Guska: aromatična perad
Guske su srodne s patkama, ali imaju veći udio masti od njih. Stoga guske imaju i intenzivniji, aromatičniji okus od drugih vrsta peradi. Meso im je tamno i vrlo mekano. Guska se može cijela pripremati u pećnici ili na roštilju.
Guska ima ova posebna svojstva
Posebno je popularno guščje pečenje, kod kojeg se ova vrsta peradi cijela priprema u pećnici s različitim punjenjima. Guščje pečenje pri tome ne mora nužno biti samo jelo za slavlja. Međutim, za svakodnevnu se upotrebu guska ne bi trebala posluživati s gustim umacima i knedlama jer bi sve to sadržavalo previše kalorija, a njih tijelo ne može sasvim jednostavno preraditi. Ovu kombinaciju trebalo bi se čuvati za Božić ili Dan sv. Martina. Idealan je prilog guski i svježe, sezonsko povrće ili riža. Također, guščje meso vrlo je ukusno i kada se peče na roštilju.
Odakle izvorno potječe guska?
Domaća guska izvorno potječe od sive guske , čije se stanište nalazi u srednjoj Europi. U istočnoj Aziji iz labuđe guske uzgojena je divlja guska i križana s europskom domaćom guskom .
Kada je sezona guske?
Klasična sezona guske seže od studenog sve do iza Božića. Međutim, guska je dostupna i tijekom ostatka godine.
Za što se može upotrebljavati guska i kako se treba čuvati?
Gusku je prije pripreme potrebno oprati. Guska s težinom od tri kilograma dovoljna je za četiri osobe. Uzmi u obzir da velik dio težine otpada na nejestive dijelove, kao što su kosti. Guska je posebno ukusna kada se u pećnici peče dok ne bude hrskava.
Mali savjeti za pripremu:
ako naiđeš na badrljicu pera, pokušaj je ukloniti pincetom; također, ako naiđeš na mast, odreži je. Ako se u guski nalazi vrećica s iznutricama, moraš je ukloniti prije pečenja guske. Kada tijekom posljednjih pola sata kožicu premažeš medom, ona će biti posebno ukusna i hrskava.
Ovako se treba čuvati guska
Svježa guščetina može se u hladnjaku čuvati od dva do tri dana. Zamrznuta guska može se 12 mjeseci čuvati pri temperaturi od -18 Celzijevih stupnjeva. Sa svježe guske mora se ukloniti folija, mora se osušiti tapkanjem i pokriti te zapakirati u foliju za čuvanje, u idealnom slučaju, pri temperaturi hladnjaka od četiri Celzijeva stupnja. Što je temperatura viša, to će svježe meso brže propasti. Svježe meso je, kao što mu i naziv govori, svježe. Stoga bi se ono, po mogućnosti, i trebalo brzo obraditi dok je još svježe.
Ovo se nalazi u guski
Meso guske sadrži velike količine željeza i vitamina B2, koji je dobar za metabolizam. Iako je guska masnija od drugih vrsta peradi, sadrži visok udio nezasićenih masnih kiselina, koje snižavaju razinu kolesterola u krvi te jačaju krvožilni sustav.
kcal: 342 kcal
Ugljikohidrati: 0 g
Bjelančevine: 15,7 g
Masti: 31 g
Vitamin A: 65 µg
Vitamin B1: 0,12 mg
Vitamin B2: 0,26 mg
Vitamin B6: 0,58 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 0 mg
Kalcij: 12 mg
Željezo: 1,9 mg
Kalij: 420 mg
Magnezij: 23 mg
Natrij: 86 mg