Lovor: uvijek zelen, uvijek ukusan
Lovor, botanički poznat kao „Laurus nobilis”, zimzeleno je drvo ili grm koji potječe iz mnogih dijelova svijeta. Listovi imaju jaku, ljutu aromu i često se upotrebljavaju za začinjavanje juha, variva i umaka.
Lovor ima ova posebna svojstva
Karakterističan okus lovora kreće se od ljutkastog do slatkog i trpkog, a mnogim jelima daje nježnu aromu s primjesama limuna i jele. Začin se često upotrebljava u kuhinji za juhe, variva, pirjana jela, umake i temeljce. Lovor se tradicionalno upotrebljava i za pospješivanje probave. Njegovi antioksidansi mogu smanjiti oštećenje stanica uzrokovano slobodnim radikalima.
Odakle izvorno dolazi lovor?
Podrijetlo lovora (Laurus nobilis) je u područjima Mediterana, posebice u zemljama južne Europe poput Grčke i Italije. Lovorovo stablo, poznato i kao lovor ili pravi lovor, zimzeleno je drvo ili grm.
S vremenom se uzgoj lovora sve više širio, tako da se danas uzgaja u mnogim zemljama svijeta. Lovor se upotrebljava u mnogim zemljama, a posebno u mediteranskoj kuhinji.
Kad je sezona lovora?
Listovi lovora obično su dostupni tijekom cijele godine jer je drvo lovora (Laurus nobilis) zimzeleno i zadržava lišće tijekom cijele godine.
Za što sve može poslužiti lovor i kako se čuva?
Listovi lovora čest su sastojak juha, variva i pirjanja te se upotrebljavaju za začinjavanje mnogih umaka. Oplemenjuju marinade za meso, perad ili ribu i mogu se upotrebljavati u ukiseljenom povrću. Također se dobro slažu s ribom i plodovima mora.
Lovor treba čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na suhom mjestu, idealno na temperaturi između 10°C i 20°C. Treba izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost i vlažnu okolinu. Osušeni listovi lovora zadržavaju intenzivan okus i kvalitetu do godinu dana. Svježe listove lovora najbolje je čuvati u hladnjaku i iskoristiti ih što prije. Moguće je i zamrzavanje.
Ovo se nalazi u lovoru
Lovor se tradicionalno upotrebljava za pospješivanje probave i ublažavanje probavnih smetnji. Sadrži tvari s protuupalnim svojstvima. Listovi lovora sadrže antioksidanse, osobito flavonoide, koji mogu smanjiti oštećenje stanica uzrokovano slobodnim radikalima.
kcal: 48 kcal
Ugljikohidrati: 7,7 g
Bjelančevine: 12,05 g
Masti: 1,33 g
Vitamin A: 0,098 µg
Vitamin B1: 0,02 mg
Vitamin B2: 0,067 mg
Vitamin B6: 0 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 0 mg
Kalcij: 132 mg
Željezo: 0,68 mg
Kalij: 0,084 mg
Magnezij: 19 mg
Natrij: 4 mg