Egzotično voće: raznobojne vrste
„Egzotično“ znači da nešto dolazi iz strane zemlje i da je to nešto čudno ili neobično. Kada govorimo o egzotičnom voću, mislimo na sorte voća koje se uvoze iz dalekih zemalja s tropskom ili suptropskom klimom.
Egzotično voće ima raznolika svojstva
Egzotično voće daje nam važne vitamine, posebno u hladno doba godine, te obogaćuje jelovnik svojim egzotičnim aromama. Zašto se sve više okrećemo egzotičnom voću, pogotovo u zimskim mjesecima? Tad je izbor lokalnog voća vrlo ograničen, a banane, kivi, naranče i drugo pružaju raznolikost.
Odakle potječe egzotično voće?
Ne postoji opći odgovor na pitanje podrijetla egzotičnog voća. Primjerice, banana izvorno dolazi iz jugoistočne Azije, ali danas raste u gotovo svim tropskim zemljama. S druge strane, kivi potječe iz Kine. Prije stotinjak godina uvezen je na Novi Zeland, odakle dolazi i većina voća koje se danas prodaje. Naranče se najčešće uzgajaju u suptropskoj klimi, ponajviše u Brazilu. U Europi su najveće zalihe u Španjolskoj i Italiji. Španjolci su također bili pioniri uzgoja papaje u 16. stoljeću nakon što su ju otkrili u Meksiku i na drugim mjestima u Srednjoj Americi. Papaja koja se prodaje u supermarketima uglavnom dolazi s Havaja i iz Brazila. Čerimoja raste između ostalog u Izraelu, Španjolskoj, Africi, Brazilu i Tajlandu, a odatle nam dolazi tijekom cijele godine. Pitaja, s druge strane, raste u svim tropskim zemljama, posebno u Aziji.
Kad je sezona egzotičnog voća?
Razdoblja berbe se razlikuju za svako voće. Veliki broj egzotičnog voća dostupno je tijekom cijele godine, čak i ako su neki od njih traženiji, osobito u zimskim mjesecima. Osim toga, mnogi egzotični plodovi nastavljaju sazrijevati nakon berbe. Banane se, primjerice, beru nezrele, kako se ne bi pokvarile na dugim transportnim rutama. I plodovi pitaje beru se nezreli, jer se nakon berbe mogu čuvati samo kratko vrijeme.
Za što se može upotrebljavati egzotično voće i kako se treba čuvati?
Egzotično voće ima dobar okus samostalno, ali i u voćnim salatama ili kao dodatak desertima. Pitaja i kivi, na primjer, mogu se jednostavno prepoloviti i izvaditi žlicom. Što se tiče banana, ovisno o sorti, one se mogu jesti sirove ili kuhane i pečene. Papaja se također može jesti sirova ili prerađena u ukusna azijska jela. Pri tome se njezine crne sjemenke ne moraju bacati. Ako se ispeku u pećnici, od njih se može napraviti ukusna i jeftina zamjena za papar. Čerimoja ima meko i nježno meso s aromom koja podsjeća na mješavinu ananasa i cimeta. Njezini plodovi su prikladni kao desert, primjerice u pudingu, u voćnoj salati ili jednostavno samostalno.
Čega ima u egzotičnom voću
Mango je jedno jako zdravo egzotično voće, koje sadrži važne vitamine i minerale koji jačaju naš imunološki sustav i sprječavaju oštećenja stanica. Isto tako, papaja sadrži jako važne vitamine i mineralne tvari. Sadrži puno vitamina C, A i E kao i beta-karoten. To voće je također bogato magnezijem, kalijem i kalcijem. Pitaja je 90 posto od vode i sadrži relativno malo kalorija. Ona između ostalog sadrži vitamin C, kao i minerale kalcij, natrij, kalij, fosfat i željezo. Kao i čerimoja, sadrži puno vitamina C, magnezija, kalcija i kalija. U tom suptropskom voću nalaze se i bakar i fosfor.