Skuša: svestrana riba srebrne boje
Mjesto podrijetla skuše su obalne vode Sjeverne Amerike (Atlantski ocean), Sjeverno more, Irsko more, zapadna strana Norveškog kanala, Sredozemno more i Crno more. Stoga je kod nje riječ o morskoj ribi. Lovi se u posebnim ribolovnim zonama i samo u razdoblju od srpnja do veljače.
Skuša ima ova različita svojstva
Skuše (Scomber scombrus) su jestive ribe iz mora koje imaju malu količinu kostiju i ljuski te se mogu pripremati na razne načine. Ova jestiva riba doseže težinu do 3,4 kilograma uz duljinu od oko 60 centimetara. Skuša, koja gotovo ni nema ljuske i kosti, odlikuje se blago crvenkastim mesom koje je bogato zdravim mastima. Njezino meso sadrži oko 12 posto visokokvalitena ulja. To ovu ribu čini lako kvarljivom, dok je s druge strane visok udio omega-3 masnih kiselina čini iznimno zdravom. U pravilu se skuša u kuhinji kuha u slanoj vodi ili prži na ulju.
Odakle izvorno potječe skuša?
Skuše, koje vole preplivati dugačke razdaljine, osjećaju se dobro kako pred obalama Sjeverne Amerike tako i u Atlantskom oceanu te Sjevernom i Baltičkom moru.
Kada je sezona skuše?
Grabežljiva riba s bodljastom perajom živi u jatima i tijekom cijele godine obitava u blizini površina morskih voda. Porast temperatura vode početkom proljeća i praćenje putem jata haringa skušu naposljetku tijekom svibnja i lipnja tjeraju do obala. Ondje ih ribari lako love svojim mrežama. Izlov se provodi od srpnja do veljače.
Za što se može upotrebljavati skuša i kako se treba čuvati?
Skuša je prikladna za pripremu raznih jela. Može se pripremiti u obliku filea te kombinirati s različitim prilozima, školjkama, maslacem, umakom od bijelog vina, lukom, limunovim sokom i začinskim biljem. Može se preraditi i u paštete, variva, nabujke, salate ili riblju juhu.
Kao začinsko su bilje prikladni komorač, kopar, peršin, dragušac, divlji pelin, češnjak i sivolisni žednjak. U kuhinji je nježno riblje meso prikladno za prženje, kuhanje, geliranje, dimljenje ili konzerviranje. Skuše konzervirane u limenkama uz dodatak umaka od rajčice ili ulja također su popularne. Budući da skuša po prirodi sadrži velike količine ulja, u sirovu stanju neće dugo sačuvati svoju svježinu, zbog čega bi se morala pospremiti netom nakon nabave.
Što možeš pripremiti od skuše?
Ovo se nalazi u skuši
Skuše se ubrajaju među ribe bogate uljem. One isporučuju oko 2,5 grama omega-3 masnih kiselina na 100 grama. To konzumaciju ribljeg mesa čini djelotvornim protiv povišene razine kolesterola u krvi i suženja krvnih žila. Sadržani vitamin A štiti kožu, dok vitamini B pojačavaju otpornost na zaraze. Oko 20 posto proteina na 100 grama skuše jačaju tjelesnu kondiciju i mišiće.
kcal: 182 kcal
Ugljikohidrati: 0 g
Bjelančevine: 18,7 g
Masti: 11,9 g
Vitamin A: 100 µg
Vitamin B1: 0,14 mg
Vitamin B2: 0,35 mg
Vitamin B6: 0,63 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 1,6 mg
Kalcij: 12 mg
Željezo: 1 mg
Kalij: 396 mg
Magnezij: 30 mg
Natrij: 95 mg