Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Kopriva: podcijenjena čudesna biljka

Koprive su fascinantne biljke koje su nezasluženo na lošem glasu. Pripadaju vrsti Urtica i rasprostranjene su diljem svijeta. Mnogima je karakterističan gorući dodir koprive neugodan, ali biljka ima mnogo namjena. Blago kiselkasti okus mladih izdanaka koprive i visok sadržaj vitamina čine je dragocjenim dodatkom modernoj kuhinji.

Korisno je znati

Koprive imaju ova posebna svojstva

Detaljan pregled koprive

Koprive su bogate hranjivim tvarima i sadrže niz vitamina, minerala i drugih spojeva korisnih za zdravlje. Odličan su izvor vitamina C, vitamina A, vitamina K, kalcija, željeza, magnezija i kalija. Koprive su bogate antioksidansima poput flavonoida i karotenoida koji mogu smanjiti oštećenje stanica uzrokovano slobodnim radikalima. Kopriva ima i protuupalna svojstva.


Podrijetlo

Odakle izvorno dolazi kopriva?

Koprive (Urtica dioica) su rasprostranjene i potječu iz mnogih dijelova svijeta, poput Europe, Sjeverne Amerike, Azije, Afrike i drugih regija. Zbog njihove prilagodljivosti nalazimo ih u različitim klimatskim uvjetima i na mnogim vrstama tla. Koprive su rasprostranjene u Europi i jedna su od najčešćih samoniklih biljaka. Rastu u šumama, na livadama, na rubovima šuma i uz ceste.


Sezona

Kad je sezona koprive?

U većini regija sezona kopriva počinje u proljeće, obično u ožujku ili travnju. Svoj vrhunac doseže početkom ljeta, oko svibnja do srpnja, kada biljke najviše rastu i kada su najpogodnije za berbu. U nekim regijama sezona kopriva traje do jeseni, obično do kraja rujna ili listopada.


Upotreba i čuvanje

Za što se može upotrebljavati kopriva i kako se treba čuvati?

Lišće mlade koprive može se upotrebljavati kao povrće. Prije konzumiranja treba ga prokuhati ili izdinstati kako bi se neutralizirali goruće djelovanje i iritansi. Listovi koprive mogu se upotrebljavati u juhama, varivima, omletima, jelima od tjestenine i quichevima. Sušene koprive ukusan su sastojak biljnih čajeva ili mješavina začina.

Svježe ubrane ili kupljene koprive treba upotrijebiti što prije jer se brzo kvare. Koprive koje ne upotrijebiš odmah možeš čuvati u hladnjaku. Koprive jednostavno zamotaj u vlažni papirnati ručnik ili rupičastu plastičnu vrećicu kako bi zadržale vlagu i radi sprječavanja sušenja. Sušene koprive možeš čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu. U idealnom slučaju, treba ih čuvati u hermetički zatvorenim posudama ili zatvorenim vrećicama.


Recepti

Ovo možeš pripremiti s koprivom


Sastojci

Ovo se nalazi u koprivi   

Koprive su bogate hranjivim tvarima kao što su vitamini (posebno vitamin C, vitamin K i vitamin A), minerali (uključujući željezo, kalcij i magnezij) i proteini. Te hranjive tvari doprinose cjelokupnom zdravlju. Koprive sadrže protuupalne spojeve koji mogu smanjiti upalu u tijelu. Može, primjerice, ublažiti upalne bolesti poput artritisa.

Nutritivna vrijednost na 100 g
 

kcal: 44 kcal

Ugljikohidrati: 1,3 g

Bjelančevine: 7 g

Masti: 0,6 g

Vitamini na 100 g

 

Vitamin A: 800 µg

Vitamin B1: 0,2 mg

Vitamin B2: 0,15 mg

Vitamin B6: 0,16 mg

Vitamin C: 300 mg

Vitamin E: 0,8 mg

 

Minerali na 100 g

 

Kalcij: 713 mg

Željezo: 4,1 mg

Kalij: 320 mg

Magnezij: 80 mg

Natrij: 18 mg