Učitavanje podataka o poslovnici

Tvoji će podaci biti poslani.
Tvoja trgovina

Prethodno odabrane poslovnice

Timijan: mediteranski kuhinjski začin

Timijan krasi znanstveni naziv „Thymus Vulgaris” te se nekoć davao grčkim vojnicima prije borbe kako bi im podario hrabrost i snagu. Danas se ovaj klasični sredozemni začin posebno rado upotrebljava za pripremu mediteranskih jela. 

Definicija

Što je timijan?

Svježi timijan u detaljnom prikazu

Postoje brojne sorte timijana, no najčešće govorimo o omiljenom kuhinjskom začinu, dakle, pravom timijanu odnosno „Thymus Vulgaris”. On se u pojedinim regijama naziva i rimskom travom ili vrtnim timijanom. Zreli timijan tamnozelene je boje. Može se konzumirati sirov, kuhan, pečen ili pržen te ima jedinstven, pikantan okus. Također, timijan se od davnina upotrebljava kao ljekovita biljka jer se smatra prirodnim antibiotikom.


Botanika i podrijetlo

Botanička kategorizacija i podrijetlo timijana

Ovaj mediteranski začin voli sunce – zasigurno je već na godišnjem odmoru već bilo prilike ugledati pokoji divlji grm. Međutim, pravi timijan također se uzgaja u velikom stilu.

Botanika timijana

„Thymus Vulgaris” ubraja se u obitelj biljki usnača te u rod timijana. Mali, drvenasti grm doseže visinu od deset do 40 centimetara te se na njemu od otprilike svibnja do listopada mogu vidjeti ružičasti ili ljubičasti cvjetovi. Mali, duguljasti listovi s gornje su strane sivo-zelene, a s donje bjelkaste boje.

Odakle izvorno potječe timijan?

Podrijetlo ovoga omiljenog kuhinjskog začina nalazi se u području europskog Sredozemlja, gdje se i danas uzgaja. Timijan voli suho, kamenito tlo i vruću klimu, a odlično uspijeva u Italiji, Španjolskoj i Grčkoj.


Uzgoj i branje

Uzgoj i branje timijana

I ti možeš uzgajati timijan. Međutim, za njegovo odlično uspijevanje potrebno je u obzir uzeti nekoliko stvari.

Uzgoj timijana u vrtu

Timijan voli sunce, zbog čega bi se trebao uzgajati na balkonu s južnom orijentacijom ili na južnoj strani kuće. Najbolje raste na pjeskovitu tlu bez puno hranjivih tvari, ali i u kamenitim vrtovima. U tomu bi se slučaju svakako trebao posaditi s malom količinom gnojiva. Timijan možeš uzgajati i u loncu, no tada obvezno pazi na to da ne dođe do nakupljanja tekućine. U proljeće se biljke mogu obrezati, čime će grane ostati aromatične, mlade i svježe.

Može li se timijan uzgajati i zimi?

Pravi timijan otporan je na zimu, zbog čega će preživjeti i temperature ispod ništice. Međutim, ako mraz potraje, timijanu je potreban zaštitni sloj snijega. Ako on ne postoji, možeš ga prekriti flisom ili granjem.

Kako se pravilno ubire timijan?

Timijan možeš ubirati tijekom cijele godine jer će time njegove grančice uvijek iznova rasti. Jednostavno kuhinjskim škarama odreži otprilike trećinu grane. Listove možeš ostrugati i ručno suprotno smjeru rasta – ili pak možeš iskoristiti cijelu granu.

Kada je sezona timijana?

Sezona timijana uglavnom seže od svibnja te sve do sredine rujna. Tijekom toga razdoblja najprije se ubire, a zatim suši i dalje prerađuje. Posljedica toga je i što je timijan dostupan tijekom cijele godine. Kupiti se može u staklenci ili u malim začinskim vrećicama – u sjeckanom obliku ili pak u obliku grančica.


Zdravstveni aspekt

Djelovanje timijana: koje su zdravstvene pogodnosti?

Timijan je ljekovita biljka koja je poznata od davnina te se upotrebljava pri bolestima dišnog sustava i još puno toga: Znaš li da može poboljšati raspoloženje i pomoći u slučaju iscrpljenosti?

Pomaže li timijan u slučaju kašlja i prehlada?

Eterična ulja timijana imaju učinak ublažavanja grčeva i otapanja sluzi. Stoga ovo začinsko bilje može pomoći u slučaju kašlja, gripe, astme i bronhitisa. Usto smanjuje napadaje kašlja i ublažava bolove u grlu. Osim toga, timijan ima dezinficirajući i protuupalni učinak, može pomoći pri zacjeljivanju ozljeda na zubnom mesu te istovremeno sprječava nastanak neugodnog zadaha iz usta.

Timijan u slučaju želučano-crijevnih problema

Protuupalni učinak timijana može se razviti i u slučaju nadražaja želuca. Osim toga, potiče probavu te može ublažiti simptome nadutosti.

Savjeti za upotrebu timijana za podržavanje zdravlja

Svježi i osušeni listovi timijana mogu se skuhati i popiti u obliku čaja, a on je idealno prikladan i za grgljanje ili kao vodica za ispiranje usta u slučaju upala u području vrata i ždrijela. Timijan je usto često sastojak kapsula i tableta za cuclanje protiv prehlada, a eterično ulje u kapljicama idealno je prikladno za udisanje ili dodatak u kupkama. Timijan je ustvari dobro probavljiv, no njegovo se ulje ne bi smjelo konzumirati nerazrijeđeno ni izvana jer u velikim koncentracijama može imati nadražujuć učinak. Trudnice i dojilje morale bi se prije uzimanja timijana posavjetovati s liječnikom, a i astma te visok krvni tlak mogu biti razlozi za preskakanje konzumacije timijana.


Hranjive vrijednosti

Ovo se nalazi u timijanu

Timijan pruža svojstva za ublažavanje grčeva i sekreta iz grla, a, između ostalog, pomaže i pri bolestima prehlade kao što su bronhitis ili kašalj. Timijan stoga, ukupno gledano, predstavlja vrlo zdrav začin te bi se morao češće pronaći na svačijem jelovniku. Osim toga, navodno je koristan i pri tegobama sa živčanim sustavom, poticanju apetita i pospješivanju probave.

Hranjiva vrijednost
 

kcal: 95 kcal

Ugljikohidrati: 15,1 g

Bjelančevine: 3 g

Masti: 2,5 g

Vitamini

 

Vitamin A: 0 µg

Vitamin B1: 0,16 mg

Vitamin B2: 0,07 mg

Vitamin B6: 0 mg

Vitamin C: 2 mg

Vitamin E: 0 mg

 

Mineralne tvari

 

Kalcij: 630 mg

Željezo: 5 mg

Kalij: 270 mg

Magnezij: 73 mg

Natrij: 18 mg


Sorte

Koje sorte timijana postoje?

Osim pravog timijana, postoje brojne druge sorte koje nisu tako poznate, ali stoga nisu nipošto manje zanimljive. U nastavku donosimo nekoliko njih:

  • Thymus pulegioides, poznat i kao širokolisni timijan, raste u divljini te se upotrebljava u medicini.
  • Thymus x citrodorus, koji se naziva i limunski timijan, ima snažnu aromu po citrusima te je izvrsna alternativa pravom timijanu u kuhinji.
  • Thymus serpyllum, pješčani timijan, također se može konzumirati te upotrebljavati kao ljekovita biljka. Navodno pomaže, između ostalog, pri poteškoćama sa spavanjem.

Kupnja i čuvanje

Savjeti za kupnju i pravilno čuvanje timijana

Ako ne uzgajaš timijan kod kuće u vrtu ili na prozorskoj klupčici, naravno, možeš ga kupiti – u svim mogućim oblicima.

Kupnja timijana: u nastavku donosimo na što trebaš obratiti pozornost

Ako kupuješ timijan u loncu ili svežnju, pazi na to da izdanci nemaju suviše drvenastu teksturu. Listovi bi morali biti svježi i zeleni te ne bi smjeli otpasti kada protreseš grane. Najkasnije bi tijekom trljanja između prstiju timijan morao ispuštati intenzivnu, pikantnu aromu. Međutim, možeš kupiti i osušeni timijan.

Pravilno čuvanje timijana: evo kako

Svježe grane možeš zamotati u kuhinjsku krpu te ih tako nekoliko dana čuvati u hladnjaku.

Može li se timijan zamrznuti?

Grane timijana možeš sasvim jednostavno zamrznuti. Kako se u zamrznutom stanju ne bi slijepile, prethodno se moraju temeljito osušiti. Za juhe i variva možeš se koristiti trikom s kockama leda te tako nadohvat ruke uvijek imati odgovarajuće porcije: Ostruži listove, dodaj ih s vodom u kalupe za kocke leda i tako ih zamrzni. Zatim se mogu jednostavno dodati u juhu.


Upotreba

Kako se timijan može upotrebljavati u kuhinji?

Timijan se posebno rado upotrebljava kao začin za mediteransku hranu, na primjer, mesna i riblja jela. Osim toga, svježi timijan savršen je prilog mediteranskom povrću, na primjer, patlidžanima, tikvicama i rajčicama. Međutim, timijanu se pripisuju i svojstva ublažavanja prehlade, zbog čega se upotrebljava i u obliku čaja. Svježi timijan može se na hladnom mjestu čuvati do otprilike tjedan dana.

Može li se timijan jesti sirov?

Timijan se može jesti sirov, iako se najčešće prerađuje. Svježi listići vrlo su ukusni na salati i tjestenini, u napitcima te čak uz deserte.

Jesu li cvjetovi timijana jestivi?

Timijan se uvijek može ubirati, bez obzira na to cvate li ili je već procvao. Ružičasti cvjetići ne samo da lijepo izgledaju, već su i ukusni.

Kuhanje s timijanom: važni savjeti

Timijan bi se u jelima morao upotrebljavati štedljivo jer bi njegova intenzivna aroma u protivnom brzo mogla nadjačati druge okuse. Za razliku od drugoga kuhinjskog začinskog bilja (kao što je peršin), timijan se slobodno otpočetka smije dodati u tavu, pekač ili na roštilj. Tako će se njegov okus zbilja optimalno razviti.

Kako se timijan može osušiti?

Svežnjić timijana možeš okrenuti naglavačke te objesiti na suhom i toplom mjestu na sušenje. Zatim ostruži listove i čuvaj ih u tamnoj staklenci koja se može zrakonepropusno zatvoriti.

Priprema čaja od timijana kod kuće: evo kako

Čaj od timijana možeš sasvim jednostavno pripremiti kod kuće. U tu svrhu prelij jednu čajnu žličicu osušenog ili dvije čajne žličice svježeg timijana sa 150 mililitara vruće vode. Ostavi da se upija deset minuta te ga po želji zasladi medom.




Ostali zanimljivi prilozi