Tikvice: okus Mediterana
Tikvice su klasično mediteransko povrće, koje se također može jesti sirovo. Nakon kuhanja, prženja ili kuhanja na pari, tikvice će razviti nježnu, voćnu i blago orašastu aromu.
Tikvice imaju ova posebna svojstva
Tikvice izvorno potječu iz Italije. Spadaju u vrtne bundeve, a time i u biljni rod tikvica. Biljke tikvica jednodomna je biljka, što znači da ima muške i ženske cvjetove, a oba ona nalaze se na jednoj biljki. Listovi tikvice znatno su manji od svojih velikih srodnika, povrtnih tikvi, te su u puno manjoj mjeri skloni vitičastom rastu.
Tikvice su dugačke, skošene i cilindrične voćke. Unutrašnjost tikvice bijele je ili svjetlozelene boje te prožeta svijetlosmeđim ili bijelim košticama. Postoje okrugle i duguljaste tikvice, pri čemu njihova boja seže od žute, svjetlozelene i tamnozelene sve do prugaste izvedbe.
Ovo je zajedničko tikvicama i bundevama
U pravilu se tikvice ubiru kada dosegnu duljinu između 10 i 20 centimetara. Pusti li ih se da dulje rastu (do pet kilograma), doseći će stanje (drvena kora) i veličinu bundeva. Svojstva čuvanja tikvica također su slična onima bundeve, koje se mogu čuvati do duboko u zimu. Tikvice se međusobno više razlikuju po obliku i boji, a manje po okusu.
Odakle izvorno potječu tikvice?
Dom tikvica izvorno je bila središnja Amerika, prije no što su se, uslijed otkrića sjevernoameričkog i južnoameričkog kontinenta, postupno počele širiti i Europom. U europskom području tikvice se prvenstveno uzgajaju u Italiji i Španjolskoj, a izvan Europe i u SAD-u.
Kada je sezona tikvica?
Tikvice vole toplu klimu te se ubiru prvenstveno tijekom razdoblja od srpnja do listopada.
Za što se mogu upotrebljavati tikvice i kako se trebaju čuvati?
Tikvice su omiljeno povrće za roštilj. Osim toga, upotrebljavaju se i za pripremu mediteranskih salata i variva. Osim toga, one predstavljaju iznimno nježan povrtni prilog. Kao svježe voće tikvice se mogu čuvati do tjedan dana. Najbolje je tikvice čuvati u hladnjaku.
Ovo se nalazi u tikvicama
Tikvice su prvenstveno bogate vitaminom A i stoga vrlo zdrave za oči. Osim toga, iznimno su niskokalorične, no svejedno zasitne, zbog čega predstavljaju idealnu dijetalnu prehranu te usto izvor cijelog niza mineralnih tvari.
kcal: 23 kcal
Ugljikohidrati: 2,26 g
Bjelančevine: 2,03 g
Masti: 0,29 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,21 mg
Vitamin B2: 0,07 mg
Vitamin B6: 0,12 mg
Vitamin C: 17,6 mg
Vitamin E: 0,5 mg
Kalcij: 0 mg
Željezo: 0 mg
Kalij: 1 mg
Magnezij: 0 mg
Natrij: 0 mg