Kobasica od peradi: niskokalorične kriške
Pojam „kobasica od peradi” obuhvaća različite sorte kobasica, kao što su naresci, mesna kobasica od peradi, bečka kobasica od peradi i salama od peradi. Za kobasicu od peradi smatra se da sadrži vrlo male količine masti i kalorija te se može obrađivati kao i sve ostale sorte kobasica.
Kobasica od peradi ima ova posebna svojstva
Kobasica od peradi sorta je kobasice čije bi meso izvorno trebalo potjecati od purana, patke ili kokoši. Međutim, među podacima o sastojcima često se mogu pronaći i navodi o drugim vrstama životinja, kao što je svinja ili govedo. Kobasica od peradi koja se sastoji od 100 posto mesa od peradi označava se kao „čista”. U kobasici od peradi sadržane su velike količine vitamina B1 i B2, ali i vitamina B6 i B12.
Odakle izvorno potječe kobasica od peradi?
Kobasice su već bile poznate u antičkoj Grčkoj, pa bi, na primjer, pobjednik u borbama kao nagradu dobio kobasicu. I Rimljani su voljeli kobasice. Tijekom 18. stoljeća kobasica od peradi počela je prodirati u njemačke kuhinje. Ona se posluživala kao prilog te se upotrebljavala i u mesnim juhama. Upravo je za siromašnije slojeve stanovništva kobasica bila popularna i povoljna zamjena za pečenje.
Kada je sezona kobasice od peradi?
Kobasica od peradi dostupna je tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati kobasica od peradi i kako se treba čuvati?
Za pripremu kobasice od peradi postoje sasvim jednostavni i ukusni recepti. Brz je i jednostavan, na primjer, gulaš s kobasicom od peradi uz dodatak tjestenine, dok je druga varijanta kobasica od peradi u ovitku od lisnatog tijesta. Dodatna su jela s kobasicom od peradi nabujak od tjestenine s kobasicom od peradi, tjestenina s prženom kobasicom od peradi, salata od kobasice, juha od krumpira i kobasice od peradi, salata od tjestenine s kobasicom od peradi i gratinirana cvjetača s kobasicom od peradi. Naravno, kobasica od peradi idealno je prikladna i kao namaz na kruhu s niskim udjelom masti.
Ovako se treba čuvati kobasica od peradi
Kobasica od peradi može se, kao i sve vrste barenih i kuhanih kobasica, od dva do četiri dana čuvati u hladnjaku pri temperaturi od nula do četiri Celzijeva stupnja. Također, najhladnije mjesto za čuvanje kobasica nalazi se neposredno iznad pretinca za povrće. Već otvoreni proizvod mora se potrošiti unutar nekoliko dana. Kobasica od peradi može se i zamrznuti pri temperaturi od minus 18 Celzijevih stupnjeva na razdoblje od četiri mjeseca. Pri tome je potrebno obratiti pozornost na to da pakiranje bude zatvoreno.
Ovo se nalazi u kobasici peradi
U kobasici od peradi sadržani su važni vitamini B12 i B6 te životno potrebni minerali kalcij i magnezij. Vitamini B12 i B6 imaju važnu ulogu u metabolizmu homocisteina, dok sadržane mineralne tvari kalcij i magnezij jačaju ljudsko srce, kosti i mišiće, posebno tijekom stresnih razdoblja i tjelesnih opterećenja.
kcal: 300 kcal
Ugljikohidrati: 0,23 g
Bjelančevine: 12,11 g
Masti: 28,3 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,25 mg
Vitamin B2: 0,11 mg
Vitamin B6: 0,2 mg
Vitamin C: 21,3 mg
Vitamin E: 0,76 mg
Kalcij: 0 mg
Željezo: 0,76 mg
Kalij: 181 mg
Magnezij: 13 mg
Natrij: 975 mg