Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Limunov sok: kiseli užitak

Limunov sok svestran je sok od svježe cijeđenog limuna. Jelima daje pikantan okus, upotrebljava se kao preljev za salate, upotrebljava se u koktelima i bezalkoholnim pićima te također kao konzervans u preradi hrane. Limunov sok odličan je i izvor vitamina C i može pomoći u jačanju imunološkog sustava.

Korisno je znati

Limunov sok ima ova posebna svojstva

Detaljan pregled limunovog soka

 

Limunov sok svestran je i popularan sok od limuna. Odlikuje se svojom kiselošću, svježinom i aromom limuna, što mnogim jelima i pićima daje intenzivan okus. Limunov sok također je dobar izvor vitamina C, koji pomaže u jačanju imunološkog sustava i podržava zdravlje kože i tkiva.

 

 


Podrijetlo

Odakle izvorno dolazi limunov sok?

Limunov sok dobiva se od svježih lima koji pripadaju rodu Citrus. Stabla limuna podrijetlom su iz suptropskih i tropskih regija svijeta, posebno južne i jugoistočne Azije. Vjeruje se da je limun prvobitno bio podrijetlom iz sjeverne Indije i sjeveroistočnog Pakistana. Danas se limun uzgaja u mnogim dijelovima svijeta, uključujući Sjedinjene Države, Španjolsku, Italiju, Indiju, Meksiko i Izrael.

Limunov sok koji kupujemo u bocama ili u supermarketima često je iscijeđen iz svježih limuna i potom pasteriziran ili na neki drugi način konzerviran za duži rok trajanja. Postoji i koncentriran limunov sok koji se dobiva redukcijom vode od svježeg soka.


Sezona

Kad je sezona limunovog soka?

Sezona za svježe limune može varirati zavisno od regije. U većini uzgojnih regija zima je glavna sezona branja, koja često počinje u jesen i traje do proljeća. Međutim, u nekim toplijim regijama kao što su Kalifornija i Španjolska, limun je dostupan tijekom cijele godine jer se može kontinuirano uzgajati i brati.


Upotreba i čuvanje

Za što sve može poslužiti limunov sok i kako se čuva?

Limunov sok svestrana je i popularna namirnica koja se upotrebljava u mnogim kulinarskim jelima i pićima. Njime možeš začiniti jela, oplemeniti marinade za meso, perad, ribu ili morske plodove te napraviti osvježavajuće, aromatične preljeve za salate.

Da sačuvaš svježinu i kvalitetu soka od limuna, uvijek ga trebaš čuvati u hladnjaku – idealno u hermetički zatvorenoj posudi radi spriječavanja oksidaciju soka. Ako je limunov sok došao u originalno zatvorenoj boci ili pakiranju, najbolje ga je ostaviti dok do njegove upotrebe.


Recepti

Ovo možeš pripremiti s limunovim sokom


Sastojci

Ovo se nalazi u limunovom soku

Limunov sok sadrži važne vitamine i minerale koji su potrebni tijelu za dobro funkcioniranje imunološkog sustava. Tvari koje sadrži također djeluju antioksidativno, protuupalno i antibakterijski. Osim toga, limunov sok razrijeđen u vodi može pomoći u mršavljenju. Kiseline koje sadrži također potiču probavu i sprječavaju zatvor. 100 g limunova soka sadrži 53 mg vitamina C, 26 mg kalcija i 138 mg kalija.

Nutritivna vrijednost na 100 g
 

kcal: 27 kcal

Ugljikohidrati: 2,4 g

Bjelančevine: 0,4 g

Masti: 0,1 g

Vitamini na 100 g

 

Vitamin A: 2 µg

Vitamin B1: 0,04 mg

Vitamin B2: 0,01 mg

Vitamin B6: 0,05 mg

Vitamin C: 53 mg

Vitamin E: 0,4 mg

 

Minerali na 100 g

 

Kalcij: 11 mg

Željezo: 0,1 mg

Kalij: 138 mg

Magnezij: 10 mg

Natrij: 1 mg