Crvena leća: mala svestrana mahuna
Crvena leća je mahunarka koja se sastoji od malih, okruglih, narančastih sjemenki. Često se upotrebljava u indijskoj i bliskoistočnoj kuhinji i ima blag, slatkast okus. Za razliku od drugih vrsta leće poput smeđe ili zelene leće, crvena leća ima mekšu teksturu i stoga se brže kuha – idealna za juhe, variva i curryje. Bogata vlaknima, željezom, vitaminom B i prije svega mnogo proteina, crvena leća dobar je izbor za biljnu prehranu.
Crvena leća ima ova posebna svojstva
Kao bogat izvor hranjivih tvari poput proteina, vlakana, ugljikohidrata, željeza, vitamina B i magnezija, crvena leća ima mnoga dobra svojstva. Ima malo kalorija i masti te ne sadrži kolesterol. Crvena leća je i lako probavljiva i ima mekanu strukturu, što ju čini posebno pogodnom za juhe, variva i curryje. Njezin blag i pomalo slatkast okus čini ju svestranom i dobro se slaže s raznim začinima i sastojcima. Zbog brojnih hranjivih tvari, biljna namirnica zdrav je dodatak uravnoteženoj prehrani i dobar izbor za vegetarijance i vegane.
Odakle izvorno dolazi crvena leća?
Točno podrijetlo crvene leće nije poznato, budući da je leća jedna od najstarijih kultura, a njena rasprostranjenost dokumentirana je tisućama godina. Vjerojatno potječe s Bliskog istoka ili Sredozemlja i bila je u upotrebi već u 7. stoljeću pr. Kr. u Mezopotamiji. Međutim, danas se crvena leća uzgaja diljem svijeta i posebno je popularna u azijskoj, bliskoistočnoj i indijskoj kuhinji.
Kad je sezona crvene leće?
Budući da se crvena leća suši i konzervira, može se kupiti i konzumirati tijekom cijele godine. Međutim, u nekim zemljama mogu postojati sezonske razlike u cijenama zavisno od toga uzgaja li se lokalno ili se mora uvoziti. U regijama uzgoja kao što su Bliski istok, Indija ili Sjeverna Afrika, svježa leća također može biti dostupna kao sezonski proizvod; sušena crvena leća dostupna je i tijekom cijele godine u tim regijama.
Za što se može upotrebljavati crvena leća i kako se treba čuvati?
Crvena se leća može upotrebljavati na razne načine. Prikladna je za juhe i variva, curryje, salate, a može se poslužiti i kao prilog umjesto riže ili krumpira. U kombinaciji s različitim začinima i sastojcima nastaju različiti okusi.
Ako crvenu leću čuvaš na hladnom, suhom i tamnom mjestu, ona može trajati dugo. Hermetički zatvorena posuda ili plastična vrećica također štiti leće od vlage. Općenito će trajati do 1 godine, ali za najbolju kvalitetu i okus preporuča se upotrijebiti je unutar 6 – 8 mjeseci.
Ovo se nalazi u crvenoj leći
Crvena leća zdrav je i nutritivno bogat izvor hrane. Bogata je proteinima, vlaknima i važnim mineralima kao što su željezo, magnezij, fosfor i kalij. Zbog toga je posebno popularna među vegetarijancima i veganima. Također je niskokalorična i može povećati osjećaj sitosti, što može biti korisno za mršavljenje.
kcal: 346 kcal
Ugljikohidrati: 50 g
Bjelančevine: 25,5 g
Masti: 1,5 g
Vitamin A: 0,1 µg
Vitamin B1: 0,48 mg
Vitamin B2: 0,26 mg
Vitamin B6: 0,55 mg
Vitamin C: 5 mg
Vitamin E: 0,013 mg
Kalcij: 70 mg
Željezo: 0,08 mg
Kalij: 0,84 mg
Magnezij: 130 mg
Natrij: 6 mg