Vlasac: savršena nadopuna brojnim jelima
Vlasac se ubraja među najpopularnije vrtno bilje. On pripada botaničkoj obitelji lukovki te se odlikuje blagim okusom nalik luku. Višegodišnja začinska biljka izvor je brojnih vitamina, posebice vitamina C, mineralnih tvari i eteričnih ulja.
Vlasac ima ova posebna svojstva
Vlasac (Allium schoenoprasum) se već tijekom srednjeg vijeka uzgajao u Europi, Aziji i Sjevernoj Americi. Također, naziva se „travnati vlasac” ili „rezana trava”. Kao višegodišnja lukovica vlasac tvori uske, tamnozelene i do oko 30 centimetara dugačke nadzemne cjevaste listove, koji nakon rezanja uvijek iznova izrastaju. Prije izrastanja cvijeta ljubičaste ili bijele boje, okus vlasca karakteristično je sličan okusu luka, blago oštar i pikantan. Srodnik vlasca jest kineski vlasac, koji se ravnijim listovima i izraženim lukovicama barem vizualno razlikuje od klasičnog vlasca. Kao srodnik poriluka, ovaj klasični začin izvrsno pristaje brojnim krepkim jelima.
Odakle izvorno potječe vlasac?
Podrijetlo vlasca je u središnjoj Aziji. No vlasac se i u Europi uzgaja od srednjeg vijeka. Također, raste u Aziji i Sjevernoj Americi. Jeste li znali da se vlasac prije nekoliko stoljeća zbog svojih antiseptičkih svojstava polagao i na porezotine i ratne rane?
Kada je sezona vlasca?
Vlasac ubran iz uzgoja na otvorenom dostupan je od početka svibnja do kraja listopada. Do početka naknadne berbe iz uzgoja na otvorenom vlasac zatim raste u staklenicima. Vlasac se također može uzgajati zasebno, na toplom, osunčanom ili polusjenovitom mjestašcu na balkonu ili na prozorskoj klupčici. Kada se vlasac iz lončanice ubere na točan način, uvijek će iznova rasti. U tu svrhu zemlja ne bi smjela biti suviše suha ni vlažna, a usto uvijek mora ostati mali ostatak.
Za što se može upotrebljavati vlasac i kako se treba čuvati?
Vlasac se sjecka i svojim malim udjelom ulja češnjaka dodaje salatama, juhama, svježem siru, kruhu premazanom maslacem, raguima, jelima od jaja, kao što su kajgana i omleti, te jelima s ribom i morskim plodovima podaruje pikantnu notu i obilne količine vitamina C. Bijele, a posebice purpurne nakupine cvjetova, koje će se u cijelosti iskazati i u ukrasnom vrtu, također se mogu upotrebljavati kao začin za svježe salate. Međutim, cvjetovi će izrasti samo ako se vlasac nije ubrao. Vlasac se može upotrebljavati isključivo sirov jer će inače, kuhan na pari ili čak skuhan, izgubiti svoju začinsku snagu.
Ovako će vlasac ostati svjež
Svježi vlasac trajat će oko tjedan dana. Pri tome metoda stavljanja svežnja vlasca u običnu čašu vode nije optimalna metoda čuvanja. Dulje će trajati ako se nakon ispiranja i sušenja otresanjem čuva u plastičnoj vrećici u hladnjaku.
Ovo se nalazi u vlascu
Svježe narezan, vlasac raspolaže različitim mineralnim tvarima i vitaminima, kao što je vitamin C.
kcal: 27 kcal
Ugljikohidrati: 1,6 g
Bjelančevine: 3,6 g
Masti: 0,7 g
Vitamin A: 0 µg
Vitamin B1: 0,14 mg
Vitamin B2: 0,15 mg
Vitamin B6: 0,42 mg
Vitamin C: 47 mg
Vitamin E: 1,6 mg
Kalcij: 129 mg
Željezo: 1,6 mg
Kalij: 434 mg
Magnezij: 44 mg
Natrij: 3 mg