Pileća jetrica: svjetska kulinarska tradicija
Pileća jetrica, poznata i kao jetra peradi, delikatna je i svestrana namirnica u svijetu kulinarstva. Pileća jetrica bogata hranjivim tvarima važan je izvor proteina, željeza i raznih vitamina, uključujući vitamin A, vitamine B i folnu kiselinu. Pileća jetrica može se poslužiti kao predjelo, glavno jelo ili kao sastojak umaka i pašteta.
Pileća jetrica ima ova posebna svojstva
Pileća jetrica je iznutrica i odličan je izvor željeza i vitamina B12. Osim toga, sadrži proteine i sve esencijalne aminokiseline koje su našem tijelu potrebne. Pileća jetrica ima blag, pomalo slatkast okus i delikatnu, glatku teksturu koja je pogodna za različite stilove kuhanja. Zbog svoje svestranosti, pileća jetrica može se upotrebljavati u raznim jelima, od jela pripremljenih u tavi preko juha do pita i pašteta. Popularna je u mnogim kulinarskim tradicijama diljem svijeta.
Odakle izvorno dolazi pileća jetrica?
Pileća jetrica dolazi od peradi, uglavnom kokoši (Gallus gallus domesticus). Kokoši su pripitomljene ptice već tisućama godina i uzgajaju se diljem svijeta radi mesa, jaja i drugih prehrambenih proizvoda.
Sama pileća jetrica je organ kokoši. Uključena u razne metaboličke procese, ima važnu funkciju u tijelu životinja. U prehrambenoj industriji jetrica se vadi iz zaklanih pilića i prerađuje za prehranu ljudi.
Kad je sezona pileće jetrice?
Pileća jetrica dostupna je tijekom cijele godine jer proizvodi od pilećeg mesa imaju stalnu potražnju u modernoj ponudi hrane.
Međutim, dostupnost pileće jetrice može ovisiti o lokaciji i čimbenicima lokalnog tržišta. U mnogim prodavaonicama namirnica pileća se jetrica obično može pronaći na odjelima s mesom ili peradi. Pileća jetrica također se može pronaći svježa ili smrznuta, ovisno o potražnji i kanalima distribucije u relevantnoj regiji.
Za što se može upotrebljavati pileća jetrica i kako se treba čuvati?
Ovaj svestrani proizvod upotrebljava se u raznim kulinarskim tradicijama diljem svijeta.
Može se narezati na ploške i pržiti u tavi s maslacem, lukom i začinima. Prerađena u kremastu paštetu upotrebljava se kao jetrena kobasica za slastan namaz. U juhama i varivima pojačava okus i hranjivu vrijednost. A u nekim se kuhinjama također upotrebljava u salatama radi dodatnog okusa i proteina.
Pravilno čuvanje pileće jetrice važno je za očuvanje svježine i kvalitete. Nakon kupnje ili pripreme treba je odmah ohladiti i zapakirati u hermetički zatvorenu posudu radi sprječavanja sušenja i kontaminacije. Temperatura od 0 do 4 Celzijeva stupnja idealna je, a jetricu treba potrošiti u roku od 1 do 2 dana. Također se može zamrznuti za dulje čuvanje, a vrijeme čuvanja u zamrzivaču obično je oko 2 do 3 mjeseca. Tijekom odmrzavanja preporučljivo ju je staviti u hladnjak.
Ovo se nalazi u pilećoj jetrici
Zahvaljujući velikom broju hranjivih tvari, pileća jetrica može biti dio uravnotežene prehrane. Odličan je izvor željeza, posebice hem željeza koje tijelo lako apsorbira. Također je bogata vitaminom A i izvrstan je izvor vitamina B12. Sadrži folnu kiselinu i minerale poput cinka i bakra. Osim toga, pileća jetrica dobar je izvor proteina i sadrži sve aminokiseline važne za organizam.
kcal: 131 kcal
Ugljikohidrati: 1,2 g
Bjelančevine: 22,1 g
Masti: 4,7 g
Vitamin A: 12800 µg
Vitamin B1: 0,32 mg
Vitamin B2: 2,49 mg
Vitamin B6: 0,8 mg
Vitamin C: 28 mg
Vitamin E: 0,4 mg
Kalcij: 18 mg
Željezo: 7,4 mg
Kalij: 218 mg
Magnezij: 13 mg
Natrij: 68 mg