Svinjski trbuh: krepak i aromatičan
Svinjski trbuh svestrano je upotrebljiv. U kuhinji se posebno cijeni njegov aromatičan, krepak i intenzivan okus. Time predstavlja, na primjer, savršen mesni prilog za variva.
Svinjski trbuh ima ova posebna svojstva
Svinjski trbuh naziv je za komade mesa koji čine stražnji i donji prsni koš svinje. U tim komadima mesa djelomično mogu biti sadržane kosti rebra, a usto su prožeti mašću. Oni se upotrebljavaju kao rebarca . Preostalo je meso trbušno meso, koje također služi kao slanina . Svinjski trbuh može se kuhati, pržiti, konzervirati i dimiti.
Također, svinjski trbuh poznat je i kao slanina , no u tomu je obliku najčešće dimljen. Za slaninu se ne upotrebljava samo masno tkivo trbuha, već i buta te svinjskog karea. Kada je svinjski trbuh još prožet mekanim trakama mesa, tada je idealno prikladan i za pripremu trbušne slanine, koja se rado upotrebljava kao nadjev za kruh. Ova slanina može se upotrebljavati i kao dodatak uz bezmasne sorte mesa i divljači.
Odakle izvorno potječe svinjski trbuh?
Domaća svinja potječe od udomaćene svinje s Bliskog istoka, a ona je prije otprilike 8500 godina dospjela u Europu.
Kada je sezona svinjskog trbuha?
Svinjski trbuh dostupan je tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati svinjski trbuh i kako se treba čuvati?
Svinjski trbuh već se cijeli niz godina upotrebljava u kuhinji. Prvenstveno variva dodatkom svinjskog trbuha dobivaju krepak i aromatičan okus. Svinjski trbuh može se dugo peći ili pržiti. Kada se urezana kožica prije prženja skuha u slanoj vodi, tijekom naknadnog pečenja postat će optimalno hrskava. Odnedavno se svinjski trbuh rado upotrebljava i kao meso za roštilj – na primjer, kao takozvani „odrezak za drvosječe”.
Ovako se treba čuvati svinjski trbuh
Svježi (vakuumski zapakirani) svinjski trbuh u hladnjaku se može čuvati najmanje šest dana pri temperaturi od tri do sedam Celzijevih stupnjeva. Nakon što se otvori, može se čuvati još od četiri do pet dana. U zamrzivaču se svježi svinjski trbuh može čuvati do godinu dana.
Ovo se nalazi u svinjskom trbuhu
Svinjski trbuh sadrži važne vitamine i mineralne tvari, kao što je vitamin B3, koji je važan za metaboličke procese u tijelu.
kcal: 0 kcal
Ugljikohidrati: 0 g
Bjelančevine: 17,8 g
Masti: 21,1 g
Vitamin A: 6 µg
Vitamin B1: 0,81 mg
Vitamin B2: 0,81 mg
Vitamin B6: 0,45 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 0,4 mg
Kalcij: 1 mg
Željezo: 1,1 mg
Kalij: 157 mg
Magnezij: 25 mg
Natrij: 59 mg