Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Šipak: vitaminski plod divlje ruže

Šipak, poznat i kao „pasja drača“, plod je divlje ruže i raste na trnovitim grmovima u područjima umjerene klime diljem svijeta. Ovi mali crveni ili narančasti plodovi bogati vitaminom C i drugim hranjivim tvarima stoljećima su cijenjeni zbog svojih zdravstvenih prednosti.

Korisno je znati

Šipak ima ova posebna svojstva

Detaljan pregled šipka

Šipak je odličan prirodni izvor vitamina C. Zapravo, sadrži više vitamina C od mnogih drugih vrsta voća, što ga čini važnim za imunološki sustav, proizvodnju kolagena, zacjeljivanje rana i apsorpciju željeza. Šipak je bogat antioksidansima poput polifenola i flavonoida, a sadrži i vlakna koja mogu pridonijeti zdravlju probave. Osim vitamina C, plodovi šipka sadrže i druge važne vitamine i minerale, poput vitamina A, vitamina E, vitamina K, kalcija, željeza i kalija.


Podrijetlo

Odakle izvorno potječe šipak?

Šipak je rasprostranjen po cijeloj Europi i ima ga u mnogim europskim zemljama. Raste u šumama, na rubovima šuma, na poljima i uz ceste. Šipak je također porijeklom iz Azije, npr. iz Kine, Rusije, Turske i Bliskog istoka. Danas se šipak uzgaja na velikim plantažama u istočnoj Europi, Rusiji, Kini i Čileu.


Sezona

Kad je sezona šipka?

U srednjoj Europi sezona šipka obično počinje u kasno ljeto i traje od kolovoza do jeseni – otprilike do listopada ili čak studenog, ovisno o klimatskim uvjetima. U nordijskim zemljama, zbog hladnije klime, sezona šipka može početi nešto kasnije i produžiti se do rane jeseni.


Upotreba i čuvanje

Za što se može upotrebljavati šipak i kako se treba čuvati?

Čaj od šipka jedna je od najpopularnijih upotreba šipka. Čaj je poznat po visokom sadržaju vitamina C i antioksidativnim svojstvima. Popularan je i kao džem ili žele od šipka. Šipak također daje blago kiselkast okus juhama i umacima te jelima daje prirodnu boju. Ekstrakt šipka prodaje se u obliku dodataka prehrani, kapsula ili praha.

Svježi šipak treba čuvati u hladnjaku, najbolje u rupičastoj plastičnoj ili papirnatoj vrećici kako bi se regulirala vlažnost i spriječila kondenzacija. Šipak treba potrošiti u roku od nekoliko dana jer se brzo kvari. Pekmez ili žele od šipka treba čuvati u hermetički zatvorenim staklenkama ili posudama, najbolje na hladnom i tamnom mjestu. Nakon otvaranja preporuča se čuvanje džema ili želea u hladnjaku i upotreba u roku od cca. 1 – 2 mjeseca.


Recepti

Ovo možeš pripremiti sa šipkom


Sastojci

Ovo se nalazi u šipku

Šipak je odličan prirodni izvor vitamina C. Jedna porcija šipka često sadrži više vitamina C od naranče. Vitamin C važan je za jačanje imunološkog sustava, stvaranje kolagena, zacjeljivanje rana i borbu protiv upala. Također je bogat antioksidansima poput polifenola i flavonoida koji mogu smanjiti oštećenje stanica i rizik od kroničnih bolesti.

Nutritivna vrijednost na 100 g
 

kcal: 94 kcal

Ugljikohidrati: 16,2 g

Bjelančevine: 3,6 g

Masti: 0,6 g

Vitamini na 100 g

 

Vitamin A: 800 µg

Vitamin B1: 0,06 mg

Vitamin B2: 0,07 mg

Vitamin B6: 0,05 mg

Vitamin C: 1250 mg

Vitamin E: 4,2 mg

 

Minerali na 100 g

 

Kalcij: 257 mg

Željezo: 0,5 mg

Kalij: 291 mg

Magnezij: 104 mg

Natrij: 124 mg