Rabarbara: gorko-kisela i niskokalorična
Rabarbara uspijeva u sjevernim i umjerenim predjelima te u suptropskim područjima. Njezino podrijetlo može se lokalizirati na područje Himalaje. Odatle je biljka postala važna na jugu Rusije, a svoj put do Europe pronašla je tek prije nekoliko stoljeća.
Rabarbara ima ova posebna svojstva
Rabarbara je tipično sezonsko povrće koje se pogrešno smatra voćem, premda je član obitelji biljki kukolja i stoga predstavlja povrće. Jestive su lisnate stabljike izrasle u obliku rozete, koje dosežu visinu do 70 centimetara i debljinu do oko pet centimetara. Veliki, kovrčavi list i podzemni podanak nisu jestivi. U stabljikama, kao i u ostatku biljke, nalazi se oksalna kiselina. Ta kiselina povrću podaruje izražen gorko-kiselkast okus. Međutim, ona je i štetna za zdravlje, zbog čega se rabarbara kuha prije konzumacije. Na temelju crvene ili zelene boje vanjske kože, unutarnje strukture stabljika i listova, rabarbara se dijeli na nekoliko sorti.
Odakle izvorno potječe rabarbara?
Rabarbara je planinska biljka, koja potječe s (azijskog) Kavkaza. Proširila se sve do središnje Kine, Mongolije i Sibira. U Kini i Rusiji rabarbaru se smatra ljekovitim biljem, što je u tim državama čini posebno omiljenom. No rabarbara se danas smatra ukusnim povrćem i u srednjoeuropskim državama te u Sjevernoj Americi.
Kada je sezona rabarbare?
Sezona rabarbare relativno je kratka i traje svega dva mjeseca. Ovisno o sorti, one se donekle razlikuju. Sezona započinje u ožujku i završava u svibnju. Međutim, ovisno o sorti traje i do sredine lipnja.
Za što se može upotrebljavati rabarbara i kako se treba čuvati?
Rabarbara se može upotrebljavati kao džem, kompot ili pak kao nadjev za kolače. Također, može se preraditi u chutney od rabarbare. Rabarbara je svježe i lako kvarljivo povrće. Stoga bi se nakon kupnje morala potrošiti unutar jednog do najviše tri dana. Preporuka: čuvaj ovo povrće zamotano u vlažnu krpu u hladnjaku. Može se i zamrznuti, no stabljike bi se prethodno trebale oguliti i narezati na male dijelove.
Što sve možeš pripremiti od rabarbare
Ovo se nalazi u rabarbari
Rabarbara je bogata vitaminom C, dijetalnim vlaknima i mineralnim tvarima poput kalija i fosfora. Tipično kiseli okus potječe od sadržanih voćnih kiselina kao što su jabučna kiselina, limunska kiselina i oksalna kiselina. Guljenjem i kuhanjem smanjuje se sadržaj oksalne kiseline. U Kini se rabarbara smatra ljekovitom biljkom.
kcal: 20 kcal
Ugljikohidrati: 1,36 g
Bjelančevine: 0,6 g
Masti: 0,14 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,03 mg
Vitamin B2: 0,03 mg
Vitamin B6: 0,04 mg
Vitamin C: 10 mg
Vitamin E: 0,25 mg
Kalcij: 66 mg
Željezo: 0,35 mg
Kalij: 287 mg
Magnezij: 11 mg
Natrij: 2 mg