Peruanska jagoda: šljiva Inka
Peruanska jagoda (također šljiva Inka, andska bobica ili kineska svjetiljka) je egzotično voće s puno arome. Jednogodišnja je biljka koja raste na jakim trajnicama visokim jedan do dva metra. Peruanska jagoda ima listove u obliku srca s baršunasto mekim stabljikama koje imaju tek nešto malo dlačica.
Peruanska jagoda ima ova različita svojstva
Ovo relativno niskokalorično voće prepuno je minerala i vitalnih tvari, a cijenjeno je prije svega zbog svojih pozitivnih učinaka na zdravlje. Plod, koji je velik samo nekoliko centimetara, obično se prodaje u malim košaricama s po deset do dvadeset voćki. U svrhu konzumiranja, zreli plodovi peruanske jagode prvo se moraju odvojiti od okolnih čašica. Također se mora ukloniti drška. Jestivi su samo pulpa i sjemenke koje ona sadrži.
Odakle izvorno potječe peruanska jagoda?
Peruanska jagoda, također poznat kao andska bobica ili šljiva Inka , stoljećima se uzgaja u Južnoj Americi i među primitivnim narodima smatra se važnim lijekom i jakom potporom imunološkog sustava tijela. Početkom 19. stoljeća, tijekom kolonizacije, stigao je i do Južne Afrike, gdje je dobio nadimak kineska svjetiljka . Danas se peruanska jagoda prvenstveno uzgaja u Brazilu, Peruu, Čileu, Kolumbiji, Venecueli i Južnoj Africi. Također postoje izolirane sorte u Španjolskoj i Italiji u Europi.
Kad je sezona peruanske jagode?
Glavna sezona za plod peruanske jagode, koji je više podrijetlom s južne hemisfere, je od prosinca do lipnja. Međutim, ako se peruanska jagoda, koja voli vruće i vlažne uvjete uzgoja, uzgaja u europskim regijama, obično se može ubrati najranije u rujnu. Zbog optimiziranih transportnih ruta brodom i avionom, zreli plodovi peruanske jagode ponekad su dostupni tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati peruanska jagoda i kako se treba čuvati?
Osim što se koristi kao užina između obroka, peruanska jagoda se u svojim zemljama podrijetla često koristi za izradu marmelada ili slatkih chutneya. Plodovi peruanske jagode također se koriste kao sastojak u čokoladnim proizvodima kao što su praline ili čokoladni pudinzi. Peruansku jagodu treba čuvati na suhom i zaštićenom od svjetlosti, jer vlaga dovodi do bržeg kvarenja. Ako se skladišti optimalno, peruanska jagoda se može očuvati sedam dana. Peruanska jagoda ne dozrijeva naknadno.
Čega ima u peruanskim jagodama
Veliki broj vitalnih tvari sadržanih u zrelim plodovima peruanske jagode čini ih idealnom užinom tijekom hladnih zimskih mjeseci, kada na najbolji mogući način podržavaju imunološki sustav organizma.
kcal: 77 kcal
Ugljični hidrati: 13,3 g
Bjelančevine: 2,3 g
Masti: 1,1 g
Vitamin A: 0,15 µg
Vitamin B1: 0 mg
Vitamin B2: 0 mg
Vitamin B6: 0 mg
Vitamin C: 28 mg
Vitamin E: 0 mg
Kalcij: 0 mg
Željezo: 1,3 mg
Kalij: 0 mg
Magnezij: 0 mg
Natrij: 0 mg