Papar: ljut, aromatičan, svugdje poznat
Nakon soli, papar je jedan od najpopularnijih začina na svijetu. Raste na grmu tropskog papra, a dobiva se iz sjemena. Grmovi, visine do 10 metara, imaju oko 50 do 150 pojedinačnih cvjetova papra na svakom klasu kojima treba oko 8 do 9 mjeseci da sazriju. Bijeli, zeleni ili crni papar dostupan je u maloprodaji u obliku zrna ili kao fino mljeveni prah.
Papar ima ova posebna svojstva
Papar, posebno crni papar, svestran je začin koji je jako zastupljen u kulinarstvu zbog svoje pikantnosti i arome. Papar okrepljuje i pojačava okus namirnica i jela, slanih ili slatkih. Papar dolazi u različitim varijantama – uključujući crni, bijeli, zeleni i ružičasti papar – svaki sa svojim posebnim svojstvima.
Odakle izvorno dolazi papar?
Podrijetlo papra leži u tropskim područjima jugoistočne Azije, posebice u zemljama poput Indije, Indonezije, Malezije, Šri Lanke i Vijetnama. Papar se pravi od osušenih bobica biljke papra (botanički naziv: Piper nigrum) i jedan je od najstarijih i najraširenijih začina na svijetu.
Kad je sezona papra?
Kao jedan od najpopularnijih osnovnih začina u svijetu, papar je općenito dostupan tijekom cijele godine. Zrna papra dostupna su cijela i mljevena u svakom supermarketu.
Budući da biljke papra uspijevaju u tropskim krajevima, ne zavise od godišnjih doba u umjerenim klimatskim područjima. Međutim, kvaliteta i svježina papra mogu varirati ovisno o vremenu berbe. Neke vrste papra ponekad se prodaju kao „svježi papar”, koji se pravi od nezrelih zelenih zrna papra i ima blaži, svježiji okus. Ovaj svježi papar možda je više sezonski i teže ga je pronaći u nekim regijama.
Za što sve može poslužiti papar i kako se čuva?
Papar dodaje okus i začin jelima – od mesa, peradi, ribe, povrća i drugih namirnica. Crni papar salatama daje i pikantnu notu.
Kako bi se sačuvala kvaliteta i aroma papra, treba ga pravilno čuvati. Papar treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na tamnom i suhom mjestu kako bi se izbjegla izravna sunčeva svjetlost. Cijela zrna papra zadržavaju svoj okus dulje od mljevene paprike. Stoga je preporučljivo kupovati cjelovite sjemenke i mljeti ih svježe neposredno prije upotrebe. Osim toga, papar treba stalno čuvati na temperaturi ispod 20 Celzijevih stupnjeva jer ekstremna vrućina ili hladnoća utječu na kvalitetu.
Ovo se nalazi u papru
Papar može imati pozitivne učinke na zdravlje ako se konzumira umjereno. To uključuje poticanje probave stimuliranjem proizvodnje želučane kiseline, antioksidativna svojstva zahvaljujući piperinu i potencijalno protuupalno djelovanje.
kcal: 285 kcal
Ugljikohidrati: 52 g
Bjelančevine: 10,9 g
Masti: 3,3 g
Vitamin A: 0,019 µg
Vitamin B1: 0,11 mg
Vitamin B2: 0,24 mg
Vitamin B6: 0,2 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 0 mg
Kalcij: 430 mg
Željezo: 1,12 mg
Kalij: 1,26 mg
Magnezij: 190 mg
Natrij: 44 mg