejpfrut
Stablo grejpfruta može narasti i do deset metara visoko i donosi okrugle, žute plodove s tankom korom. Boja mesa može biti žuta, ružičasta do crvenkasta i obično sadrži sjemenke. U slučaju grejpfruta koji imaju meso koje postaje crveno, ta se obojenost često nastavlja na dijelovima kore.
Različite sorte grejpfruta ispravno su podijeljene u dvije glavne skupine. Uglavnom bjelkaste, ali mesnate sorte koje se uzgajaju u Europi obično imaju kiselkasto meso od blažih, ružičastih sorti iz suptropskih zemalja i plodova slatkog do gorkog okusa iz Izraela koji postaju crveni.
Odakle izvorno potječe grejpfrut?
Vjeruje se da je grejpfrut nastao križanjem naranče i grejpa na otoku Barbadosu. Odatle je stigao na Floridu, gdje se od tada uzgaja. Danas se većina grejpfruta još uvijek uzgaja na Karibima i Floridi. Naši grejpfruti uglavnom dolaze iz Južne Afrike i Izraela.
Kad je sezona grejpfruta?
Grejpfruti se beru od listopada do svibnja, ali su dostupni tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati grejpfrut i kako se treba čuvati?
Grejpfrut se može jesti samostalno ili u voćnoj salati. Također se jako dobro uklapa uz mladi sir ili salatu. Da biste uživali u njemu samostalno, grejpfrut je potrebno samo prepoloviti i tada je spreman za jelo. Sok se posebno dobro slaže sa sokom od naranče ili manga. U voćnoj salati grejpfrut se dobro nadopunjuje s drugim citrusnim voćem.
On je ukusan i kao žele ili marmelada. Grejpfruti dodaju egzotičan štih krepkim jelima – poput peradi i ribe. Grejp se može čuvati nekoliko tjedana. To možete učiniti na sobnoj temperaturi ili u ladici za voće u hladnjaku, ali tu ne smije biti previše hladno.
Čega ima u grejpfrutu
Grejp je bogat vitaminom C i može se boriti protiv slobodnih radikala zbog svog antioksidativnog učinka. Tako se mogu zaštititi stanice vlastitog tijela. Gorke tvari koje sadrži pozitivno djeluju na želudac i crijeva. Poticanjem probavnih organa može se bolje boriti protiv bakterija i virusa.
kcal: 38 kcal
Ugljični hidrati: 7,4 g
Bjelančevine: 0,6 g
Masti: 0,2 g
Vitamin A: 1,9 µg
Vitamin B1: 0,05 mg
Vitamin B2: 0,03 mg
Vitamin B6: 0,03 mg
Vitamin C: 44 mg
Vitamin E: 0,3 mg
Kalcij: 24 mg
Željezo: 0,2 mg
Kalij: 148 mg
Magnezij: 10 mg
Natrij: 2 mg