Rotkvica: prilično pikantna
Bijela, crvena ili crna – rotkvica je dostupna u brojnim bojama. Ubraja se među najstarije uzgojene biljke, a bila je poznata i u drevnom Egiptu. Odatle se rotkvica nedugo zatim proširila sve do Azije, gdje se i danas smatra iznimno omiljenom namirnicom.
Rotkvica ima ova posebna svojstva
Rotkvica je skupni pojam za ukupno deset podvrsta. One se uglavnom razlikuju po veličini, izgledu, okusu i području uzgoja. Kod većine rotkvica riječ je o jednogodišnjoj, dvogodišnjoj ili višegodišnjoj biljci koja raspolaže korijenom prekrivenim čekinjastim dlačicama. Dlačice biljke moraju se ukloniti prije konzumacije korijena. Rotkvica se ubraja u vrstu krstašica. Njeno korijenje ima koničan, cilindričan oblik te izrasta do promjera do deset centimetara i duljine do 50 centimetara. Boja korijena rotkvice mijenja se od smećkaste do oker. Unutrašnjost je bijela i vrlo čvrste konzistencije. Korijenje rotkvica može doseći najveću težinu do jednog kilograma, a njihov je okus iznimno trpak ili oštar, zbog čega se mogu savršeno kombinirati s krepkim jelima.
Odakle izvorno potječe rotkvica?
Izvorni oblik rotkvice potječe s jugozapada Azije te je prvenstveno kod drevnih Egipćana bila vrlo omiljeno voće. U srednjoeuropskom prostoru rotkvica postoji već od 13. stoljeća. U međuvremenu velik dio globalne žetve rotkvica potječe iz Kine, Japana te juga i zapada Europe.
Kada je sezona rotkvice?
U srednjoeuropskom prostoru sezona berbe rotkvice poglavito se proteže od ožujka do rujna. Stoga se smatra proljetnim i ljetnim povrćem. Za razliku od toga, podvrste rotkvice imaju različita vremena berbe – crna zimska rotkvica te hren imaju, na primjer, sezonu tijekom zimskih mjeseci. Međutim, rotkvica je u svježem obliku dostupna tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati rotkvica i kako se treba čuvati?
Rotkvica se smatra omiljenim povrćem za različite salate, ali i kao prilog krepkim jelima. Korijen rotkvice mora se narezati na ploške ili naribati u svrhu konzumacije. Rotkvice se moraju čuvati na hladnom i tamnom mjestu. Tako će ostati svježe oko tjedan dana.
Ovo se nalazi u rotkvici
Kod rotkvice riječ je o iznimno niskokaloričnom povrću, koje je izvor brojnih vitamina B i C te stoga vrlo dobro za metabolizam i imunološki sustav ljudskog tijela. Sok crne rotkvice navodno pomaže pri bolestima bronha.
kcal: 18 kcal
Ugljikohidrati: 2,39 g
Bjelančevine: 1,05 g
Masti: 0,15 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,03 mg
Vitamin B2: 0,03 mg
Vitamin B6: 0,06 mg
Vitamin C: 27 mg
Vitamin E: 0,01 mg
Kalcij: 41 mg
Željezo: 0,77 mg
Kalij: 450 mg
Magnezij: 19 mg
Natrij: 15 mg