Ribiz: zdravo voće
Ribizl, koje se jedu izravno s grma, jedno su od najukusnijih osvježenja u vrtu. Obogaćuju svaku voćnu salatu, a ujedno su i osnova za ukusne želee i marmelade, za zdrave sokove i ukusne deserte.
Ribiz ima ova različita svojstva
Ribiz pripada obitelji ogrozda. Poznati su grmovi voćaka crvenog, crnog i bijelog ribiza. Bobice su posebno bogate vitaminom C i važnim mineralnim tvarima. Stoga se često konzumiraju za jačanje imunološkog sustava te za djelovanje na kožu i oči.
Različite vrste ribiza
Neke sorte imaju labav ovjes s visećim granama koje se obično lome na vjetru. Takve sorte treba izbjegavati za vlastiti vrt, kao i sorte koje stvaraju „slijepe“ pupove koji ne donose plod. Preporučene sorte uključuju Jonkheer van Tets, ranu sortu snažnog, uspravnog habitusa, visokog prinosa s dugim grozdovima i velikim bobicama. Rote Vierländer, srednje rana, robusna sorta, vrlo produktivna s velikim, crvenim bobicama na dugim grozdovima. Heinemanns Rote Spätlese s dugim i gustim grozdovima, kasna sorta koja sazrijeva u kolovozu. Rast je snažan, uspravan i biljka apsolutno nezahtjevna.
Odakle izvorno potječu ribizle?
Ribizla se ne uzgaja dugo - barem ne u usporedbi s drugim biljnim kulturama: Nastala je u samostanskim vrtovima u Belgiji i sjevernoj Francuskoj krajem 15. stoljeća. Tadašnji ljudi križali su divlje ribizle iz šuma Sjeverne Amerike, sjeverne Azije te zapadne i sjeverne Europe – i rodila se ribizla. Iz nje su iznjedrile brojne sorte koje su danas popularne u cijelom svijetu. U Europi se divlje ribizle sada nalaze samo u Belgiji, Nizozemskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Austriji, Italiji i Poljskoj.
Kad je sezona ribizli?
Ribizle su u sezoni od lipnja do kolovoza. Ribizla će rasti na bilo kojoj vrsti tla, iako preferira srednje teško, dobro ocijeđeno tlo koje ljeti može zadržati vlagu i blago je kiselo ili neutralno.
Za što se može upotrebljavati ribizla i kako se treba čuvati?
Svježa ribizla se može jesti samostalno. Ali male, crvene bobice također se odlično slažu u voćnu salatu, musli ili uz mladi sir i jogurt. Druge moguće upotrebe su marmelada, smoothiji ili Torte i kolači.
Ovako se ribizle čuvaju
Ribizlu uvijek treba jesti ili po mogućnosti preraditi odmah, inače brzo postane kašasta i smežurana. Ako još uvijek želite ili trebate pohraniti bobice, postupite na sljedeći način:
- Ostavite bobice na stabljikama
- Bobice pažljivo zamotajte u kuhinjski papir
- Stavite u ladicu za voće u hladnjaku
- Tako čuvajte dva ili najviše tri dana
Čega ima u ribizu
Ribiz je vrlo zdravo bobičasto voće. One su bogate vitaminom C, B i važnim mineralnim tvarima. Sadržani antocijanini sprječavaju oštećenja stanica u ljudskom tijelu. Čak i sjemenke ribiza mogu pomoći kod upala, jer se između ostalog sastoje od gamalinolenske kiseline.
kcal: 33 kcal
Ugljični hidrati: 4,8 g
Bjelančevine: 1,1 g
Masti: 0,2 g
Vitamin A: 4,2 µg
Vitamin B1: 0,04 mg
Vitamin B2: 0,03 mg
Vitamin B6: 0,05 mg
Vitamin C: 36 mg
Vitamin E: 0,7 mg
Kalcij: 29 mg
Željezo: 0,9 mg
Kalij: 257 mg
Magnezij: 13 mg
Natrij: 1 mg