Opuncija: bodljikava kora, slatka jezgra
Opuncije su plod bodljikave kruške (Opuntia ficus-indica) i koliko se zna podrijetlom su iz Meksika. Sada također dolaze iz Južne Amerike, Australije i mediteranske regije, gdje rastu samoniklo. Općenito, biljka uspijeva u cijeloj tropskoj i suptropskoj regiji.
Opuncija ima ova različita svojstva
Opuncija dolazi iz obitelji kaktusa. Njezina biljka može narasti nekoliko metara. Klice, prekrivene trnjem, čuvaju vodu za suha vremena. Veliki, žuto-crveni cvjetovi nalaze se bočno. Oprašuju ih kukci i stvaraju nove bodljikave kruške. Zrele opuncije imaju mekanu kožicu, a meso im je vrlo sočno. Okus im je slatko-kiseo i sličan je smokvi.
Ovako raste biljka opuncije
Opuncija je kaktus nalik grmu koji može narasti do visine od jednog do šest metara. Zeleni izbojci granaju se od čistog debla i najčešće su eliptičnog oblika. Cvjetovi ove biljke su žuti do crveni, plodovi koji se iz njih razvijaju su narančasti ili crveni i ponekad imaju trnje.
Odakle izvorno potječe opuncija?
Podrijetlo opuncije je iz Meksika. To je i zemlja izvoznica broj 1. Odatle je ona dovezena i u Europu. Međutim, za to voće je potrebna tropska ili suptropska klima. Ostale zemlje uzgoja su:
- Australija
- Južnoafrička Republika
- Mediteranske zemlje
Kad je sezona opuncije?
Opuncija obično dolazi iz Italije od srpnja do rujna, a iz Španjolske od kolovoza do studenog.
Ovo se nalazi u opunciji: kalorije i hranjive tvari
Osim što je energetski izvor glukoze i fruktoze, opuncija sadrži i velik broj minerala poput kalija, kalcija i magnezija te visok udio vitamina C. Pospješuje imunološki sustav i pozitivno djeluje na čovjekov organizam. Prirodne boje bodljikave kruške služe kao čistači radikala i imaju antioksidativni učinak.
kcal: 38 kcal
Ugljikohidrati: 7,1 g
Bjelančevine: 0,8 g
Masti: 0,7 g
Vitamin A: 9 µg
Vitamin B1: 0,01 mg
Vitamin B2: 0,03 mg
Vitamin B6: 0,11 mg
Vitamin C: 25 mg
Vitamin E: 0,5 mg
Kalcij: 28 mg
Željezo: 0,3 mg
Kalij: 90 mg
Magnezij: 85 mg
Natrij: 4 mg
Je li opuncija zdrava?
Opuncija može pružiti prilično puno toga kada je riječ o zdravlju. Ne samo da je niskokalorična, već je i bogata važnim vitaminima i mineralnim tvarima.
Je li opuncija otrovna?
Ne, opuncija nije otrovna. Međutim, na voćkama se nalaze sitni trnovi s bodljikavim vrhovima, zbog čega ih je najbolje dodirivati u rukavicama.
Opuncija: velik udio dijetalnih vlakana
Velik udio dijetalnih vlakana opuncije kao sluz pospješuje crijevni trakt i probavu te osigurava dugotrajan osjećaj sitosti. Također, redovita konzumacija može se pozitivno odraziti na razinu kolesterola i inzulina u krvi.
Opuncije su niskokalorične
Opuncije su niskokalorično osvježenje, zbog čega se bez promišljanja mogu uvrstiti u niskokaloričan način prehrane.
Kupnja i čuvanje opuncije: savjeti
Opuncija ima ukusno voćno meso, koje po okusu podsjeća na smokvu ili krušku. Međutim, na što moraš paziti pri kupnji i čuvanju ovog egzotičnog voća? To ćemo ti otkriti ovdje.
Kada je opuncija zrela?
Opuncija je zrela kada kora blago popušta kada se pritisne prstom, a iz voćke se širi aromatičan miris.
Gdje mogu kupiti opunciju?
Opuncije tijekom sezone možeš pronaći u svojoj trgovini Kauflanda.
Pravilno čuvanje opuncija
Unatoč tome što joj koža izgleda robusno, opuncija je osjetljiva na pritisak i brzo se kvari. Naš savjet: ovo je voće najbolje čuvati u hladnjaku. Ondje se može čuvati od tri do četiri dana. Međutim, pazi na to da je ništa ne gnječi.
Kako mogu jesti opunciju?
Opunciju je najbolje jesti samostalno. Kora je bodljikava i ne može se jesti. Opuncije se također mogu kuhati u marmeladu ili koristiti kao sastojak za liker i miješana pivska pića. Prije jela, opuncija se može držati u hladnjaku nekoliko dana. Treba napomenuti da plod ne dozrijeva naknadno.
Dodirivanje opuncije: na što moraš paziti
Opuncija na svojoj kori ima sitne trnove s jedva vidljivim bodljikama. Stoga se preporučuje nositi gumene rukavice.
Kako mogu ukloniti bodljike s opuncija?
Možeš birati između triju mogućnosti za uklanjanje bodlji:
- Izolacijska / ljepljiva traka: Pritisni izolacijsku traku na koru, no pri tome nemoj pritiskati trnove voćke, te je odlijepi. Ponavljaj to koliko god je puta potrebno.
- Pinceta: Ukloni veće bodljike opuncije pincetom tako što ćeš ih izvlačiti prema gore.
- Papir: U tu svrhu jednostavno možeš uzeti novinski papir ili otpadni papir te njime istrljati voćku. To čine i poljoprivrednici na plantaži.
Guljenje i konzumacija opuncije: evo kako postupiti
Guljenje opuncija može biti izazovno jer su prekrivene malim trnovima. U nastavku ti donosimo upute kako možeš jednostavno i sigurno oguliti opuncije:
Detaljne upute:
- Navuci gumene rukavice ili se koristi kliještima za pridržavanje opuncija. Naime, čak i nakon što temeljito ukloniš sve trnove, možda su neki preostali jer se vrlo teško vide.
- Oštrim nožem odreži oba kraja opuncije. To olakšava postupak guljenja i znat ćeš odakle trebaš početi.
- Uzdužno razreži opunciju nožem te skini koru prstima. Pazi na to da postupaš oprezno radi izbjegavanja ozljeda.
- Zatim nareži opunciju na komade prikladne za jelo te ih posluži. Opuncije su savršena nadopuna salatama, smoothiejima ili kao užina.
Savjet: Ako opunciju želiš narezati na ploške, najprije ju uzdužno prepolovi i zatim poprečno reži na ploške.
Smiju li se jesti koštice opuncije?
Da, smiješ jesti koštice opuncije. Jestive su i sadrže brojne hranjive tvari, kao što su omega-3 masne kiseline, dijetalna vlakna i bjelančevine. Međutim, važno je imati na umu da su koštice tvrde te da ih neki ljudi samo teško mogu probaviti. Ako želiš pojesti koštice opuncije, pobrini se za to da ih temeljito sažvačeš radi jednostavnije probave. Također, možeš samljeti koštice te ih upotrijebiti u smoothieju ili kao nadjev na salati.
Kakav je okus opuncije?
Voćno meso odlikuje se slatko-kiselom aromom, a njegov okus podsjeća na krušku ili smokvu.
Kombiniranje opuncije s jelima
Slatko-kiseli okus opuncije može se na razne načine upotrijebiti u kuhinji – bilo u slatkim ili pikantnim jelima. Opuncija se vrlo dobro može kombinirati s jelima od divljači ili peradi. Iz voćnog mesa opuncije vrlo dobro možeš spremiti i chutney ili marmeladu.