Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Guava: egzotično bobičasto voće

Guava pripada obitelji mirte. Izvorno dolazi iz Meksika i raste na grmlju ili malom drveću u regiji Južne Amerike, najviše u tropskim regijama. Njezina je kora je obično glatka, ali su grane dlakave. Ima ovalne listove duge 15 cm. Guava je bobičasto voće koje je iznutra mesnato i sadrži mnogo sjemenki. Po svom obliku više liči na jabuku.

Korisno je znati

Guava ima ova posebna svojstva

Detaljan pregled guave

Guava sadrži važne vitamine i minerale. Udio vitamina C čak je veći nego u naranči. Guava je tropsko voće s mnogim pozitivnim svojstvima. Bogata je vlaknima, vitaminom C, antioksidansima i mineralima poput kalija, magnezija i bakra. Antioksidativna svojstva mogu, primjerice, imati pozitivan učinak na kožu.

Guava također sadrži karotenoide i flavonoide s protuupalnim i imunostimulirajućim djelovanjem. Kora ploda je zelene do žute boje, a meso ružičaste do bijele boje slatkog je i kiselog okusa. Guava se jede sirova ili se od nje prave sok, džem ili kompot.


Podrijetlo

Odakle izvorno dolazi guava?

Guava je popularno voće u mnogim zemljama diljem svijeta i uzgaja se u mnogim tropskim i suptropskim regijama. Osim u Meksiku, guava se uzgaja i u zemljama kao što su Brazil, Kolumbija, Indija, Tajland, Indonezija, Filipini i razne zemlje Afrike. Guava izvorno dolazi iz Srednje i Južne Amerike. Voli tropsku i suptropsku klimu i može se brati tijekom cijele godine. Danas se uzgaja posvuda u tropima.


Sezona

Kad je sezona guave?

Sezona guave varira ovisno o regiji uzgoja i klimi regije uzgoja. Guava je dostupna tijekom cijele godine u tropskim i suptropskim regijama jer tako može rasti u povoljnim uvjetima. Posebna sezona guave u tim regijama vjerojatno ne postoji jer se može brati tijekom cijele godine.

U nekim regijama umjerenije klime gdje klima nije prikladna za cjelogodišnji uzgoj guave, može postojati posebna sezona berbe guave. To je često u kasno ljeto ili jesen, na primjer, sezona guave može trajati od srpnja do listopada u nekim dijelovima Sjeverne Amerike.


Upotreba i čuvanje

Za što se može upotrebljavati guava i kako se treba čuvati?

Guava se može konzumirati na različite načine. Za konzumaciju sirovog voća prerežite ga na pola, uklonite sjemenke i izdubite ukusno meso voća. Kora nije za jelo. Od guave se također može napraviti sok. Za to jednostavno pomiješaj meso voća s vodom i protisni ga kroz sito ili sokovnik. Za džem ili žele, meso voća se kuha, miješa sa šećerom i limunovim sokom dok ne postane gusto. Guava također daje egzotičnu notu smoothiejima i slanim jelima kao što su salate ili salse.

Guave su zrele kada popuste pod blagim pritiskom. Čvrste guave također sazrijevaju na sobnoj temperaturi. Najbolje ih je čuvati u hladnjaku, pogotovo ako su već zrele ili ih treba duže čuvati. Već izrezane guave treba zamotati u plastičnu foliju ili pohraniti u hermetički zatvorenu posudu. Idealno bi bilo da se voće potroši unutar dva do tri dana kada je najsvježije. Guave uvijek treba čuvati odvojeno od ostalog voća kako ono ne bi utjecalo na njihov okus. Za još duži rok trajanja, guave se također mogu zamrznuti ili osušiti.


Recepti

Ovo možeš pripremiti s guavom


Sastojci

Ovo se nalazi u guavi

Guave nisu samo ukusne, već nude i niz zdravstvenih prednosti. To uključuje visok udio vitamina C za jačanje imunološkog sustava, bogatstvo vlaknima, nizak glikemijski indeks za regulaciju razine šećera u krvi i obilje antioksidansa poput fitonutrijenata. Osim toga, visok sadržaj beta-karotena u guavi može pomoći u održavanju zdravlja očiju.

Nutritivna vrijednost na 100 g
 

kcal: 34 kcal

Ugljikohidrati: 5,8 g

Bjelančevine: 0,9 g

Masti: 0,5 g

Vitamini na 100 g

 

Vitamin A: 119 µg

Vitamin B1: 0,03 mg

Vitamin B2: 0,04 mg

Vitamin B6: 0,14 mg

Vitamin C: 273 mg

Vitamin E: 0,4 mg

 

Minerali na 100 g

 

Kalcij: 17 mg

Željezo: 0,7 mg

Kalij: 290 mg

Magnezij: 13 mg

Natrij: 4 mg