Sir u listićima: nježno topljenje
Kod takozvanog „sira u listićima” riječ je o topljenom siru koji je dostupan u brojnim okusima. Posebno je prikladan za prepečenje, no može se uživati i u čistom obliku.
Sir u listićima ima ova posebna svojstva
Sir u listićima čvrsti je topljeni sirni proizvod u obliku kriški. On se sastoji od sira, emulgatorske soli, soli, vode, aroma, bojila i – ovisno o sorti – mlijeka, sirutke i začina ili začinskog bilja. Sir u listićima svijetle je ili tamne žute boje te blagog ili slatkastog okusa. Postoje različite varijante okusa, a u tu se svrhu dodaju, na primjer, aroma dima, šunka, čili ili začinsko bilje. Za proizvodnju sira u listićima kombiniraju se različite vrste sira. Kod sira u listićima s čistom sortom, na primjer, čedara, upotrebljava se samo jedna sorta sira.
Odakle izvorno potječe sir u listićima?
Topljeni sir prvobitno je razvijen u Švicarskoj oko 1911. godine kako bi sir bio otporniji na promjene temperature te kako bi se time omogućio izvoz u države s toplom klimom. Topljeni sir proizvodi se industrijski s pomoću emulgatorskih soli iz ribanog sira. Emulgatorske soli su, između ostalog, soli fosforne kiseline, mliječne kiseline i limunske kiseline. Sir se miješa s emulgatorskim solima i zagrijava. Reakcijom bjelančevine i emulgatorskih soli dolazi do bubrenja bjelančevina, a time do apsorpcije vode. Tako topljeni sir dobiva svoju posebnu konzistenciju. Masa sira zatim se prelijeva u kalupe i hladi.
Kada je sezona sira u listićima?
Sir u listićima proizvod je koji je dostupan tijekom cijele godine.
Za što se može upotrebljavati sir u listićima i kako se treba čuvati?
Sir u listićima može se pripremati i konzumirati na razne načne. U hladnom obliku, kao narezak na kruhu ili samostalno. U toplom obliku, zbog svojih je svojstava topljenja dobar za prepečenje i nadijevanje namirnica. Također, može poslužiti za upotpunjavanje jela i umaka. Djeca vole sir u listićima zbog njegova blagog okusa.
Ovako se treba čuvati sir u listićima
Sir u listićima zapakiran je pojedinačno u plastičnu foliju i treba se čuvati na hladnom i tamnom mjestu, no ne mora se obvezno čuvati u hladnjaku. Zbog svoje obrade ima dulji vijek trajanja. Nakon što se otvori, sir u listićima, kao i drugi mliječni proizvodi, treba se čuvati u hladnjaku i brzo potrošiti.
Ovo se nalazi u siru u listićima
Stupanj masti sira u listićima iznosi 10 grama na 100 grama, od čega 6 grama na 100 grama predstavljaju nezasićene masne kiseline. Udio soli je, u usporedbi s drugim namirnicama, velik, otprilike 1,705 miligrama na 100 grama.
kcal: 207 kcal
Ugljikohidrati: 5 g
Bjelančevine: 22 g
Masti: 11 g
Vitamin A: 120 µg
Vitamin B1: 0,03 mg
Vitamin B2: 0,38 mg
Vitamin B6: 0,07 mg
Vitamin C: 0 mg
Vitamin E: 0,3 mg
Kalcij: 700 mg
Željezo: 0,9 mg
Kalij: 200 mg
Magnezij: 30 mg
Natrij: 1200 mg