Đumbir: uzgoj, djelovanje, upotreba
Korijen đumbira – vjerojatno zbog naglog širenja egzotične kuhinje – sve je omiljeniji, bez obzira na to je li riječ o obliku začina ili ljekovite biljke. Zbog svojeg voćno-oštrog okusa, korijen đumbira danas se nalazi u cijelom nizu jela.
Što je đumbir?
Kod đumbira riječ je o svijetlosmeđem ili žućkastom gomolju, koji sjaji nalik pergamentu i odlikuje se drvenastom površinom. Gomolj se lako može slomiti, a iznutra je vlažan i sočan. Unutrašnjost gomolja đumbira žućkasta je ili svijetlozelena.
Zreli gomolji đumbira tvore raznolike korijenske oblike te su u prosjeku dugački do 40 centimetara, uz težinu do jednog kilograma. Za oštar okus gomolja zaslužan je takozvani đinđerol, kojim su se ljudi već tijekom srednjeg vijeka služili umjesto papra radi pravilnog začinjavanja jela.
Botanika i podrijetlo đumbira
Đumbir je jedna od najstarijih začinskih biljki na svijetu, a podrijetlom je iz Azije. Oduševljava svojom posebno oštrom aromom te iscjeljujućim djelovanjem u okviru prirodne medicine. Više o botanici i podrijetlu saznat ćeš ovdje.
Botanika korijena đumbira
Đumbir (Zingiber officinale) ubraja se u obitelj đumbirovki (Zingiberaceae). Biljka koja nalikuje trski doseže visinu od oko dva metra te ima žuto-crvene cvjetove. Usto je srodnik kurkume, kardamoma i galganta.
Ono što se općenito smatra gomoljem ili korijenom đumbira ustvari je podana biljke, koji se naziva i rizom. Đumbir raste pod zemljom te ima razgranate grane. Oko podanka nalazi se svijetlosmeđi pluteni sloj, a voćno meso ispod njega blago je žućkaste boje.
Odakle izvorno potječe đumbir?
Đumbir voli toplu i umjerenu do vruću, vlažnu klimu te je stoga naširoko rasprostranjen u suptropskim područjima – međutim, određene varijacije mogu se uzgajati i u zemljopisnim širinama s umjerenom klimom. Gomolj đumbira, koji izvorno potječe iz Kine, tek se nakon srednjeg vijeka proširio europskim poljima, kamo je, Putom svile, i dospio. Danas se đumbir uzgaja gotovo posvuda na svijetu. Međutim, zemlje koje predvode u uzgoju i dalje su Kina, Tajland i Vijetnam te Japan i Australija. Podrijetlo dotičnog korijena đumbira utječe kako na njegovu kvalitetu tako i na aromu: tako se đumbir s Jamajke smatra najintenzivnijim i najboljim, onaj iz Kine egzotičnim i snažna okusa, dok se đumbir iz Nigerije tipično smatra pikantnim.
Đumbir: uzgoj, branje i sezona
Đumbir je već dugo vremena poznat kao začinska i ljekovita biljka. Svježi đumbir poglavito se uvozi iz Kine i Perua. Međutim, može se posaditi i u vlastitu vrtu ili na prozorskoj klupčici. Objasnit ćemo ti kako!
Može li se đumbir uzgajati u vrtu?
Ova ljekovita biljka koja voli toplinu samo se teško kod nas uzgaja na poljoprivrednim zemljištima, no ni to nije moguće. Kako bi uzgoj u vrtu uspio, prethodno uzgajaj biljku u stakleniku. Krajem ožujka moguće je proklijali đumbir posaditi u privremenu lijehu ili pričekaj blagdan Ledenih svetaca u svibnju te ga izravno posadi u lijehu.
Samostalni uzgoj đumbira: na prozorskoj klupčici
Ako imaš strpljenje i „zeleni palac”, ovaj začin možeš posaditi kod kuće na prozorskoj klupčici. Najbolji je trenutak za samostalni uzgoj đumbira proljeće. U tu svrhu trebaš sljedeće:
- podanak đumbira s proklijalim izdancima („očima”) organske kvalitete
- zemlju za biljke bogatu hranjivim tvarima
- plastičnu posudu visoku oko 30 cm s otvorima za odvod vode
- oštar nož
Detaljne upute:
- Čistim nožem odreži jedan ili više komada đumbira debelih pet centimetara te ih tijekom noći položi u čašu vode. Svaki bi komad morao imati najmanje jedan izdanak.
- Napuni plastičnu posudu za biljke zemljom za biljke.
- Ovisno o veličini, labavo utakni dva ili tri komada đumbira s „očima” okrenutim prema gore u zemlju tako da dio još strši iznad površine.
- Zatim lagano zalij komade đumbira. Zemlja ne smije biti suviše vlažna jer podanak brzo može postati pljesniv, no također ne smije presušiti.
- Najbolje je posudu postaviti na prozorsku klupčicu ispod koje se nalazi grijanje.
- Dok podanak ne počne klijati možeš posudu prekriti prozirnom folijom te tako stvoriti vlažnu i toplu klimu.
Ubiranje đumbira: kada i kako?
Đumbir je ujesen spreman za ubiranje, i to nakon što njegovi listovi uvenu. To ćeš prepoznati po tome što su žute boje i suhi. Što je đumbir mlađi kada ga ubereš, to je sočniji i blaži. Za ubiranje možeš iskopati cijeli podanak đumbira ili oštrim nožem odrezati komad u željenoj veličini. Nakon ubiranja još samo moraš ukloniti listove nalik trski te oprati đumbir.
Kada je sezona đumbira?
Kod đumbira riječ je o biljci koja je iznimno osjetljiva na mraz, a koja se u ovdašnjim područjima može ubirati između ožujka i listopada. Međutim, budući da je riječ o biljci čija su domovina pretežito suptropska polja, ovaj se korijen ubire gotovo tijekom cijele godine – u skladu s dotičnom svjetskom regijom uzgoja. Svježi đumbir stoga je dostupan tijekom cijele godine. Nakon berbe industrijski se pakira ili prerađuje u začinski prah.
U kojim je oblicima dostupan đumbir?
Ova se ljekovita biljka kod nas može kupiti u različitim oblicima. Prikladna je kao začin, a nakon što se ušećeri i prelije čokoladom smatra se slatkom poslasticom. Ovdje ćeš saznati u kojim je oblicima đumbir još dostupan te u koju ga svrhu možeš upotrebljavati.
Svježi đumbir
Svježi đumbir najbolje je jesti kada je sirov i neoguljen jer se brojne vrijedne hranjive tvari, kao što su kalij i mangan, kriju neposredno ispod kore. Ako ti je to suviše pikantno, možeš naribati gomolj te tako skuhati čaj od đumbira. Ova ljekovita biljka navodno ima protuupalno i antioksidativno djelovanje. Opore tvari usto su djelotvorne protiv mučnine.
Sušeni đumbir
Za razliku od svježe varijante, sušeni đumbir ima djelovanje koje potiče probavu te se stoga treba preferirati pri želučano-crijevnim tegobama. Okus sušenog đumbira oštriji je, slađi i gorči zahvaljujući sastojcima koji nastaju tijekom sušenja. Stoga je idealno prikladan kao začin.
Đumbir u prahu
Đumbir u prahu ima izraženije djelovanje koje potiče probavu te je intenzivnijeg okusa zahvaljujući procesu sušenja. Međutim, samo su u svježem đumbiru u cijelosti očuvana sva eterična ulja te njihovo iscjeljujuće djelovanje. Đumbir u prahu može se upotrebljavati kao začin u jelima ili za čaj od đumbira.
Ekstrakt đumbira u kapsulama i kapima
Ekstrakti đumbira imaju prednost što sadrže koncentriran oblik sastojaka, zahvaljujući čemu se može postići jače djelovanje. Dostupni su kao kapsule ili kapi te služe kao ljekovito sredstvo ili dodatak prehrani. Također, dobra su alternativa ako ne voliš okus đumbira odnosno njegovu oštrinu.
Koncentrirani đumbir
Sirovi đumbir također je dostupan u obliku koncentrirana đumbira. Oštre tvari u đumbiru djelotvorne su, između ostalog, protiv mučnine i simptoma prehlade. Đumbir tijekom zagrijavanja gubi puno važnih vitamina i mineralnih tvari. To se kod koncentriranog đumbira ne može dogoditi jer se za njega upotrebljava sirovi đumbir.
Ovo se nalazi u đumbiru: kalorije, vitamini i mineralne tvari
Đumbiru se pripisuju brojni pozitivni učinci po zdravlje. Tako on, na primjer, potiče probavu, ima antibakterijsko djelovanje, čime može podržati zdravlje crijeva i imunološki sustav.
Više o tome saznaj u videozapisu sa savjetima o prehrani dr. Alexe Iwan.
kcal: 61 kcal
Ugljikohidrati: 0 g
Bjelančevine: 2,5 g
Masti: 0,8 g
Vitamin A: 1 µg
Vitamin B1: 0,02 mg
Vitamin B2: 0,04 mg
Vitamin B6: 0,16 mg
Vitamin C: 5 mg
Vitamin E: 0 mg
Kalcij: 97 mg
Željezo: 17 mg
Kalij: 910 mg
Magnezij: 130 mg
Natrij: 34 mg
Je li đumbir zdrav?
Ovaj čudotvorni gomolj pravi je svestrani talent. Bilo da je svjež ili u prahu – đumbir je dobar za tvoje zdravlje. Ovdje ćeš saznati zašto je ova ljekovita biljka tako zdrava te kako utječe na tvoje tijelo.
Đumbir je bogat vitaminom C
Đumbir se kolokvijalno naziva ljekovitom biljkom. Tu reputaciju zahvaljuje, između ostalog, visokim udjelom vitamina C. Vitamin C podržava vezivna tkiva, tvoje kosti i zube te ima antioksidativni učinak, što znači da može ublažiti upale.
Đumbir kao ljekovita biljka
Kolokvijalno se đumbir naziva ljekovitom biljkom. Gomolj nije samo bogat vitaminom C, već i magnezijem, kalijem, kalcijem, natrijem i fosforom. Stoga đumbir ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje te može ponovno pokrenuti funkciju želučano-crijevnog trakta. Sadržane opore tvari k tomu potiču krvotok i krvožilni sustav.
Đumbir protiv bolova
Kao što je već spomenuto, đumbir ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje zahvaljujući sadržanim vitaminima i mineralnim tvarima. Znanstvena istraživanja pokazala su da đumbir može pomoći pri bolovima u mišićima i menstrualnim tegobama. Gomolj sadrži eterična ulja kao što su đinđerol, šogaol i borneol, koji imaju učinak ublažavanja bolova.
Pomaže li đumbir u slučaju mučnine i povraćanja?
Sadržana eterična ulja, kao što je đinđerol, djeluju ublažavajuće na želučano-crijevni trakt, zbog čega đumbir može pružiti olakšanje u slučaju mučnine i povraćanja.
Mogu li nastupiti nuspojave u pogledu đumbira?
Ova se ljekovita biljka smije samo umjereno konzumirati jer također može nadražiti tvoju želučanu sluznicu, izazvati žgaravicu, ometati zgrušavanje krvi te pokrenuti trudove. Razlog za to su sadržana eterična ulja i opore tvari.
Kupnja i čuvanje đumbira: na ovo trebaš paziti
Otkrit ćemo ti najbolje savjete i trikove na što pri kupnji đumbira moraš obratiti pozornost te koliko će vremena ostati svjež.
Kupnja đumbira: kako prepoznati svježi đumbir?
Po kori možeš prepoznati je li đumbir svjež ili nije. Ako je svijetlosmeđe boje, tanka i blago sjajna, gomolj je hrskav i svjež. Kada primiš gomolj u ruku, također bi morao biti čvrst te ne bi smjeli ostati tragovi na njemu nakon što ga pritisneš prstom.
Što kupiti: obični ili organski đumbir?
Kao i sve ostale organske namirnice, i organski đumbir mora se proizvoditi u skladu s ekološkom direktivom EU-a. Na primjer, u ekološkoj poljoprivredi ne upotrebljavaju se kemijski pesticidi ni komercijalna gnojiva. Obični đumbir često se tretira kemijskim i umjetnim pesticidima, što nije dopušteno za organske proizvode.
Pravilno čuvanje đumbira: ovako će imati dugačak rok trajanja
Kada ga kupiš svježeg, najbolje je čuvati đumbir u zrakonepropusnoj posudi u pretincu za povrće hladnjaka ili na drugom hladnom, tamnom i suhom mjestu. Tako će se gomolj moći čuvati oko dva tjedna. Ako je đumbir već zarezan, možeš ga omotati blago navlaženom krpom kako se ne bi prebrzo osušio. Gomolj možeš i narezati na male dijelove, naribati ga ili zamrznuti kako bi ti đumbir uvijek bio nadohvat ruke.
Slično kao i krumpir, i iz đumbira kreću izrastati mali izdanci u slučaju duljeg čuvanja. Međutim, za razliku od krumpira, korijen đumbira možeš upotrebljavati unatoč tome. Jednostavno odreži mlade izdanke.
Može li se đumbir zamrznuti?
Možeš zamrznuti đumbir. U tu svrhu nareži gomolj na ploške ili ga sitno naribaj te ga zatim zrakonepropusno zapakiranog zamrzni. Međutim, imaj na umu da će uslijed zamrzavanja izgubiti aromu.
Što se može pripremiti od đumbira?
Đumbir se smatra klasičnim začinom i sastojkom za aromatična, pikantna jela. Njegova aroma izvrsno upotpunjava morske plodove, perad i janjetinu. Također, juhe i variva mogu se izvrsno začiniti đumbirom. Korijen se k tomu upotrebljava i u čajevima. Može se razrezan dodati u vodu i tako osigurati osvježavajući učinak. Mnogi poznaju tipičnu aromu iz poznatog piva od đumbira, limunade od ovoga aromatičnog korijena. Kada se čuva na hladnom, suhom i tamnom mjestu, korijen đumbira može se bez poteškoća čuvati nekoliko tjedana.
Mora li se đumbir oguliti?
Kora đumbira u načelu se može jesti s ostatkom ploda jer se brojni zdravi sastojci nalaze neposredno ispod kore. U slučaju đumbira iz organskog uzgoja dovoljno ga je oprati vodom ili ukloniti prljavštinu četkom za povrće.
Kako se guli đumbir?
Postoji cijeli niz opcija za guljenje: Prvenstveno kod svježeg đumbira možeš koru jednostavno ostrugati nožem ili primijeniti „metodu čajne žličice”: Čvrsto pridržavaj žličicu te rubom struži preko površine. Ponavljaj to sve dok ne ukloniš cijelu svijetlosmeđu koru.
Ovako možeš kuhati s đumbirom
Za kuhanje možeš upotrebljavati svježi đumbir i đumbir u prahu. Obje su varijante idealno prikladne za začin u umacima, varivima i juhama. U tu svrhu možeš oguliti svježi đumbir i narezati ga na ploške te ga zatim dodati u umak koji se kuha. Na kraju priloga pronaći ćeš detaljne upute za ukusne recepte s đumbirom.
Recept za koncentrirani đumbir
Koncentrirani đumbir jednostavno se priprema, jača tvoj imunološki sustav i opskrbljuje te energijom. Pokazat ćemo ti kako ga pripremiti!
Sastojci:
- 100 g đumbira
- dva limuna
- 100 ml prirodno mutnog soka od jabuke
- oko 50 ml sirupa od agave ili meda
- 1 čajna žličica kurkume
Upute – evo kako:
- Oguli đumbir i grubo ga nareži na komade.
- Iscijedi limun te dodaj sve sastojke u stojeći mikser za piriranje.
- Za finu konzistenciju zatim prolij sok kroz sito sa sitnim otvorima.
- Nakon toga prelij gotovi sok u čašu i tvoj je koncentrirani đumbir gotov.
Kako se pije koncentrirani đumbir?
Koncentrirani đumbir morao bi se piti polagano jer je iznimno oštra okusa. Preporučuje se svaki dan nakon buđenja popiti jedan koncentrat (oko 20 mililitara). Ako imaš osjetljiv želudac, možeš koncentrat razrijediti vodom ili ga popiti tek nakon doručka.
Priprema svježeg čaja od đumbira
Za svježi čaj od đumbira potrebni su ti samo komad đumbira, voda i, ako želiš, zaslađivač po izboru. Evo kako ide priprema:
- Najprije operi đumbir.
- Nemoj guliti đumbir jer se upravo u kori kriju brojne hranjive tvari, već odreži komad ove ljekovite biljke velik od tri do pet centimetara.
- Nareži komad na tanke ploške ili ga naribaj ribežom za povrće. Dodaj đumbir u infuzor za čaj.
- Umetni infuzor za čaj u šalicu i prelij ga vrućom vodom.
- Sada prekrij i pusti da se čaj upija oko deset minuta, nakon čega će svježi čaj od đumbira biti gotov.
- Ovisno o preferencijama, čaj možeš zasladiti sirupom od agave ili drugim zaslađivačem.
Konzerviranje đumbira: evo kako
Konzerviranje đumbira vrlo je jednostavno i za to ti je potrebno svega nekoliko sastojaka. Idemo!
Sastojci:
- 150 g đumbira
- 150 ml rižina octa
- 1 l vode
- 100 g šećera
- 4 g soli
Materijali:
- staklenka za zimnicu (sterilna)
- gulilica za povrće ili nož
- sito
- zdjela
- žlica
- lonac za kuhanje
- rukavice
Upute:
- Oguli đumbir stražnjom stranom žlice.
- Zatim nožem ili gulilicom za povrće nareži đumbir na tanke ploške.
- Stavi narezani đumbir u zdjelu. Posipaj ga solju i promiješaj. Sol će iz đumbira izvući vodu.
- Zavrij litru vode. Zatim dodaj đumbir i ostavi ga da se kuha oko tri minute.
- Procijedi đumbir kroz sito i naposljetku ga ostavi da se osuši.
- Dodaj rižin ocat, sol i šećer u lonac za kuhanje. Mješavina bi se morala lagano zakuhati dok se sve u cijelosti ne otopi.
- Prelij suhi đumbir u staklenku za zimnicu. Nemoj to raditi golim rukama jer ne želiš prenijeti bakterije u konzervirani đumbir. Najbolje je koristiti se rukavicama. Zatim napuni staklenku mješavinom rižina octa.
- Odloži staklenku za zimnicu na sedam dana u hladnjak i svakodnevno je protresi. Prema osobnim preferencijama možeš i ranije pojesti đumbir. Međutim, svakako trebaš pričekati 48 sati.