Perad: svestrani talent u kuhinji
Perad voli iznimno velik broj ljudi te se, uz svinjetinu i govedinu, najčešće konzumira. Pri tome se krovni pojam „perad” odnosi na patke, purane, kokoši, biserke i golubove, divlje purane, fazane, poljske jarebice, šljuke i prepelice.
Što je perad?
Perad je omiljen izvor mesa za brojne ljude zbog niskog udjela masnoće i velikog sadržaja bjelančevina. Taj pojam obuhvaća skupinu životinja koje su uzgojene za ljudske potrebe, uključujući kokoši, patke, guske, purane, prepelice i golubove. Također, jaja peradi važan su izvor bjelančevina i vitamina zahvaljujući svojem sastavu hranjivih tvari. Pri kupnji mesa peradi važno je paziti na držanje i hranjenje u skladu s dotičnom životinjskom vrstom kako bi se osigurala visoka kvaliteta. I priprema ima važnu ulogu za optimizaciju okusa mesa.
Koje se životinje ubrajaju u perad?
U perad se ubrajaju različite vrste udomaćenih ptica koje se uzgajaju za ljudsku konzumaciju. Ovdje ćeš saznati sve važne informacije o omiljenim vrstama peradi u Njemačkoj te kako ih možeš pripremiti.
Koje još vrste peradi postoje?
Osim navedenih vrsta peradi, postoje brojne druge vrste peradi koje su prikladne za pripremu ukusnih jela. Svaka od tih vrsta peradi ima vlastiti okus te je prikladna za različita jela:
- Fazan
- Prepelica
- Golub
- Biserka
- Poljska jarebica
- Noj
Perad: dijelovi mesa i proizvodi
Dijelovi peradi: pregled
Ovisno o receptu i vrsti pripreme ovi se dijelovi mogu iskoristiti u cijelosti ili djelomično. Tako se, na primjer, za klasičan umak od piletine upotrebljavaju prsa, batak i leđa, dok su za juhu od piletine idealni vrat i krila. Također, vremena pripreme mogu se razlikovati ovisno o dijelu životinje. U nastavku se nalazi popis najčešćih dijelova:
- Prsa
- Krilo
- Batak
- Leđa
- Vrat
- Iznutrice (jetra, srca, želudac)
Proizvodi od mesa peradi
Meso peradi ne kupuje se samo svježe ili zamrznuto, već se i prerađuje u različite mesne proizvode. Ti su proizvodi dostupni u brojnim supermarketima i mesnicama te predstavljaju raznoliku alternativu klasičnom mesu peradi. Međutim, pri izboru proizvoda od mesa peradi potrebno je paziti na sadržaj masti te sastav jer se oni uvelike mogu razlikovati. I u pogledu toga vrijedi: prednost je potrebno dati svježim i visokokvalitetnim proizvodima.
U nastavku se nalazi popis najčešćih proizvoda od mesa peradi:
- Kobasica od peradi (na primjer, kobasica od purećih prsa, pileća kobasica s curryjem)
- Salama od peradi (na primjer, pileća salama, pureća salama)
- Kobasica za prženje od peradi (na primjer, pileća kobasica za prženje, pureća kobasica za prženje)
- Mesna štruca od peradi (na primjer, pileća mesna štruca)
- Jetrena kobasica od peradi (na primjer, pureća jetrena kobasica)
Odakle izvorno potječe perad?
Čovjek već tisućljećima upotrebljava meso peradi kao namirnicu. Kao glavni izvor u tu svrhu ponajprije služi lov. Iz peradi se zatim izravno uklanjaju iznutrice te se priprema iznad otvorene vatre u kotlu za kuhanje. Perad se sve do ranog 18. stoljeća u širokim slojevima stanovništva smatrala luksuznim dobrom.
U skladu s time, perad je dugo vremena bila rezervirana samo za gornji aristokratski sloj. Uslijed profesionalna udomaćivanja i naknadna poljoprivrednog uzgoja životinja, cijene za perad početkom 19. stoljeća toliko su se snizile da si ju je mogao priuštiti i prosječan građanin. Međutim, velik proboj mesa peradi dogodio se tek u razdoblju od početka do sredine 20. stoljeća, pojavom lanaca trgovina i asortimana hlađenih proizvoda koji se u njima nudio.
Je li meso peradi zdravo?
Budući da je meso peradi iznimno niskokalorično i bogato proteinima, a usto sadrži razmjerno malu razinu kolesterola, preporučuje se redovita konzumacija proizvoda od peradi. Vitamini B i D koji su sadržani u mesu peradi k tomu jačaju imunološki sustav tijela te osiguravaju funkciju živčanog sustava i zdravlje metabolizma. Budući da su proizvodi od peradi također bogati mineralnim tvarima, služe kao izvrstan izvor životno važnih minerala.
Za velik dio proizvoda od peradi karakteristični su vrlo nizak udio masti te visok udio proteina. Proizvodi od peradi u prosjeku sadrže između 15 i 24 grama proteina na 100 grama te manje od 15 grama masti. Ovisno o dijelu peradi koji se upotrebljava, udio masti katkad se kreće i od oko jednog do pet grama na 100 grama.
Velik sadržaj bjelančevina u mesu peradi
Meso peradi lako je probavljivo. Udio bjelančevina kod peradi kreće se između 16 i 24 posto, ovisno o pojedinom komadu životinje i vrsti peradi. Uostalom, najveći udio imaju prsa. Međutim, bjelančevine peradi tako su zdrave upravo zbog svojeg sastava. One sadrže gotovo sve aminokiseline koje su potrebne za izgradnju vlastitih proteina u tijelu: pri tome je riječ o visokoj biološkoj vrijednosti.
Perad sadrži malu količinu masti i ugljikohidrata
Perad je namirnica koja sadrži malu količinu masti i ugljikohidrata. Sadržaj masti i ugljikohidrata u peradi razlikuje se ovisno o vrsti i pripremi. Međutim, općenito je meso peradi izvor bjelančevina s niskim udjelom masti jer se većina masnoća nalazi u koži peradi. Pileća prsa bez kože sadrže oko 1 ili 2 grama masti na 100 grama mesa. Ugljikohidrati se u mesu peradi u pravilu nalaze u vrlo malim količinama jer se njihovo meso prvenstveno sastoji od proteina odnosno bjelančevina. Uslijed niskog udjela masnoće, meso peradi dobar je izbor za ljude koji žele paziti na svoj unos kalorija. Istovremeno predstavlja izvrstan izvor visokokvalitetnih bjelančevina, koje pridonose očuvanju i popravku tjelesnih tkiva. Meso peradi sadrži i cijeli niz vitamina i mineralnih tvari, kao što su vitamin B12, nijacin, željezo i cink, koji ispunjavaju važne funkcije u tijelu te mogu doprinijeti zdravlju.
Je li meso peradi zdravije od crvenog mesa?
Općenito se gledano perad smatra zdravijim mesnim izvorom od crvenog mesa. Razlog su poglavito razlike u sadržaju hranjivih tvari i njihovu utjecaju na zdravlje. Perad je dobar izvor visokokvalitetnih bjelančevina, dok crveno meso u pravilu sadrži više masnoće i kolesterola. Prevelik unos zasićenih masnih kiselina i kolesterola iz crvenog mesa može povećati rizik nastanka srčanih bolesti, dijabetesa i pojedinih vrsta raka. Za razliku od toga, meso peradi sadrži manje masnoća i kolesterola od crvenog mesa, a njegove su masnoće u pravilu nezasićene i stoga zdravije. Redovita konzumacija mesa peradi također može smanjiti rizik srčanih bolesti. Međutim, važno je obratiti pozornost na to da vrsta pripreme peradi te veličina porcije mogu imati znatan utjecaj na povezane zdravstvene posljedice. Na primjer, prženje peradi na ulju ili upotreba mesa koje potječe iz područja oko kože mogu povećati udio masnoća, a time i kalorija. Također, prevelika količina mesa općenito, bez obzira na vrstu, može dovesti do nezdrave prehrane.
Kupnja i čuvanje mesa peradi
Pri kupnju i čuvanju mesa peradi potrebno je obratiti pozornost na pojedine aspekte radi izbjegavanja kvarenja mesa i zdravstvenih rizika. Saželi smo najvažnije savjete za tebe.
Kupnja svježe peradi: u nastavku donosimo na što trebaš obratiti pozornost
Pri kupnji svježeg mesa peradi trebaš paziti na to da bude čisto i glatko te da nema promjenu boje ni neugodan miris. Provjeri i rok valjanosti te pazi na to da pileća koža bude glatka i neoštećena te da meso izgleda čvrsto i elastično. Kupuj meso peradi iz pouzdanih izvora, kao što su tvoja obližnja mesnica ili supermarket, te se odluči za perad iz organskog ili slobodnog uzgoja radi jamčenja držanja u skladu s dotičnom životinjskom vrstom.
Kako se pravilno čuva perad?
Meso peradi moralo bi se nakon kupnje brzo odnijeti kući i nastaviti hladiti. Pri tome pazi na rok trajanja koji je naveden na pakiranju. Do njega bi se smjela konzumirati perad koja se čuvala u hladnjaku. Zamrznuta perad ima dulji rok trajanja. U pogledu toga može se orijentirati prema roku trajanja.
Pravilno zamrzavanje peradi: evo kako
Ako želiš zamrznuti meso peradi, najprije ga dobro zapakiraj radi sprječavanja oštećenja uslijed zamrzavanja. U tu svrhu najbolje upotrebljavaj vrećice ili posude za zamrzavanje i istisni što veću količinu zraka iz njih. Zabilježi datum na pakiranje u kojem zamrzavaš meso, uslijed čega ćeš kasnije moći saznati koliko je već zamrznuto.
Zatim odloži meso peradi u zamrzivač. Moralo bi se čuvati pri temperaturi od minus 18 Celzijevih stupnjeva ili nižoj.
Koliko se dugo može čuvati zamrznuta perad?
Meso peradi može se čuvati u zamrzivaču do šest mjeseci prije nego što počne gubiti kvalitetu. Međutim, uvijek je bolje iskoristiti ga u što kraćem roku kako bi se osiguralo da je i dalje svježe.
Koji je rok trajanja peradi u hladnjaku?
Svježe meso peradi moralo bi se čuvati u hladnjaku pri temperaturi od 4 Celzijeva stupnja te se pojesti unutar 1 ili 2 dana ili zamrznuti. Ako je meso već skuhano ili isprženo, u hladnjaku se može čuvati do 4 dana. Međutim, najbolje je konzumirati meso u što kraćem roku kako se ne bi riskirao gubitak kvalitete. Uvijek vjeruj svojim osjetilima te prije konzumacije peradi provjeri postoji li neugodan miris ili promjena boje.
Kako se priprema perad?
Proizvodi od peradi upotrebljavaju se za proizvodnju raznih namirnica. Među njih prvenstveno se ubrajaju mesni proizvodi, koji se mogu kupiti svježi ili zamrznuti te zatim kuhati, pržiti te peći u pećnici ili na roštilju. U pogledu toga preporučuje se temeljito zagrijavanje prije konzumacije jer je perad podložna za razmnožavanje salmonele i drugih bakterija, a koje se u najgorem slučaju mogu izravno prenijeti na čovjeka. Također, proizvodi od peradi služe i kao omiljen sastojak u juhama ili varivima te kao mesni prilog u salatama. Popularne su i kobasice od mesa peradi.
Uvijek dobro termički obradi perad
Meso peradi uvijek se mora dobro termički obraditi kako bi se spriječila zaraza bakterijama, kao što je salmonela. Potrebno je postići temperaturu u središtu od najmanje 75 Celzijevih stupnjeva kako bi se osiguralo da je meso u cijelosti termički obrađeno. Pri prženju ili pečenju potrebno je redovito okretati meso i paziti na to da se ravnomjerno peče ili prži sa svih strana.
Je li perad potrebno oprati prije pripreme?
Ne, nije potrebno te se čak niti ne preporučuje oprati meso peradi prije pripreme. Pranjem se količina bakterija u mesu čak može povećati jer se klice i bakterije mogu razmnožavati uslijed djelovanja vode. Međutim, dovoljnim zagrijavanjem mesa osigurat će se odumiranje svih bakterija.
Kako se perad pravilno prži?
- Izvadi meso peradi prije pripreme iz hladnjaka te ga ostavi da dosegne sobnu temperaturu.
- Začini meso solju i začinima po ukusu.
- Zagrij tavu ili lonac uz malu količinu ulja.
- Dodaj meso u tavu te ga naglo zaprži s obje strane dok ne poprimi zlatno-smeđu boju.
- Smanji vrućinu i nastavi lagano pržiti meso dok ne bude u cijelosti termički obrađeno. Pri tome je potrebno doseći temperaturu u središtu od najmanje 75 Celzijevih stupnjeva.
- Izvadi meso iz tave te ga ostavi da nakratko odstoji prije posluživanja kako bi ostalo sočno.