Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja poslovnica

Prethodno odabrane poslovnice

Kardamom: začinska aroma iz Indije

Egzotični začin kardamom, porijeklom iz Indije, izgleda kao vretenasta, trokutasta kapsula sa sjemenkama koju obavija zelena ljuska i sadrži crne sjemenke. Kardamom daje svoj jedinstveni okus indijskoj kuhinji. Začin se upotrebljava za pripremu slanih i slatkih jela. Na Bliskom istoku kardamom je sastavni dio toplih napitaka poput kave. U maloprodaji se mogu kupiti cijele mahune sjemenki kardamoma ili sjemenke samljevene u fini prah.

Korisno je znati

Kardamom ima ova posebna svojstva

Detaljan pregled kardamoma

Kardamom je cijenjen ne samo zbog svog okusa, već i zbog svojih raznolikih svojstava. Kardamom je poznat po pikantnoj, ljutkastoj aromi sa slatkom notom citrusa. Tradicionalno se upotrebljava u mnogim kulturama kao pomoć za probavne smetnje: može smanjiti nadutost, olakšati probavu i ublažiti nelagodu u želucu. Začin dolazi u dvije glavne varijante: zeleni i crni kardamom. Svaka od ovih varijanti ima svoja jedinstvena svojstva i profile okusa.


Podrijetlo

Odakle izvorno dolazi kardamom?

Kardamom porijeklom dolazi iz tropskih kišnih šuma južne Indije i često se naziva „kraljicom začina“. Regije Kerala i Tamil Nadu u južnoj Indiji smatraju se domovinom kardamoma. Ondje se uzgaja stoljećima i važan je dio indijske kuhinje i kulture.

Danas su Indija i Gvatemala dvije najvažnije zemlje proizvođači. Indija proizvodi prvenstveno zeleni kardamom (Elettaria cardamomum), dok je Gvatemala poznata po crnom kardamomu (Amomum subulatum). Različite vrste imaju različite profile okusa i različito se upotrebljavaju.


Sezona

Kad je sezona kardamoma?

Kardamom (Elettaria cardamomum) je začinska biljka koja se uzgaja u tropskim i suptropskim područjima svijeta. Glavna berba u većini uzgojnih područja događa se tijekom sezone monsuna, obično između lipnja i kolovoza. Za to vrijeme mahune kardamoma se beru, suše i dalje prerađuju.


Upotreba i čuvanje

Za što se može upotrebljavati kardamom i kako se treba čuvati?

Kardamom je važan sastojak mješavina začina kao što su Garam Masala i Ras el Hanout. Te se mješavine upotrebljavaju u mnogim indijskim i bliskoistočnim jelima. Kardamom kolačima, pecivu, kruhu i keksima daje jedinstven aromatičan okus. U nekim skandinavskim zemljama upotrebljava se i u pecivima s cimetom. Kardamom se često nalazi u desertima poput pudinga od riže, sladoleda, muffina i slatkiša. Također je ključni sastojak chai čaja, a upotrebljava se i u koktelima, likerima te bezalkoholnim pićima.

Kardamom se čuva u hermetički zatvorenoj posudi radi sprječavanja ulaska vlage i zraka. Začin također treba zaštititi od izravne sunčeve svjetlosti jer ona može utjecati na aromu i kvalitetu. Kardamom se može kupiti cijeli ili mljeven, pri čemu cijeli kardamom okus zadržava dulje od mljevenog. Mljeveni kardamom uvijek kupuj svjež i pravilno ga čuvaj nakon otvaranja.


Recepti

Ovo možeš pripremiti s kardamomom


Sastojci

Ovo se nalazi u kardamomu

Kardamom može pomoći u poticanju probave i ublažiti probavne smetnje kao što su nadutost i grčevi u želucu. Tvari koje sadrži kardamom imaju protuupalna svojstva koja mogu ublažiti simptome kod upalnih bolesti poput artritisa. Karadmom je bogat antioksidansima, osobito flavonoidima, koji mogu smanjiti oštećenje stanica uzrokovano slobodnim radikalima. Također može pomoći u prevenciji čira na želucu i poboljšati cjelokupno gastrointestinalno zdravlje.

Nutritivna vrijednost na 100 g
 

kcal: 336 kcal

Ugljikohidrati: 57,2 g

Bjelančevine: 10,8 g

Masti: 6,7 g

Vitamini na 100 g

 

Vitamin A: 0 µg

Vitamin B1: 0,02 mg

Vitamin B2: 0,18 mg

Vitamin B6: 0,2 mg

Vitamin C: 0 mg

Vitamin E: 0 mg

 

Minerali na 100 g

 

Kalcij: 130 mg

Željezo: 0,1 mg

Kalij: 1,12 mg

Magnezij: 230 mg

Natrij: 18 mg