Grah: snaga u obliku bubrega
Grah, koji brojni ljudi zovu i crveni grah, u najširem je smislu srodnik iznimno rasprostranjenog zelenog graha. Dokazano je da grah izvorno potječe iz Perua, odakle se zatim, tijekom vremena, proširio diljem Srednje Amerike. Kolonijalizacijom je naposljetku dospio do Europe.
Grah ima ova posebna svojstva
Bubrežasti grah jedna je od vrtnih vrsta graha, a ime duguje svojem obliku bubrega (na engleskom jeziku „kidney”). Osim svojeg karakterističnog oblika, grah ima i tipičan okus. On se odlikuje mekanom, brašnastom i blago slatkastom notom. Grah se smatra iznimno zasitnim. Grah ima prilično tanku, crvenkastu ili ljubičastu ljusku. Unutrašnjost je bijela. Grah se može skuhati, pržiti ili kuhati na pari. Zreli grah dugačak je između jednog i pet centimetara te sadrži fitohemaglutinin, zbog čega bi se trebao jesti tek nakon što se skuha.
Odakle izvorno potječe grah?
Grahu je potrebno pjeskovito i rahlo tlo s obilnom sunčevom svjetlošću, toplinom i zaštitom od vjetra. Glavna područja uzgoja prvenstveno su Afrika, Južna Amerika – ovdje poglavito Peru – i Kina, odakle se izvozi diljem svijeta.
Kada je sezona graha?
Grah voli vlažnu i toplu klimu te se ubire tijekom gotovo cijele godine u blizini ekvatora. Grah izvorno potječe iz Južne Amerike, odakle se, u okviru otkrivanja sjevernoameričkog i južnoameričkog kontinenta, postupno širio sve do Europe i Afrike. Danas se grah uzgaja gotovo svugdje u svijetu. To vodi do toga da je svježi i konzervirani grah dostupan tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati grah i kako se treba čuvati?
Grah je omiljen povrtni prilog krepkim jelima. Osim toga, rado se upotrebljava i za pripremu različitih povrtnih salata. Kada se grah zgnječi, iz njega se može proizvesti pirirana masa za pripremu pljeskavica od povrća. Grah se većinom nudi prethodno skuhan u konzervama ili staklenkama te se stoga može dugo čuvati. Nakon otvaranja potrebno je brzo potrošiti sadržaj. Sušeni grah vrlo je dugotrajan; u tu se svrhu mora čuvati zatvoren i na suhom mjestu.
Ovo se nalazi u grahu
Grah sadrži brojne ugljikohidrate te stoga služi kao biljni izvor energije. Osim toga, sadrži velike količine mineralnih tvari kao što su magnezij, kalcij i kalij, zbog čega je grah također omiljeno jelo sportaša.
kcal: 292 kcal
Ugljikohidrati: 36,5 g
Bjelančevine: 22,1 g
Masti: 1,4 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,65 mg
Vitamin B2: 0,19 mg
Vitamin B6: 0,4 mg
Vitamin C: 4 mg
Vitamin E: 0,52 mg
Kalcij: 100 mg
Željezo: 6,4 mg
Kalij: 1370 mg
Magnezij: 150 mg
Natrij: 18 mg