Čerimoja: egzotično zimsko voće
Čerimoja spada u obitelj Annonaceae i šire je poznata kao kolektivno voće. U prijevodu „chirimuya” znači „krasne sjemenke”. Stablo voćke može narasti i do deset metara, a prvo branje moguće je tek nakon sedam godina. Izvorno, čerimoja dolazi iz područja oko južne Kolumbije, Ekvadora i sjevernog Perua, a čak su je i Inke smatrali posebnom hranom.
Što je čerimoja?
Čerimoja, poznata i pod nazivima zimska jabuka, ljuskasta anona, šećerna jabuka ili samo anona, tropsko je voće koje je iznimno popularno u Južnoj Americi te dijelovima Azije, no kod nas je još prilično nepoznata.
Kakva je okusa čerimoja?
Konzistencija voćnog mesa kremasta je, gotovo i nalik ulju, okus je ukusan i podsjeća na bananu, ananas i cimet, dok je prema drugim izvorima nalik malini i jagodi. U svakom slučaju zvuči slasno, zar ne?
Botanika i podrijetlo čerimoje
Već se može naslutiti po njezinu egzotičnom imenu: čerimoja nije europsko voće. Reći ćemo ti odakle ovo egzotično voće potječe.
Botanika voća čerimoja
Kod čerimoje (Annona cherimola) riječ je o biljci iz takozvanog roda Annonaceae. Zauzvrat, te se biljke ubrajaju u porodicu magnolija. Ovaj zbirni plod u obliku srca može doseći duljinu do 20 centimetara. Kora ovog voća zelenkasta je i prošarana uzorku nalik ribljim ljuskicama. Voćno meso bijele je boje i sadrži nekoliko crnih jezgri.
Odakle izvorno potječe čerimoja?
Izvorno čerimoja potječe iz Južne Amerike. Ona je ondje rasla u visokim predjelima Perua, Kolumbije, Bolivije i Ekvadora. Naposljetku, to se voće počelo uzgajati i u Meksiku. Danas se područja uzgoja nalaze svugdje gdje prevladava suptropska klima, tako da se čerimoja može pronaći i u državama poput Španjolske ili Izraela. Španjolska predvodi kada je riječ o izvozu. Čerimoja je vrlo osjetljiva, zbog čega je njezin prijevoz prilično složen. Naime, skuplja se na putu do dalekih zemalja. Stoga se u Europi preferira uvoz iz Španjolske jer ondje voće naknadno sazrijeva uslijed posebnog načina uzgoja.
Kad je sezona čerimoje?
Sezona čerimoje traje od rujna do veljače.
Ovo se nalazi u čerimoji: kalorije, vitamini i mineralne tvari
Čerimoja sadrži puno vitamina C, magnezija, kalcija i kalija. U tom suptropskom voću nalaze se i bakar i fosfor. Sve u svemu, čerimoja je zdravo voće koje pršti od vitamina.
kcal: 63 kcal
Ugljikohidrati: 13,6 g
Bjelančevine: 1,5 g
Masti: 0,2 g
Vitamin A: 1 µg
Vitamin B1: 0,09 mg
Vitamin B2: 0,11 mg
Vitamin B6: 0,1 mg
Vitamin C: 15 mg
Vitamin E: 0,5 mg
Kalcij: 15 mg
Željezo: 0,6 mg
Kalij: 250 mg
Magnezij: 25 mg
Natrij: 8 mg
Je li čerimoja zdrava?
Brojne mineralne tvari – ali i puno šećera. Ovo egzotično voće zbilja je vrlo zdravo.
Čerimoja: visok udio fruktoze
Njezin sladak okus nije slučajan: uz 13 grama šećera na 100 grama sadrži čak i nešto više voćnog šećera od banane. Stoga bi se čerimoja smjela samo umjereno konzumirati. Idealna je, na primjer, kao desert.
Čerimoja je bogata mineralnim tvarima i elementima u tragovima
Osim fosfora, ovo egzotično voće sadrži pozamašne količine kalcija, kalija i željeza te vitamine A, C, B1, B2 i B3. Kalcij i fosfor neizostavni su za zdravlje kostiju, dok magnezij pridonosi funkciji naših mišića. Željezo osigurava besprijekornu funkciju transporta kisika u krvi, vitamin C podržava imunološki sustav i vezivna tkiva, a vitamin B jača naš živčani sustav.
Kupnja i čuvanje čerimoje: savjeti
Želiš kušati čerimoju? Nema problema!
Gdje mogu kupiti čerimoju?
Egzotičnu zimsku jabuku možeš pronaći tijekom hladnih mjeseci, na primjer, na odjelu voća u svojoj trgovini Kauflanda.
Kada je čerimoja zrela?
Ovo je voće zrelo kada koža zelene voćke poprimi blagu crnkastu boju te blago popusti kada je se pritisne prstom.
Pravilno čuvanje čerimoje
Nakon ubiranja, čerimoje brzo mogu naknadno dozrijevati pri sobnoj temperaturi. Ako je čuvaš pri hladnih deset stupnjeva, taj će se proces usporiti, a voće će biti zrelo tek nakon dva tjedna. Međutim, voćno meso čerimoje možeš pretvoriti i u pire te zatim zamrznuti, a tako se može čuvati više mjeseci. Čerimoje su osjetljive na hladnoću, pa se u hladnjak trebaju staviti tek neposredno prije upotrebe.
Priprema i konzumacija čerimoje: evo kako
Za prste polizati: otkrit ćemo ti kako ćeš osigurati najbolji voćni okus.
Kako mogu jesti čerimoju?
Ovo voće možeš prepoloviti i izdubiti žlicom, baš poput kivija ili marakuje. U tu ga svrhu jednostavno razreži uzduž te istresi koštice jer one nisu predviđene za konzumaciju. Kora se u načelu također može pojesti, no za to je voćku prethodno potrebno oprati. Čerimoja je ukusna i u voćnoj salati, a najbolje je voćno meso pomiješati sa sokom citrusnog voća ako se neće odmah pojesti – u protivnom će uslijed oksidacije poprimiti tamniju boju.
Smiju li se jesti koštice čerimoje?
Budući da koštice sadrže alkaloide, imaju ne samo gorak okus, već su i otrovne. Konzumacija može izazvati mučninu i povraćanje.
Kako možeš upotrijebiti čerimoju
Ako još ne znaš kakva je čerimoja okusa, najprije je kušaj samostalno jer je njezin okus zbilja jedinstven. Naravno, možeš je preraditi i u egzotičnu voćnu salatu ili spektakularne napitke i frapee. Čerimoja je, zahvaljujući svojoj teksturi, idealna i kao podloga za kreme i deserte nalik pudingu.